"Narkkejen" puolisoita?

Onko ketään joilla ei itsellä päihdeongelmaa mutta puolisona on addikti? Olisi kiva vaihtaa ajatuksia...
7742
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mulla oli narkki-mies, mutta kuollut jo yliannostukseen. Meille ehti syntyä kaksi lasta ja mies oli välillä pitkissä hoidoissa. Mutta ei kumminkaan yrittänyt olla kuivilla oikeista syistä ja retkahti aina jonkin ajan kuluttua kun kotiutui hoidosta. Henkisesti rankkaa touhua :)

Äänestä
  • Rankkaa on.. Oon tässä jokusen vuoden tota touhua katellut. Ja raittiita jaksojakin on ollut mutta sitten aina retkahtanut.
    Tuntuu että ainoa syy olla raittiina on perhe... ei taida onnistua...? :/

    Äänestä

  • niinpä.. kirjoitti:

    Rankkaa on.. Oon tässä jokusen vuoden tota touhua katellut. Ja raittiita jaksojakin on ollut mutta sitten aina retkahtanut.
    Tuntuu että ainoa syy olla raittiina on perhe... ei taida onnistua...? :/

    ...ja nimimerkki väärille paikoille... :D

    Äänestä

  • niinpä.. kirjoitti:

    Rankkaa on.. Oon tässä jokusen vuoden tota touhua katellut. Ja raittiita jaksojakin on ollut mutta sitten aina retkahtanut.
    Tuntuu että ainoa syy olla raittiina on perhe... ei taida onnistua...? :/

    Joo ei riitä pisemmän päälle perhe syyksi, itsensä takia hänen pitäisi raitistua. Ehdin itse katsella 6 vuotta ja sitten en vaan enään jaksanut. Koskaan ei voinnut luottaa 100%, kamalle jäätiin aina toiseksi. Kauhea sairaus, josta todella vaikea toipua. Seuraa koko elämän mukana ja narkin pitäisi tehdä joka päivä lujasti töitä pysyäkseen kuivilla, hakea vertaistukea. Koko elämä pitäisi laittaa uusiksi käyttäjä kavereita myöten. Ja myös perheen jäsenten pitää hakea apua itselleen.
    Ajattelin aluksi että jos mies pysyisi kuivilla niin ei olisi mitään ongelmia, mutta eihän se niin mene. Ei todellakaan, vaikeaa tulee aina olemaan. Ainakin olen itse kasvanut ihmisenä paljon tuon kokemuksen myötä. Toista ei voi muuttaa eikä kenenkään tarvitse itse muuttua vaan toisen takia.

    Äänestä

metukka-tyttö oli kaverina..ei se lopu milloinkaan!Kaunis ja laiha typykkä-silloin,nyt taitaa olla pelkästään laiha..Tapahtui ulkomailla jossain aikoinaan tämä homma:/

Äänestä

lasketaanko sitä, jos se kuitenkin on nyt pari vuotta ollut käyttämättä ja yhteistä historiaa on takana useampi vuosi eikä ne ekat vuodet mitään kovin nättejä olleet... mutta nyt pyyhkii hyvin, onneksi!

Äänestä

fghjfghjfghfghj

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yksi... kirjoitti:

Onko ketään joilla ei itsellä päihdeongelmaa mutta puolisona on addikti? Olisi kiva vaihtaa ajatuksia...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu