remake raiskaukset.

misanthropic hippie

miksi,MIKSI pitää tehdä remake elokuvista:

-perjantai 13th
-hellraiser
-the thing
-night of the demons
-a nightmare on elm street
-evil dead (joko remake tai osa 4, kunhan raimi osaa päättää ja on aikaa.)
-versus (ei helvetti jenkit rippaa kaiken!!!)
-wizard of gore
näin vain muutama mainitakseni, jotkut klassikot pitäisi jättää rauhaan! mutta sehän on vain minun mielipiteeni, entä teidän?

11

1657

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hhjjh

      esim tää uusin halloween aivan pelkkää rahastustahan ne on

    • pxä

      Eikä siinä kaikki. Michael Bay tuottaa remaken Hitchcockin Linnuista. Aaaargh. Miksi, oi miksi.

      Ainoat hyvät remaket jotka tiedän ovat Casino Royale, Carpenterin The Thing, Soderberghin Ocean's Eleven, Cronenbergin Kärpänen, sekä Scorsesen Cape Fear ja The Departed. Scarfacea kiitellään myös, mutta en osaa ottaa kantaa koska en ole alkuperäistä vielä nähnyt.

      Mielestäni etenkin Ocean's 11 on loistoesimerkki siitä kuinka hyvä uusioversio tehdään. Avaimena on se että kuolemattoman klassikon sijaan otetaankin jokin taloudellisesti ja/tai taiteellisesti epäonnistunut kyhäelmä, jonka juonilähtökohta on kaikesta huolimatta mielenkiintoinen.


      Ja kommenttini päätteeksi lista remakeista jotka todellakin olisi saanut jäädä tekemättä: Rob Zombien Halloween, Teksasin Moottorisahamurhat, The Fog, The Haunting, Taxi (ei se alkuperäinenkään niin hyvä ollut) Invasion ja etenkin Wicker Man.

    • Tadzio de Santis

      Turnipsista ei saa puristettua verta. Kun klassikot on imetty kuiviin, tekaistaan vielä remake perään jolla saadaan vielä hieman lisää rahaa kaavittua kasaan.

    • heiehieieh

      no miksipä ei! meidän iloksemme niitä väsätään. ei tarvitse katsoa, jos kerta ärsyttää. mä ainakin odotan innolla mitä vanhoja suosikkejani "uudistellaan"

      • katsoo niitä

        vaikka remaket yleensä pilaavat alkuperäisen idean/tarinan.


    • misanthropicHIPPIE

      osa tai paremminkin kaikki vielä huhua,mut anyways, ei helvetti näitä ne suunnittelee:

      -childs play
      -battle royal
      -the brood
      -maissilapset
      -the entity
      -i spit on your grave
      -last house on the left
      -orphanage
      -poltergeist
      -suspiria

      saas nähä mitä noista ulos lykätään,ja millasia ovat. mielenkiinnolla odottelen,ihmettelen.

      • pxä

        Itse asiassa Last House on the Left on jo itsessään remake Ingmar Bergmanin Neidonlähteestä.


    • ocat----------

      Tyttö nimeltä Nikita-jenkkiversio

      Ring-jenkkiversio

      • Ihan sama

        Heh... Jos tarkoitat Carpenterin Thing -elokuvaa, niin sehän on jo re-make itsessään.


    • Larry the Chef

      On ehdottomasti "Liftari"

    • jurtttiop

      Siksi koska on vain erittäin harvoja elokuvia joista ei pitäisi/eikä onnistu/eikä saisi tehdä uusversioita, noihin todella harvoihin kuuluu esim exorcist, ja muita ei nyt tule oikeen mieleenkään :)
      esim kaikki zombie,vampyyri ihmissusi elokuvista voi aivan huoletta tehdä uus versioita, yleensä uudet on aina huomattavasti parempia, hyvä esimerkki esim noi romero zombie elokuvat, uudet versiot on mennen tullen parempia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      347
      1287
    2. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      763
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      55
      748
    4. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      735
    5. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      653
    6. 46
      631
    7. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      60
      623
    8. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      621
    9. 57
      618
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      46
      576
    Aihe