VOLVONI ja suuri pettymys!!!

en voi muuta sanoa volvosta että kyllä löytyy kaikenmoista vikaa!!! v40-70 ex omistaja v40 kaikenmoista sähkö vikaa 2.0t aj alle 200tkm öljy vuotoja moottorissa etupää kolisi, todella pettymys. v70 t5 aj147tkm sähkö viat jatkuu mennyt n3000e korjauksiin ja aina vain oirii. kesällä 05 kävin t5 kokeilemassa kiihytys päivillä enkä saanut parempaa aikaa 16.28 hävetti aika raakasti ku kylän kollit veteli parempia aikoja 2.0 vapari japseilla. sen takia vaihdoin merkkiä eikä ainakaan vielä kaduta.
2400
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Volvo on enää pelkkä markkinointinimi, jolla saadaan foortti myytyä ylihintaan.

Äänestä

S40, V40, T4 (1996-2004)
Moottoriviat
Ajonestolaitteen vikoja.
Moottorivikoja esiintyy vuosimalleissa 1998-2000.
Moottorinohjausjärjestelmän vikoja.
Dieseleissä on turbovikoja.
Imusarjan tiiviste vuotaa aiheuttaen käyntihäiriöitä.
Jäähdytysjärjestelmävuotoja.
Laturivikoja.
Jakohihnavikoja.
Polttoainepumppuvikoja.
Vuosimalleissa 2003-2004 polttoainekiskon huoltoliitin saattaa olla asennettu virheellisesti. Takaisinkutsu 31.10.2003.
Öljyntyhjennystulppa löystyy aiheuttaen öljyvuotoa.
EGR-venttiilin vikoja.
Vaihteiston ja voimansiirron viat
Vaihteistossa sykronointiongelmia kakkosella.
Etupyöränlaakerit voivat olla rikki.
Jarruviat
Takajarrusatulat juuttuvat ja jarrulevyt ruostuvat.
Käsijarru on heikkotehoinen.
Ohjauslaitteiden ja pyöränripustuksen viat
Ohjauslukko reistailee.
Auto herkkä tien urille. Kaikkien pyörien asentokulmien oltava kohdallaan.
Iskunvaimenninvikoja.
Tukivarsissa väljää. Tukivarret joudutaan vaihtamaan.
Raidetangon päissä väljää.
Takapään kumihelat ovat väljät.
Alatukivarren pallonivel on väljä.
Sähköviat ja valoviat
Valonheittimiin kerääntyy kosteutta.
Pysäköintivalovikoja.
Rekisterikilven valot eivät toimi.
Sivupeilien lämmitys ja säätö reistailevat.
Vilkkurelevikoja.
Akkuvikoja.
Sekalaiset viat
Keskuslukituksen vikoja.
Ajotietokoneen vikoja.
Tuulilasin liimasauman tarkastus. Takaisinkutsu 11.2.2005.
Ruosteviat
Vanhimpien mallien alustan ruostesuojaus niukka. Korin saumoissa voi olla ruostetta. Takaovien etureunat ruostuvat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ex volvo mies kirjoitti:

en voi muuta sanoa volvosta että kyllä löytyy kaikenmoista vikaa!!! v40-70 ex omistaja v40 kaikenmoista sähkö vikaa 2.0t aj alle 200tkm öljy vuotoja moottorissa etupää kolisi, todella pettymys. v70 t5 aj147tkm sähkö viat jatkuu mennyt n3000e korjauksiin ja aina vain oirii. kesällä 05 kävin t5 kokeilemassa kiihytys päivillä enkä saanut parempaa aikaa 16.28 hävetti aika raakasti ku kylän kollit veteli parempia aikoja 2.0 vapari japseilla. sen takia vaihdoin merkkiä eikä ainakaan vielä kaduta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu