Onko ruuan hinnan nousu

vaikuttanut ruokailutottumuuksiisi?
Ostatko halpatuotteita?Oletko tinkinyt ruuan laadusta?
Vaan katsotko tarkkaan mitä ostat?
Mitä söit tänään?
6342
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

et kyl sitä kahtoo mitää ostoskärryyn lastaa
Toki seuraan tarjouksia
Lihaa ja juustoa vähennetty.Satsaan ruisleipää,mutta saatan innostua leipomaan itsekkin sämpylää
Kauppoissa tosin hyvin paljon eroja.
Vihanneksia ja hedelmiä ostan edelleen ,teen itse salaattia
Tänään oli käälikääryleet,omatekemää muusia ja tomaattia ja kurkkua.Kiisseliä mustikasta itsepoimituista

Äänestä

Vaikuttanut niin että kalliimmat fileet jää kauppaan :( Ei nyt ihan lenkkimakkaralinjalle vielä ole sorruttu, mutta pakko on katsoa mitä ostaa että saa rahat riittämään. Juustot on jääneet, vain edamia ostan, ei herkuttelujuustoja enää.

Myös herkuista on tingitty, lapsille karkkipäivä takaisin ja itselle omena käteen kun makeaa tekee mieli.... Sipsejä joskus ostamme edelleen, mutta ei enää jokaiselle omaa pussia vaan yksi iso pussi jaetaan 4:lle... jne.

Äänestä
  • Tänään on syöty kaalipataa, jossa riisiä, kaalia, porkkanaa ja sianlihaa. Makaroonilaatikko on uunissa, jauheliha oli tarjouksessa. Omenaa olen rouskinut jo useamman. Niin ja uunijuustoa tein ternimaidosta, jota täällä maatalon naapurina saa nautiskella... Uunijuuston kaverina oli lakkahilloa omasta pakkasesta.

    Äänestä

  • sinänsä kirjoitti:

    Tänään on syöty kaalipataa, jossa riisiä, kaalia, porkkanaa ja sianlihaa. Makaroonilaatikko on uunissa, jauheliha oli tarjouksessa. Omenaa olen rouskinut jo useamman. Niin ja uunijuustoa tein ternimaidosta, jota täällä maatalon naapurina saa nautiskella... Uunijuuston kaverina oli lakkahilloa omasta pakkasesta.

    Jälkiuunileipää ja tonnikalaa ja mehukeittoa. Iltapäivällä olisi kanankoipea ja perunaa ja ananas, tomaatti, kurkku, salaatinlehti salaattia ja rasvatonta maitoa. Iltapalaksi jos vaikkapa erhmannin rahkapurkki ja ananasta ja leipää.

    Äänestä

Ei ole vaikuttanut sinällään, koska olen vasta viime aikoina ostanut itse ruokani. Hintavertailua kaupoissa olen silti tehnyt ennen oman talouden pyörittämistäkin nuoresta asti. Ostan mahdollisimman paljon halpaversioita, jos mahdollista, käyn usein lidlissä ostoksilla (esim. edullisemmat kasvikset/hedelmät, leivät, joista en halua luopua). Ostan useimmiten vain parin päivän ruuat kerrallaan, etten tule hankkineeksi paljoa sellaista, mitä en jaksaisi/ehtisi syödä ennen pilaantumista. Tänään olen syönyt pari voileipää, pari persikkaa ja juonut kahvia, myöhemmin ehkä mikropitsa.

Äänestä

Vihanneksia ja hedelmiä söisin enemmän, mutta kun maksavat ihan liikaa. Kaikenmaailman Saarioisten pitsoja taas myydään halvalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


NiinJoooo kirjoitti:

vaikuttanut ruokailutottumuuksiisi?
Ostatko halpatuotteita?Oletko tinkinyt ruuan laadusta?
Vaan katsotko tarkkaan mitä ostat?
Mitä söit tänään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu