Pankin vaihto

vaikeaa?

Onko pankin vaihto kuin hankala toimenpide kun on asuntolainaa ja eläkevakuutus (Sampo)? Ja ottavatko pankit mielellään uuden asiakkaan, jolla on pelkkää velkaa?

8

1142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuin heinänteko

      lainan ja tilit saa siirrettyä helposti. Aikaa tosin saattaa kulua pari viikkoa.

      eläkevakuutusta puolestaan et tietääkseni voi siirtää, vaan se jää sampo pankkiin. Maksuja et kuitenkaan enää sinne suorita. Pääomastakaan ei kannata huolehtia, sillä kulut syövät sen pois ajan mittaan ja jos eivät, niin saat ne ulos sitten eläkeiässä (jos siis kulujen jälkeen jotain jää).

      Olet varmaan jo huomannut, ettei eläkevakuutus yleensä ole järkevä säästämismuoto?

      • "eläkevakuutusta puolestaan et tietääkseni voi siirtää, vaan se jää sampo pankkiin."

        Eläkevakuutus on aina jossakin vakuutusyhtiössä, ei pankissa! Jos se on otettu Sampopankin kautta "Vakuutusosakeyhtiö Henki-Sampo" -nimisestä vakuutusyhtiöstä, varmasti voit jatkaa vakuutusta edelleenkin siellä ja hoitaa vakuutusmaksut jonkun muun pankin kautta. Henki-Sampo ja Sampopankki lakkasivat kuulumasta samaan konserniin siinä vaiheessa kun Sampopankki myytiin tanskalaisille.


      • tanskalainen!
        Timontti kirjoitti:

        "eläkevakuutusta puolestaan et tietääkseni voi siirtää, vaan se jää sampo pankkiin."

        Eläkevakuutus on aina jossakin vakuutusyhtiössä, ei pankissa! Jos se on otettu Sampopankin kautta "Vakuutusosakeyhtiö Henki-Sampo" -nimisestä vakuutusyhtiöstä, varmasti voit jatkaa vakuutusta edelleenkin siellä ja hoitaa vakuutusmaksut jonkun muun pankin kautta. Henki-Sampo ja Sampopankki lakkasivat kuulumasta samaan konserniin siinä vaiheessa kun Sampopankki myytiin tanskalaisille.

        Sampo myi vain pankkitoiminnan Tanskaan. Ei HenkiSampoa. Eläkevakuutuksesi ei ole tanskalaisissa käsissä. Voit huokaista helpotuksesta.


    • 3 kortin systeemi

      "Onko pankin vaihto kuin hankala toimenpide kun on asuntolainaa ja eläkevakuutus"

      ei ole tuollaista tilannetta ollut koskaan,

      mutta luulen että molempien (asuntolainaa ja eläkevakuutus) puolelta pitää tarkkaan harkita ja laskea, erikseen,
      eikä muuta jos varmasti ei ole edullisempi.

      Mutta,
      aina vaihtoon pitää olla pätevä syy.

      Perusta vain uusi tili toisen pankkiin,
      siirrä tulopuolesi yms kuinka haluat.

      Tai miksi yleensä vaihdat, siinäpä kysymys ?

      • vuosikymmeniä?

        Kävele / soita kilpailevaan pankkiin, niin asiat selviävät. Ei ole vaikeaa, eikä vie kauaa.


      • -män
        vuosikymmeniä? kirjoitti:

        Kävele / soita kilpailevaan pankkiin, niin asiat selviävät. Ei ole vaikeaa, eikä vie kauaa.

        yleensä kannattaa miettiä, jotta tekee oikeat ratkaisut,

        totta, mutta oikean päätöksen teko yleensä vie aikaa,
        vaihtamien sinänsä on nopeaa,


      • mupsi

        lol? koomista puuhaa. jos joku ei ole samposta vielä vaihtanut ulos niin korkea aika olisi. siinä on pankki joka hetkeen ei ole toiminut lainkaan, ainakaan millään tavalla järkevästi. roskaa ja paskaa, älkää ottako sellaista vastaan, jos ei tarvitse.


      • ,.sE,
        mupsi kirjoitti:

        lol? koomista puuhaa. jos joku ei ole samposta vielä vaihtanut ulos niin korkea aika olisi. siinä on pankki joka hetkeen ei ole toiminut lainkaan, ainakaan millään tavalla järkevästi. roskaa ja paskaa, älkää ottako sellaista vastaan, jos ei tarvitse.

        "sampon työntekijä busted?" ei, on ollut vuosia, että sinne on tullut vain tilit ja jo aamuviideltä siirretty pois ja muutama lasku maksettu, siellä ei ole aina mitään hyvää, mutta toisinaan siellä on todella hyviä tarjouksia, aina on verkkopankki hyvin toiminut, kun muutaman vanhuksen laskujakin makselen, heidän verkkotunnuksillaan. Mitään kortteja ei ole varsinaisesti, tiliini liittyen olut 5-vuoteen kun maksulliseksi tulivat, mutta YkkösbonusMasteri kyllä on, jota Sampo hoitaa. ja on nytkin sieltä otettu lasten asuntolainakorko alhaisempi kun monen muun, et sillai. uskotko jo, etten ole Sammon työntekijä ?? olen henkilö jokaisia on useita, me "kuoritaan joka pankeista ne kermat", edulliset ja ilmaiset.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      134
      2320
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      65
      2247
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      54
      1915
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      71
      1618
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      97
      1461
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      97
      1455
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      116
      1329
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1200
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1171
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      71
      1067
    Aihe