Soitin tänään terveyskeskukseen ja sain ajan... vajaan kahden tunnin päästä pitäisi olla terveyskeskuksessa :/ Pelottaa ihan älyttömästi. Oon kärsinyt masennuksesta ja ahdistuksesta monta vuotta, mutta vasta nyt sain soitettua lääkäriin. Muutamat päivät ollu niin uskomattoman kamala olo, aattelen vaan miten saisin hengen riistettyä itseltäni... itkettäää.... ja AHDISTAA! En kestä enää.
Tuntuu vaan että lääkäriin meno on virhe. En uskalla mennä. Ei sieltä mitään apua kuitenkaan saa... nolaan vaan itseni :(
Tuntuu vaan että lääkäriin meno on virhe. En uskalla mennä. Ei sieltä mitään apua kuitenkaan saa... nolaan vaan itseni :(
Vastaukset 2
Vanhimmat
Varmasti et nolaa itseäsi sillä että menet hakemaan apua. On jo korkea aika, että haet apua. Ja kyllä terveyskeskuksessa pystytään sinua auttamaan, tai ainakin sieltä laitetaan lähete mielenterveystoimistoon. Todennäköisesti saat sieltä heti aloituspaketin mielialalääkkeitä, joita syöt siihen asti kunnes pääset psykiatrille, joka ehkä määrää sinulle toiset lääkkeet. Lääkäri varmaankin ohjaa sinut myös terapiaan, joka on hyödyllistä hoitoa lääkehoidon ohella. Kyllä se siitä :)
todennäköisesti tiedossa.ja määräämätön aika lukkojen takana