ja tapahtumaköyhä paikkunta, josta asukkaat muuttavat pois mielellään heti kun tilaisuus tulee
haapavesi näyttää olevan
ikävähenkinen
432284
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Aina joku on nokittavana,varsinkin me yrittäjät,mikään ei kelpaa.Vaaditaan ja halutaan,kunhan ei vain itse tarvii nähdä vaivaa.Sellainen haapavesi.Onneksi on myös poikkeuksia,mutta kun se negatiivisyys tuodaan mieluummin esille kuin positiivisuus.Harmillista mutta totta.
mistään ei löydetä positiivisia asioita. tai jos joku löytää ja menee sen vielä muille kertomaan niin jo porukalla lyödään sekin ilo lyttyyn!
olla palvelualan yrittäjä paikkakunnalla
sinun yrityksessä lieneekään?
ja sinä olet yksi osa siitä.
en muista sinun koskaan kirjoittaneen mitään positiivista tälle palstalle.
yrittäjänä ei ehkä kannata arvostella työantajaa!
aina arvossaan , kaksnaamasuutta on haapaveellä enemmän kun tarpeeksi
riutu-hanun värkkiä myöten.
se on kehittynyt sukupolvien aikana täällä eristyksissä ja myös ideologinen kahtiajako, joka edelleen on ylittämätön, supistaa ja typistää kaupungin jonkinasteiseksi ,sanoisinko torsoksi.
karjalaiset tekevät siihen tietynlaisen positiivisen poikkeuksen.
täällä olisi ilman karjalaisia ja kuinka pysähtynyttä ilman eteläpohjalaisia. viimeksimainittuja pitäisi sirotella tasaisin välein maakuntiin, niin yrittäjyys puhkeaisi kukkaan. kalajokilaaksoa on siunattu suurella muuttoliikkeellä etelämpää, ja sen huomaa: on tekemisen meininkiä.
ikävämpää rotua kuin etelä-pohjalaiset ei ole keksittykään! itsekehuisia reuhkanoita, jotka vouhottavat ja luulevat suuria itsestään ja vastenmielisestä kotikylästään. kyltymättömiä lakeuden ihailijoita, jotka luulevat, että kouluja käymättä jollakin peltotilkulla tai nyrkkipajalla tullaan toimeen!
tekemisen meininki, körttislougan, jolle ei löydy todellisuuspohjaa!
teepä rengasmatka etelä-pohjanmaan pääpaikan seinäjoen kautta pohjois- pohjanmaan pääpaikkaan ouluun! missähän on tekemisen meininki, tai aikaansaamisen meininki?
tullut porukkaa myös Haapavedelle.
vaurainta aluetta , on täytynyt olla tekemisen meininki,että siihen on päästy.
pärjää laajalle seinäjoki-vaasan seutukunnalle
tulemaan Haapavedelle? Jussilla on on ensikädentietoa asiasta. Kerro meillekkin onko laiskuus sukuvika?
nerot voivat olla laiskoja?
nyt ollenkaan pidä paikkaansa!
ei sellaista seutukuntaa, kuin seinäjoki-vaasa ole olemassakaan!
oulu on kasvukeskus. yhtään kasvukeskusta ei ole etelä-pohjanmaalla, eikä vaasan seudulla (=pohjanmaalla)
käytynä Apukoulua muutama luokka,oliko se apajalla vai jäikö sekin kesken??.
kasvoton pelle.
mutta totuus on silti totuus, seinäjoki vaasan alue on suomen vaurainta seutua , pohjoisessa vain oulun kaupunki pärjää lääkäreitten ja virkamieskeskittymien ansiosta osittain.
sinä haapavetisenä asut suomen toisiksi käyhimmällä alueella.
rikkaampi,kuin esim. kauniainen?
noita sinun hypettämääsi teurastuskeskusta rikkaampia on suomessa kymmenittäin!
jolta puuttuu tieto näistä asioista kokonaan. helsingin seutu, kauniainen, on samassa sarjassa kuin seinäjoki-vaasa. lue yhteiskuntatietoa ja taloustieto , niin pysyt ajan tasalla.
nurmohan esim. oli suomen parhaiten hoidettu kunta.
kaksinen!
puhut laajasta seinäjoki-vaasan seutukunnasta. miten muka sellainen olisi olemassa, kun kylät kuuluvat jopa eri maakuntiin?
sinulla on kovasti mutu-tietoa, mitkään hakukoneet eivät väitteitäsi tue. ennenkuin alat syventäviin yhteiskuntatieteiden opintoihin, petraapa luku- ja kirjoitustaitoasi, se kummasti auttaa opinnoissa!
haapavesi on köyhää seutua verrattuna seinäjoki - vaasa alueeseen. voit viisastella, mutta parempi olisi ryhtyä hommiin sielläkin päin
(vuosia)? vieläköhän sinulla olisi mahdollisuuksia oppia jotain, kun olet todella noin ulkona kaikesta?
jos olet mainostamasi laajan seinäjoki-vaasa-seutukunnan (sinulla on aivan spesiaalikäsitys yhteiskunnan rakenteesta!) oppinein, millaisia ovatkaan ns. rivikansalaiset?
keksimäsi suuri s-v-seutukunta on nippa nappa haapavettä rikkaampi, mutta toisaalta toivottoman kaukana suomen rikkaimmista (väärä väite sulta)
kun taas haapavesi on erittäin kaukana suomen köyhimmistä (taas väärä väite sulta)
toisaalta väitteinesi, tieto- ja luulomäärinesi, luku- ja kirjoitustaitoinesi edustat hyvin maakuntaasi ja vahvistat sitä käsitystä, mikä minulla siitä on!
lopuksi runo:
in der nacht
in der nacht
alle leute
kinder macht
viimeisintä tietoa, loppurunosikin todistaa sen
joissakin suvuissa. Se näkyy tälläkin palstalla häiriökäyttäytymisenä ja saman asian toistona ja lapsellisena käyttäytymisenä. Aivot pehmenevät ja ajtuksenjuoksu hiipuu lähisukulaisten siittämillä jälkeläisillä.
mittää voijja,
ku vasuri-uskoo on
kakarasta asti tuputettu!
vasuri-usko on uponnut vain harvoihin
vertaa liki sataa
kepuloista!
ällin-puolelta tuplaten..
eli hajuja kyllä piisaa naapureissakin.
Ootte kummallisia, haukutte toisianne, vaikka itse asutte vieläkin ikävämmässä kylässä.
Tunnen seudun, en asuis millään jossain rumassa Nivalassa, Ylivieskassa tai Kärsämäessä, varmaan ennen vaikka hirttäisin itseni. Jos olis aivan pakko, asuisin Haapavedellä tai Pyhäjärvellä!
täysin, Nivala ja Ylivieska menevät eteenpäin vaikeuksista huolimatta ja pikkuisella Kärsämäellä on valtavasti henkistä pääomaa, joka menee kokonaan yli hilseen haapavetisiltä.
pyörittävät kaikkea näitä mainitsemaasi paikkakuntaa
yrityspuolella.
antaa panostaan haapaveelle hehe
enemmän kun nykysiä. Merkillistä, kun eivät viihdy niiiin hyvällä paikkakunnalla.
kertoo.
Väkiä syntyy yli oman tarpeen.
esim. nivala on ollut joku vuosikymmen sitten yli 18000:n asukkaan pitäjä ja kärsämäki yli 6000:n.
haapavesi on parhaimmillaankin ollut vain vähän yli 8000.n asukkaan kylä. meillä on asukasluku vähenyt vain satoja, kun naapureilla tuhansia.
lähtee ja loput jää kuorsaamaan
nivalassa raikuu ankara kuorsaus.
tuossa jälkimmäisessä joskus käyneenä tuntuu, että siellä kuorsataan kummallakin päällä!
hoopoudessa kaikki muut ja hyttystentapossa
Ja miten se ilmenee?
Politiikka, joka ei ole yhtään yhteistyökykyistä
Uskonto, vain viittailevat syntiset pääsevät taivaaseen
ja vielä
"Isot" miehet on kaiken lisäksi tämän kylän suurimpia JUORUÄMMIÄ. Hame päälle. En ole MISSÄÄN tavannut tällaista juoruamista ja miesten kesken. Kävisivät joskus hieman kauempana kuin ABC:llä ja katselisivat maailmaa
Niin että tällaista.
Pois täältä heti, kun vain siihen on mahdollisuutta. Tässä joku vääräleuka kumminkin kirjoittaa, että vapaa oot lähtemään. Enpäs ole, mutta paikkakunta ei ole siihen syynä vaan ihan jokin muu.