eli tänään olin painoarviossa, rv 36 5, 3,8kg! tuli aika yllärinä kun rv 34 2 kävin ja sillon arvio oli 2,6. no, nyt sitten sovittiin että maanantaina menen osastolle käynnistykseen, että sais vielä alakautta ulos(?mistä sitä silti tietää..).
mietin sitä, että lapsen isä on menossa töihin normisti, kun niin vakuuteltiin että ehtii kyllä synnytykseen kun voi mennä vaikka pari päivääkin. nyt kuitenkin lueskelin vanhoja keskusteluja käynnistyksestä, ja monella onkin tullut todella nopeasti ulos se vauva.
en kestä jos hän missaa synnytyksen! muutenkin jännittää lähteä käynnistykseen yksin, synnytyksessä ainakin saa olla tukena! onhan se varmaan aika harvinaista kuitenkin että ensisynnyttäjällä se sieltä heti ulos tulisi, mutta...alkoi huolestuttaa. kohdunsuu oli auki 1cm. mitäs luulette? turhaako on tulla heti maanantaina aamusti kanssani, ei olisi rahallisestikaan varaa olla "turhaan" töistä pois.. onko muilla kokemusta käynnistyksestä 38vkolla(maanantainahan se on 37 3...). mitä siinä oikein tapahtuu...?
mietin sitä, että lapsen isä on menossa töihin normisti, kun niin vakuuteltiin että ehtii kyllä synnytykseen kun voi mennä vaikka pari päivääkin. nyt kuitenkin lueskelin vanhoja keskusteluja käynnistyksestä, ja monella onkin tullut todella nopeasti ulos se vauva.
en kestä jos hän missaa synnytyksen! muutenkin jännittää lähteä käynnistykseen yksin, synnytyksessä ainakin saa olla tukena! onhan se varmaan aika harvinaista kuitenkin että ensisynnyttäjällä se sieltä heti ulos tulisi, mutta...alkoi huolestuttaa. kohdunsuu oli auki 1cm. mitäs luulette? turhaako on tulla heti maanantaina aamusti kanssani, ei olisi rahallisestikaan varaa olla "turhaan" töistä pois.. onko muilla kokemusta käynnistyksestä 38vkolla(maanantainahan se on 37 3...). mitä siinä oikein tapahtuu...?
Vastaukset 14
Vanhimmat
käynnistykset on tehty ekasta rv 38, kohdunsuu täysin kiinni ja kanavaa jäljellä 3cm. Käynnistyi silti heti ja synnytyksen kesto kaikkiaan 9h. Toisesta rv 39, kohdunsuu sormelle auki, kanavaa jäljellä muutama sentti, käynnistyi heti ja kesto oli kaikkiaan 4h. Eli voi olla hyvinkin nopea toimintaa tai sitten kestää useita päiviä. Täysin mahdoton ennustaa... varaudu molempiin vaihtoehtoihin. Minulla kans mies meni töihin ja tuli sitten paikalle pyynnöstäni kun synnytys rupesi etenemään toivottuun suuntaan. Eli lähti kesken työpäivän sairaalaan.
Itse menen käynnistykseen 38 viikolla ja varmaan paikat kiinni kuten yleensä. Jännittää. Toivon tosiaan, että sitten myös käynnistys. Miten teillä käynnistetty? Mulle emättimeen laitettavalla en nyt muista mitä ainetta, ei kuulema voi muuta, ainakaan aluksi.
Mulla käynnisteltiin juuri pillereillä jotka laitettiin tonne kohdunsuulle.
voin kertoa et on tylsää maata sit siellä sairaalassa jos mitään ei tapahdu. Ekaks otetaan käyrää,sitten pilleri sitten tunti vapaata sitten taas käyrää ja 4 tunnin välein sama operaatio 3 kertaa päivässä.
kanssa käynnistetty nää emättimeen laitettavalla pillerin murusella.. ja se yksi tosiaan riittänyt, enempää ei tarvinnut.
Mulla tehdään se 2 x päivässä ja ymmärsin että 2 vkr kokeillaan. Sit jos ei mitään tapahdu niin kai sitten se sektio seur. vkolla, kuten yleensä sektiot tehdään vkolla 39. (elleivät pysty laittaan oksitoniinitippaa yms. kalvojen puhkaisuja jotka varmana käynnistävät synnytyksen) Mun on vain nyt luotettava lääkäriin ja tehtävä näin, vaikka on tosi tylsää maata siellä "odottamassa". Mutta jospa se käynnistyskin jo vaikka. (toiveajattelua!) Mn lantionmitassa oli joku häikkä ja vauvaa ei voi päästää isoksi eli kaipa se sitten kun kasvaa, niin sektio on edessä, jos ei paikat aukee...
Mä menin viikoilla 38 käynnistykseen. sitä koiteltiin ensin 3 päivää sitten pääsin PÄIVÄKSI kotiin. sitten taas jatkettiin 3 päivää eikä tuottanut ku kauheita selkäkipuja niiden pillerit.
Sitten pääsin viikoksi kotiin ja jouduin kontrolli käynnille maanantaina 28 pv ja sanottiin että turhaan kokeillaan että tulee sitten ku tulee et yliaikaiskäynti olis viikoilla 41 5
maanantain ultran ja tutkimusten jälkeen 00.15 lähtö sairaalaan ja tyttö syntyi seuraavana päivänä klo 15.00 synnytys kesti sen 17.45 min!!:O että ei se vaan ensisynnyttäjällä niin helposti näköjään käynnistykkään :D
41 4 aamulla, annettiin cytotec suun kautta (suun kautta vissiin siks ku paikat oli muutamalle sormelle jo auki ja kypsät) sitten alkokin supistukset ja niitä tuli, sitten illemmalla puhkastiin kalvot ja olin tipassa ja poika synty yöllä. ensisynnyttjä siis.
mulla käynnistettiin rv 39 4 rd ja korkean verenpaineen takia. kohdunsuu auki reilu 3cm ja kanavaa hiukka jäljellä.puolikkaalla tabletilla suun kautta aloitettiin klo-9.20. noin klo. 11 alko supistuksia tuntuun ja säännöllisty noin tunnissa heti 4min välein. toinen puolikas olisi annettu 13.15 mutta enää ei tarvinut koska synnytys oli käynnistynyt hyvin..noin klo.14-> kalvot puhkastiin olin 5-6cm auki.siinä sit epid. ja ilokaasua vedeltiin ja aika meni pirun nopsaan etten tajunnu mtn...noin klo.16 alko jo hiukka tuntuun painetta ja klo17.15 ponnistutti niin maan pirusti, mut auki vast 8 cm. hieman sain ponnistella pahimman p...ahädän pois=)joka kylläki oli poikani.17.30 sain alkaa ponnistamaan kunnolla ja 17.48 suloinen pieni poika syntyi=)
synnytin yksin eikä se mitään kauheaa ollut,pärjäsin hyvin yksin ja kätilöt olivat tukena ku tarvin.meillä mies lähti tuleen töiden jälkeen ku aiemmin ei pystynyt lähteen ku muuten olisi koko työmaa seissyt...meillä matkaa noin 100km.mies saapui sairaalan pihalle juuri kun soitin että hänestä on tullut isä=)
supistukset ennen laskettua ja päättivät käynnistyksellä (tipalla) sitä avittaa ja nopeuttaa ja meni tipan laitosta aika tarkkaan 12 h ennen ku tyttö syntyi. Vois sanoo et sitte ku paikat rupee avautuu nii vois kutsuu isää paikalle. Noh jos se nyt sentin per tunti avautuu nii sit voi vähän miettii mut usein ne kätilöt osaa sanoo hyvin millon kannattaa isän kutsua paikalle jne, kertoo tilanteen ja matkan jne osaavat sit vähä arvioida. Esikoista synnytät? Joten YLEENSÄ se ei pierasulla ja muutamalla supistuksella tule... Onnea paljon! :)
että kun yritetään väkisin saada lasta maailmaan niin mulla ainakin supistukset oli todella kivuliaat. En sitten tiedä mutta hoitajakin sanoi että yleensä jos se lähtee normaalisti tulemaan niin ei ole niin kipeitä supistuksia kuin silloin kun se "joudutaan" käynnistämään. Todellakin JOS oisin tiennyt ettei se mihkään niiden pillereiden avulla tule niin olisin kieltäytynyt koko toimenpiteestä.
Niin helvetillistä se oli maata sairaalassa tyhjäntakia! :/
käynnistettiin tipalla eikä laitettu mitää pillereitä mihkään. Tippa asennettiin n.klo.8 aamulla ja poika synty 14.12.
käynnistettiin ihan tipalla vaan ja syntyi vielä samana iltana, mutta olin siis jo 3cm auki.
Sen isyyslomanhan voi alottaa vaikka siitä käynnistyspäivästä eikö? Niin ei menis palkattomaksi.
Meillä ainakin mies lähti mun kanssa aamulla sairaalaan, en olisi yksin halunnu mennä. Muutenkin kuitenkin kun esikoista lähetään synnyttämään, niin on pelottava tilanne, niin kyllä minä ehdottomasti halusin, että mies on mukana.
Meillä mies ainakin sai palkan siltä päivältä, siis synnytyspäivästä. Isyyslomalle jäi sitten kun itsekin olin ja vauva jo kotona. Miksi tuhlata isyyslomaa sairaalassaoloaikaan? Nyt jos vielä käynnistys ja menee monta päivää, ei mitään järkeä miehen olla sitä seuraamassa, kerkeää kyllä mukaan kun synnytys todella käynnistyy, jos käynnistyy minun tapauksessa. TOsin tottahan se on että ensisynnyttäjä voi tarvita tukea enemmän, mutta itse toisaalta tokasnnyttäjä ja ekassakin odotin niin, että synnytystapahtuma oli kunnolla käynnissä.
Mä menin aamulla sairaalan käynnistystä varten ja sain 1/4 tabletin cytotecia suun kautta. Tästä 1,5 h kuluttua alkoi tapahtua, tosi kivuliaita supistuksia ja lapsivedet meni. Siittä paikasta lähdettiin siirtämään synnytyssaliin ja mä soita kamalalla hädällä miehelle joka oli töissä et tulis nyt jo äkkiä. Olin kaivannut miestä koko ajan! Mies tuli kun olin salissa ja vetelin ilokaasua, epiduraali oli juuri laitettu. Esikoinen siis kyseessä ja synnytys kesti 5 h ja 15 min. Kaikki tapahtu hirmu nopeesti ja nyt toista odottaessa oon sanonut miehelle monta kertaa et jos tääkin käynnistetään niin tuut sit heti mukaan ja on luvannutkin tulla.