DDR

YLEltä on tullut vähänajan sisällä kolme DDR vastaista dokumenttia. Tänään viimeisin kello 19:35. Tällä palstalla esiintyy säännöllisesti henkilöitä, jotka väittävät YLEn olevan edelleen "punainen media". Ovatkohan nämä henkilöt katsoneet YLEn ohjelmia ollenkaan? He viittaavat usein suomettumisen aikakauteen, mutta kuinka moni heistä on elänyt 60-luvulla?. Tiedoksi, että silloin Suomessa ei ollut muita TV asemia, joten YLEn silloinen ohjelmisto oli osin saneltu valtakunnan korkeammalta taholta.
4511
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kelkka on kääntynyt täysin, nyt ollaan rähmällä toiseen suuntaan kuin ennen, mutta niinhän ne on politikotkin eli Ylen herrat!

Äänestä
  • Purukka mankuu kovin usein, että vika on YLEssä, kun tulee sitä ja tätä tai joku jää posi. Päätökset tehdään, siis ainakin isot linjat poliittisin tahoin. Osa porukasta pitää pussia edelleen päässän ja toiset ei tiedä mitään mistään. Se mitä DDR asioihin tulee, niin ko. maa lakkasi olemasta ajat sitten mutta tämä POLIITTINEN siipi YLEssä on edelleen päättävä tekiä. Saisivat nyt julkasta sen sindlerin, siis stasin -listan, kun tämä pikku suomi on ainut paikka missä lista on SALAINEN. Taithaa olla varsin punaista nimeä listalla... joudummeko odottamaan 20-30 vuotta, jotta hemmt kupsahtaa ja sitten saamme nauraa koko listalla, jossa ehkä on YLE johdossa oleva tappaja ja ISO paavo???

    Äänestä

  • YLE vikisee kirjoitti:

    Purukka mankuu kovin usein, että vika on YLEssä, kun tulee sitä ja tätä tai joku jää posi. Päätökset tehdään, siis ainakin isot linjat poliittisin tahoin. Osa porukasta pitää pussia edelleen päässän ja toiset ei tiedä mitään mistään. Se mitä DDR asioihin tulee, niin ko. maa lakkasi olemasta ajat sitten mutta tämä POLIITTINEN siipi YLEssä on edelleen päättävä tekiä. Saisivat nyt julkasta sen sindlerin, siis stasin -listan, kun tämä pikku suomi on ainut paikka missä lista on SALAINEN. Taithaa olla varsin punaista nimeä listalla... joudummeko odottamaan 20-30 vuotta, jotta hemmt kupsahtaa ja sitten saamme nauraa koko listalla, jossa ehkä on YLE johdossa oleva tappaja ja ISO paavo???

    AINOA KANAVA JOKA ON KAUTTA AIKAIN SATSANNUT OHJELMIINSA < YLELTÄ KATSON AINOASTAAN SYDÄMMEN ASIALLA SARJAA..YLE ON LIIKAA KEPU-DEMARIT AKSELISSA

    Äänestä

Monilla eri tavoilla vieläkin. Esim: Tänään uutinen Esko Ahon uudesta työpaikasta meni aseellisen pankkiryöstön edelle,ettei vaan syy ollut että ryöstäjät olivat venäläisiä.Ohjelma muut 6 miljardia on pätkitty niin,että suurin osa ihmisistä on venäläisiä.Venäjä kun pommittaa siviilejä,niin yle uutisoi sen rauhaan pakottamisena. Palestiinalaisia kuoli kun heidän tunnelinsa (jota pitkin he kuljettavat "tavaroita" Egyptistä) romahti.Kaikki tietävät, että palestiinalaiset salakuljettavat aseita näitä tunneleita pitkin.Ja koska olet katsellut ylen uutisia ilman jotain uutista venäjältä, vaikka se koskisi jotain venäläisen kylän kaatopaikkaa niin se menee ylellä ohi mailmalla tapahtuneiden oikeasti tärkeiden asioiden.Niin ja kyllä olen elänyt 60-luvulla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Leme kirjoitti:

YLEltä on tullut vähänajan sisällä kolme DDR vastaista dokumenttia. Tänään viimeisin kello 19:35. Tällä palstalla esiintyy säännöllisesti henkilöitä, jotka väittävät YLEn olevan edelleen "punainen media". Ovatkohan nämä henkilöt katsoneet YLEn ohjelmia ollenkaan? He viittaavat usein suomettumisen aikakauteen, mutta kuinka moni heistä on elänyt 60-luvulla?. Tiedoksi, että silloin Suomessa ei ollut muita TV asemia, joten YLEn silloinen ohjelmisto oli osin saneltu valtakunnan korkeammalta taholta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu