Wallas 2400 - ei toimi

Veikkauksia kehiin missä vika.. Eli Wallas 2400 (vm.86) toiminut moitteetta tähän asti, mutta nyt ei inahdakkaan. Katkaisijasta (sekä lämmitys että tuuletus) kun kytkee laitteen päälle, niin mitään ei tapahdu. Viittaisi sähkönsaantipulmaan, mutta jännite tulee ainakin laitteelle asti (mitattu) ja akut ovat kunnossa. Löytyykö laitteesta esim. pääsulake, joka voisi olla mennyt? Ylikuumenemissuoja ei ole lauennut. Voiko ohjausrasiassa olla vikaa?
71167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Itse ostin ko. lämmittimen "rikkinäisenä" pilkkahintaan. Vähän aikaa ihmeteltyäni huomasin, että piirikortilta oli kuparipintaa hapettunut irti. Juotin sähköjohtoa tilalle, ja jo alkoi toimia. Eli kannattaa mielestäni tsekata se piirilevy. Muuta vikaa en omassa käytössä olevassa ole joutunut korjailemaan.

Äänestä

jännite? täytyy olla yli 12v. itseltäni vika korjaantui pari transistoria vaihtamalla.

Äänestä

Vasemmassa päädyssä on huomaamaton ylikuukemenissuoja - paine alas. Se naksahtaa hienoisesti painettaessa, jos on pompannut päälle.

Äänestä

Niinkuin tuossa edellä on jo mainittu, kannattaa tarkistaa virtapiuhojen liitäntä kortille. Mitään sulaketta ei laitteessa itsessään ole. On kutakuinkin mahdotonta täältäkäsin luetella kaikkia kortin vikamahdollisuuksia, mutta siellä on kaksi ns. suojavastusta joiden tarkoitus on kärähtää vikatapauksessa. Toinen suojaa pumpun virtapiiriä ja toinen yhdessä zenerdiodin kanssa yrittää suojata elektroniikkaa ylijännitetapauksissa. Sitten siellä on alkupäässä diodi joka suojaa väärältä napaisuudelta. Jos se on poikki, ei mikään toimi. Ylilämpösuoja ei aiheuta tälläistä, se pysäyttää vain pumpun toiminnan. Muuten, kun mittasit jännitteen, oliko lämppäri kytkettynä päälle. On näet niin, ettei volttimittari kuormita mitattavaa virtapiiriä juuri ollenkaan, joten se saattaa näyttää täysiä jännitteitä, jotka kuitenkin "romahtavat" kun kuorma kytketään. Tästä Sinun mielestäni kannattaisi aloittaa tutkinukset jos mittasit kuormittamatta. Auton ajovalopoltintakin voi käyttää koekuormana, sen pitäisi palaa kirkkaasti. Jos ei, niin etsimään hapettuneita/huonoja liitoksia. Olisi hyvä, jos kertoisit miten tässä tapauksessa kävi, siitä tiedosta voi olla muillekin hyötyä.

Äänestä
  • Kiitokset vastauksista. Mutta nyt kävi niin, että hermo meni huonoon kuntoon. En löytänyt vikaa, en sitten millään. Piirikortti ja komponentit näyttäisi visuaalisesti olevan kunnossa jne. Kone lähtee huoltoliikkeeseen ja fiksataan siellä, jos kannattaa (=kohtuu hinta). Kerron sitten mikä oli vikana, kunhan selviää.

    Äänestä

  • Tate 72 kirjoitti:

    Kiitokset vastauksista. Mutta nyt kävi niin, että hermo meni huonoon kuntoon. En löytänyt vikaa, en sitten millään. Piirikortti ja komponentit näyttäisi visuaalisesti olevan kunnossa jne. Kone lähtee huoltoliikkeeseen ja fiksataan siellä, jos kannattaa (=kohtuu hinta). Kerron sitten mikä oli vikana, kunhan selviää.

    Kiinnostuneena oottelemme.
    Mikä oli vikana?
    Paljonko huolto maksoi ja mitä huoltoon kuului?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tate 72 kirjoitti:

Veikkauksia kehiin missä vika.. Eli Wallas 2400 (vm.86) toiminut moitteetta tähän asti, mutta nyt ei inahdakkaan. Katkaisijasta (sekä lämmitys että tuuletus) kun kytkee laitteen päälle, niin mitään ei tapahdu. Viittaisi sähkönsaantipulmaan, mutta jännite tulee ainakin laitteelle asti (mitattu) ja akut ovat kunnossa. Löytyykö laitteesta esim. pääsulake, joka voisi olla mennyt? Ylikuumenemissuoja ei ole lauennut. Voiko ohjausrasiassa olla vikaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu