hei, muutimme vanhaan taloon viime jouluna. ei ollut pihassa mitään marjapensaita, eli olemme ostaneet muutaman. nyt sitten, viimeksi tänään, tein taas lähimetsässä "löytöjä"; eli puna-ja mustaherukkapuskia aikalailla. niissä vain marjat aika harvassa, varsinkin mustissa, punaisissa on enemmän marjaa. mikä auttaisi/mikään, tämmöisiin vanhoihin puskiin, joku lannoitus ehkä, leikkaus? kiva oli löytää näitä "aarteita", kun vielä saisi vähän virkoamaan, tai puskat sinänsä ovatkin virkeitä mutta marjat tosi vähäisiä. siellä niitä oli mm. vattupensaitten seassa ym, tuolla ryteikössä, vaikeakulkuisessa paikassa, mitenhän jos pihaan siirtäisi, ei taida kannattaa? kiitos etukäteen jos jollain on vinkkiä!!
Vastaukset 2
- ja siirrä pihaasi,
jos otat ne nyt oksineen/lehtineen niin vetävät niistä voiman juurilleen ennen talven tuloa, voit sitten leikata niistä vanhat oksat pois.
Kasvattavat juurakosta uudet tuottoisat versot ei ehkä vielä ensikesäksi mutta jo seuraavaksi.- ja istuta
Minä siirsin toissa kesänä metsästä, lintujen paskoman, mustanviinimarja puskan pihaan.Leikkasin juuresta asti ja se lähti heti kasvamaan, nyt siinä on marjoja aivan mustanaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271289
- 881212
- 79668
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...9608- 24587
- 47533
- 44495
- 19495
Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/115479- 41472