mikä kirja

Onko tietoa onko jotain kirjaa joka näyttää sorsan käsittelyn ampumisen jälkeen?
81783
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

ja hae täältä,jos on ohjeita niin luulisi
löytyvän.
suolistus ja veren lasku, ne ovat ensimmäiset
toimenpiteet ampumisen jälkeen.

Äänestä
  • no erillistä veren laskua ei sorsa vaadi varsinkaan jos se suolistetaan mahdollisimman nopeasti. helpoiten se käy kun puhkaisee rintalastan alle reiän ja parilla sormella vetää kaikki sisuskalut ulos. sydämen ja keuhkojen ulos saamiseksi on linnun sisältä puhkaistava kalvo, joka menee ihan sormin.

    Äänestä

Hei

Itse käytin netissä paljon aikaa ko aihetta läpi käyden.
Se on muuten ihme että aiheesta löytyy todella vähän tietoa.

Yksi hyvä kirja löytyy: Gummerus / Juha Jormanainen/
Linnustajan käsikirja.

Äänestä
  • onkohan tämä jormanainen, sama joka on tehny tuon (pelle-) metsästäjän käsikirjan (2008)? vaan sillä miehellä on tuskin aseenkantolupaa, tai sitten on viranomaiset antanu luvat ilman mitään mietintää, kattelin nimittäin jahti lehden (1/09) kuvaa sivulla 84.. tulee mieleen noin tuhat asiaa, mitkä miehellä on hukassa..

    Äänestä

  • Jormanaisen "Linnustajan Käsikirja" on surkein koskaan lukemani metsästysopas, täynnä luulotietoa, asiavirheitä ja typerää merkkituotteiden epärelevanttia esittelyä.

    Äänestä

  • Ihmettelevä. kirjoitti:

    Jormanaisen "Linnustajan Käsikirja" on surkein koskaan lukemani metsästysopas, täynnä luulotietoa, asiavirheitä ja typerää merkkituotteiden epärelevanttia esittelyä.

    saa käyttää sitä kuuluisaa maalaisjärkeä..linnun käsittely on nyt yksinkertainen toimenpide, ei siitä mitään avaruustiedettä kannata tehdä, ensin takki pois ja sitten ne kaikki muut osat mitä ei halua syödä..ensimmäisillä kerroilla voi kuitenkin olla että lopputulos ei ole niin silmiä hivelevä kuin mitä näillä tv:n huippukokeilla näkee..pääasia että saa lihat pataan!
    Itse kyllä kokemuksen kautta sitten oppii näppäriäkin tapoja. mutta tokihan sitä voi hakea kirjoistakin oppia.

    Äänestä

Gummerrus yrittää kusettaa ja väittää painaneensa Jormanaisen Metsästäjän käsikirjan Aseet, varusteet, taktiikat vuonna 2008, vaikka kirja tuli myyntiin 2014. Jormanaisen Metsästäjän käsikirja Aseet, varusteet ja huolto ilmestyi kyllä silloin

Äänestä
  • Yhtiömme huomioi saman. Rikkoo lakia ilmoittamalla kirjaan saman ISBN -numeron. Ensimmäinen laatua Suomessa. E 2p. myy niin hyvin, kiertää lakia vaihtamalla kanteen yhden sanan. Asiasta tulee ennakkotapaus

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


onko jotain kirjoitti:

Onko tietoa onko jotain kirjaa joka näyttää sorsan käsittelyn ampumisen jälkeen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu