Tuolla Kerviselle tsemppiä -otsikossa minulta kyseltiin kansalaiskestelun tasosta, johon vastaan, että parantamisen varaa on.
Mutta mennäkseni itse asiaan, avaan uuden ketjun.
Tämä palsta on puskajussien paratiisi, koska jotkut surkimukset eivät ainostaan rieku nimimerkin suojista asiattomuuksia, vaan menevät surkeudessaan vielä pidemmälle väittämällä joitakin nimimerkkikirjoituksia jonkun nimellä mainitun henkilön kirjoittamaksi.
Esimerkiksi minun on väitetyn kirjoittaneen lukuisia kertoja nimimerkillä milloin mistäkin aiheesta. Se on merkki väitteen esittäjän huonosta itsetunnosta ja raukkamaisuudesta, joten tässä mielessä palsta on erinomainen foorumi edellä mainitun kaltaisille puskajusseille.
Mutta mennäkseni itse asiaan, avaan uuden ketjun.
Tämä palsta on puskajussien paratiisi, koska jotkut surkimukset eivät ainostaan rieku nimimerkin suojista asiattomuuksia, vaan menevät surkeudessaan vielä pidemmälle väittämällä joitakin nimimerkkikirjoituksia jonkun nimellä mainitun henkilön kirjoittamaksi.
Esimerkiksi minun on väitetyn kirjoittaneen lukuisia kertoja nimimerkillä milloin mistäkin aiheesta. Se on merkki väitteen esittäjän huonosta itsetunnosta ja raukkamaisuudesta, joten tässä mielessä palsta on erinomainen foorumi edellä mainitun kaltaisille puskajusseille.
Vastaukset 75
Vanhimmat
vastaan. Lähipiirissäni on ollut näitä vähättelijöitä ja päänaukojia ja oudosti niillä tuntuu ystävät vaihtuvan tiuhaan.
lopeta toi sairastaminen,,ja ole kuin mies,äläkkä leiki poliisia,hanki elämä.
Oikeassa yläkulmassa on linkki "liity jäseneksi", ja siellä voit rekisteröidä vaikka nimesi omaksi nimimerkiksi, jolloin kukaan ei pääse kirjoittelemaan sinun piikkiin.
Mistä nytkään tiedämme, oletko oikea Asko Kervinen niistä monista, kun kirjoitat puskasta rekisteröitymättömällä nimimerkillä?
monta kertaa,tuolla arvailuissa,minä kirjoitan täältä puskasta,mutta en arvostellakseni ihmisiä vaan omaksi iloksi olen niin hirveän avoin ja kova puhumaan,että tällainen ilmaisu sopii vaihteeksi hirveän hyvin.Minä kysyin mielipidettäsi kansalaiskeskustelusta.Parantamisen varaa on.
Huomautan vaan tuomiosta joka herra Kerviselle annettu kunniankoukkauksesta viime keväänä.
Tsemppiä vaan!
Tuohon sanomaasi on helppo yhtyä. En ymmärrä minäkään sitä, että nimimerkin suojasta väitetään perättömyyksiä. Itse nimimerkin käyttö kuitenkin on aivan korrektia, kunhan sen tekee asialinjalla. Sisältö on kaikkein ratkaisevin. Toisaalta täältä olen lukenut tulkintoja, että valtaosa nimimerkeistä olisi "riekkujia?". Ei kai? Ei se aina ole riekkumista jos on eri mieltä asioista, se on syytä muistaa. Mm. Persujen kannattajajoukkiossa on hyvin paljon asiatonta ja alapääviittauksin olevaa tekstiä, myös nimimerkin suojasta kyhäiltynä. Annetaan myös nimimerkkien kysyä ja kertoa milelipiteensä jatkossakin!
Sananvapautta ei saa rajoittaa. Nimimerkillä saa kirjoittaa, mutta silloin ei pidä esittää nimellä mainituista henkilöistä väitteitä, jotka eivät pidä paikkaansa. Tämä koskee myös nimellä esiintyneitä kirjoittajia.
Henkilökohtaisesti ajattelen puheena olevasta asiasta seuraavasti: Kun esitän kannanottoja tai väitteitä reilusti omalla nimelläni esiintyen, on kirjoituksessani nimellä mainituilla henkilöillä avoin mahdollisuus vastata tai vaatia oikaisua, jos kirjoituksessani on esitetty jotain valetta tai muuta asiatonta.
Minulla on periaate kirjoittaa nimelläni esiintyen, jolloin voin reilusti mainita eri asiayhteyksissä olevien henkilöiden nimet.
Puskajussit esittävät em. väitteensä raukkamaisesti nimimerkin takaa - ja kaikkein raukkamaisimmat esiintyvät kirjoituksissaan toisen henkilön nimellä.
Pidän suorastaan raukkamaisena ja rikollisena sitä tekoa, että esiintyy täällä toisen nimellä. Valitettavasti niitäkin typeryksiä löytyy.
Itse en voi "asemani" johdosta esiintyä omalla nimelläni. Silti haluan tuoda kantani esiin, asiallisesti. Keskustellaan jatkossakin reilusti. Ja ollaan tarvittaessa eri mieltä!
kannat huolta persujen kielenkäytöstä ja silleen,etkös huomaa muitten kielenkäyttöä??
En kuulu mihinkään puolueeseen. En lähesty politiikkaa puoluepoliittisesti, ainoastaan asiapitoisesti. Miksi otan kantaa Persujen käyttäytymiseen? Siksi että heidät olen voinut paikallistaa täältä, mm. Taipaleen taustavoimien uskon olevan Persuja, ainakin kannattavan puoluetta ehdokkaansa mukaan? Tämä on toki pelkkä arvaus, ei tieto. Ja minusta se sakki saa täällä aikaiseksi kaikkein asiattominta tekstiä, mikä ei voi olla Persujenkaan etu?
ja keitä epäilet taustavoimaksi ? Tuokin on jo typerää vihjailua. Minkätyyppisiä ne tekstit on. jotka puoltaa pesuja ?
se on!!!
Useinhan Taipaleelle esitettyyn kysymykseen vastaa joku muu? Oletko sinä yksi heistä? Kenties? Sillä ei ole merkitystä, mutta sitä tarkoitin. Puoluekanta oli arvaus. Eikä silläkään ole merkitystä. Miksi täällä pitää haastaa riitaa. Annetaan asioiden riidellä. Ei asioista tarvitse olla samaa mieltä, eihän niin synny keskustelua. Jos tämä nyt tästä...?
sä saatanan puusilmä älä esitä viatonta, syytöntä eiliseen runkkaamiseen tällä palstalla. nimimerkkisi on uusi ei ennen näkynyt ja syntyi kehotuksen jälkeen heti, todella läpinäkyvää sulta. ja tyyli keskustella on sama vaikka oletkin alaknut esittää teköpyhää.
Täällä on yksi nimimerkki, jota epäilen vaalitoimittajaksi, osaatko sanoa ketä tarkoitan ? Omia ketjuja on.
tämä osoittaa kyllä sitä että olet oikeesti se puskajussi eilisestä ketjusta, vainoat edelleen Taipaletta kuten silloinkin, mistä tekopyhyytesi nyt tulee?
kenellekkään eduksi tekstiä!
Se siitä asiallisuudesta. Vai puusilmä? Olen kirjoittanut täällä aiemmin nimimerkillä: filosofian professori. Voit tarkistaa. Aika kovaa tekstiä ladot ihan ventovieraan ihmisen niskaan? Tarkistahan käytöstäsi hieman! En pysty ottamaan vastuuta kaikkien kirjoituksista, vaikka joukossa on loistaviakin sellaisia. mitä edelleen Taipaleeseen tulee, hänen omat kirjoituksensa antavat minulle aihetta kirjoittaa takaisin. Itse henkilöä en tunne.
kannat jotenkintavoin huolta virkamiehen suunnasta persujen ehdokkaista ja johdattelet persujen asioita,koskettaako jotenkin,vaikuttais vähän siltä?
Nimenomaa ja siinäkin sä parjaat vaan Taipaletta, kyllä sut on jo nähty ja tietyssä mielessä tunnistettu.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=4500000000000079&posting=22000000037036869
olisko proffa kaiken hämmennyksen aloittaja jopa?
En ole edes "kunnon virkamies". Jätän tämän minun yksityisyyttäni spekuloivan tutkimussarjan tältä osin tähän. Olen korkeasti koulutettu henkilö. Riittäköön se. Mitä tulee Persujen pyrkimyksiin politiikan tähtitaivaalle, asia ainoastaan kiinnostaa minua!
sinun "asemaa" josta kerrot ja sentakia tykkäät psrovoilla.
iihan selvästi vastakkain asettelua haet !
ketä epäilisit palstalla ehdokkaiden vaalitoimittajaksi ?
kyllä kun vähän tutkii sen tyyliä ja nyt viimeistää napsahti kun puhui tuosta Filosofian.... aina liittää taipaleen jokaiseen esimerkkinä ja eilen taipaletta parjattiin olantakaa ja samalla tyylillä kirjoittaen paitsi kun kehotettiin ottamaan edes nimimerkki käyttöön niin nyt se on tehty mutta taipale sitä taipale tätä jatkuu ja mokas vielä ton filosofian... kanssa kun oli oikein parjaamiseen tarkoitetun aloituksen tehnyt.
ei kaukana puskajussista tuommoinen!!
Ihmeestä te nyt vaahtoatte? Mikä parjaaminen? Minkä aloittaminen? En pysy mukana!
ettei vaan tulis kaupungintalolta nuo filisofiproffan provot??
ensinnäkin olet virkamies kaupungilta, ainahan täällä saa paskaakin puhua. mutta kasellaampa sun juttujes aikaa eilisestä minuutin ja kahden välein parjasit aloittaen keskusteluja ja itse heti perään vastaten. käytit myös "tähtitaivas" termiä eilen ja kun kello löi jo viisi, niin rupes herjat vähenee ja lopahti kokonaan klo 18 paikkeille. silloin lähti viimeiset henkilöt kaupungintalolta.
käytössään , kun yhdessä ketjussa joku sanoi, että "erään tietyn ehdokkaan taustatukija ärsyttää jo henkilökohtaisella tavalla. Ymmärräthän ja tulkitset oikein ? "
taidat kuulua joukkoon!
sanoit olevas filosofian tohtorinakin palstalla, kuka aloitti tämän? älä esitä, filosofian tohtori ei itseä pussiin puhuisi :) nää puskajussit on nyt ollut sinua älykkäämpiä.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=4500000000000079&posting=22000000037036869
Näenkö minä sinun nimesi tekstisi yhteydessä? Vai mitä luulet sen "puskasta kirjoittamisen" tarkoittavan? Siinä mielessä olen samanlainen puskajussi kuten sinäkin.
Tuossa kopioimassasi tekstissä itseni pussitan? Asiallinen huomiohan se on. En ole väittänytkään kannattavani Persuja. Luehan se kunnolla. Hyvää ja asiallista tekstiä ja jos itse kehun: terävästi huomioitu.
nimellä mainiten kuin sä teet kokoajan,teeskentelet fiksua mut olet samanlainen jussi kuin me muutkin.älä nosta itteäs korkeammalla jalustalle,menit vielä kertoilee kerviselle kannattavan reilua kirjoittelua mut täällä melskaat täyttä häkää!!
sama tilanne taas kun eilen, olet se massapostaaja puskasta joka puhuu yksinää. joka ei tajua että muut on sen huomannut, nyt sä et tajua sitä että munasit. tavallaan niinku paloit, ja vielä tunnustanut päälle. no nyt voit taas jatkaa keskustelujasi ottaen aina taipaleen esimerkkinä ikään kuin jatkaen eilistä sortamistasi.
viikonloppuna saat levätä ja miettiä ja tulla taas uudella nimellä tänne jatkamaan arvokasta työtäsi taipale sitä ja tätä ja taipale ja taipale.
näet varmaa painajaisia siitä yölläkin kun päivät on ollut noin painajaismaisia, kohta jokainen vastaantulijasi on saman näköinen kun taipale.
sä olet varmaan sisimmissää rakastunut siihen kaveriin kun et osaa laskea irti jo.
kappas kun vastasi mulle tuonne pöpilä ketjuun ja pöpilöissä esiintyy uusia lintulajeja hänen mielestään. Kertoo tosiaan korkeastikoulutetulta.
Kuka "melskaa?" Mitähän minä "puusilmä" melskaan? Tarkenna! Ja kyllä: kannatan rehellistä keskustelua, vaikka en kannatakkaan Persuja. Saahan täällä niin tehdä, saahan?
Nyt kyllä laitoit "överiksi". Johan minua ovat vieraat ihmiset tänään kehuneet: "puusilmä ja vielä vitun tyhmä...". Mitähän vielä keksitte? Kyllä: olen edelleen ja vielä vahvemmin sitä mieltä, että Taipale ei mielestäni edusta sitä mahdollisesti tulevaa kunnallispoliitikkolajia, jota minä voisin äänestää. Kuten ei Persutkaan. Ja nyt voitte keksiä minulle jonkun uuden "nimen".
Kaikkia täällä olleita tai tulevia kirjoitelmia omikseni ottamaan. Parhaimmat haluaisin kyllä. Lopettakaahan nyt se lapsellinen syyttely niin voidaan keskustella ihan asiastakin. Esimerkiksi tulevista kunnallisvaaleista ja ehdokkaista!
sä hoet taipaletta joka rakoon ja esität samalla että sulla ei muka ollut eilisenkaa mitään tekoa ja vielä tunnustit itsellesi nimimerkin millä on aloitettu taipaletta parjaava viestiketju.
ja sä jatkat edelleen taipale taipale taipale, mä alan olla vähän kateellinen jo taipalelle kun on saanut noin suuren vaikutuksen kaupungintalolla piileskelevään puskajussiin jolla on monta persoonaa, mielenkiinnolla jään odottelee millainen persoona maanantaina täällä riehuu.
tarkoitat kai vaaleilla ja ehdokkailla taipale ja taipale ja taas taipale mutta hei entäs se taipale.
Miten niin parjaava? Luehan kunnolla se aloittamani polku. Se on mielipiteeni, ei parjaus. Parjausta on nimitellä ihan ventovierasta ihmistä ties miksi. Saatan aivan hyvin aloittaa uusia polkuja joissa otan kantaa Taipaleeseen. Hän on julkinen kunnallisvaaliehdokas ja itse ehdokkaaksi ryhtynyt. Minä en ole, vaikka Luumiksi "haukutaankin".
älä yritä kääntää kelkkaa ja temppujas jonkun muun tekeleeksi, mitähän lääkkeitä sä syöt kun noin ailahtelee. se mikään mielipide ole kun pitää aloittaa ketju jotta pääsee puhumaan itsensä kanssa, toimistasi tulee mielipide kyllä.
mutta jätän sen sanomatta, sä et sitä pysty ymmärtämään kuitenkaan. kohtahan sulla loppuu työaikakin ja pääset kotiin lepäämään, älä kompuroi rappusia alas tullessasi talolta.
Voithan tulla kello 18.03 kaupungintalon rapuille minua vastaan? Ja vielä: en todellakaan voi ottaa vastuuta kaikesta täällä tapahtuvasta kirjoittelusta. Koitahan nyt ymmärtää?!
Vaikkapa esim. Taipaleesta ja hänen aivoituksistaan muuttaa Kotka "paratiisiksi", jossa sairaat hoidetaan, vanhukset ruokitaan, lasten perseet pestään ja pyyhitään, kuolleet kuopataan jne...
Lapsilta taitaa olla tältä päivältä tarha kärsitty. No, setäkin lähtee kaupungintalolta kotiin katsomaan olisikos mamma laittanut jotakin hyvää ruokaa? Ja tuskin Taipale nyt viikonloppuna mitään niin pahasti töpeksii, etteikö siihen ehtisi ottaa kantaa taas ensi viikolla. Jos ehtii? Ehkä ei ihan alkuviikosta, sedän kun pitäisi tehdä töitäkin? Ai niin: ei, en ole Luumi.
ja taas taipale, ja esität vieläkin jotain muuta kun olet, mutta tunne on noissa sun teksteissä ihan sama kun eilen aloittamasi ketjun suhteen, jaa minkä ketjun? filosofian tohtori joka on nyt ylennetty professoriksi, ehkä ensiviikolla filosofian professori.
Kovasti tuntuu Taipaleen "taustajoukoissa" olevan nyt hätä. Turhaa todistella, että tämä nimimerkki proffa olisi ainoa Taipaletta arvostellut kirjoittaja tällä palstalla. Minäkin olen sitä tehnyt, mielestäni aiheesta ja perustellen. Kun sitten näytti, että sekoitatte keskenään kirjoittajia ajattelin ihan teidän mieliksenne käyttää samaa nimimerkkiä kaikissa kirjoituksissani jatkossa. Arvatkaapa mistä keksin käyttämäni nimimerkin?
Tämä 00000-tyyppi on sama kirjoittaja joka uhkaili tällä palstalla eilen väkivallalla, se nyt lienee selvää, tuo kirjoitustyyli on varsin helppo tunnistaa. Samoin kuin tuo viestistä toiseen toistuva samojen asioiden jauhaminen. Ilmiselvästi älli ei riitä yhdenkään uuden asian keksimiseen. Ja aina kun aiheeseen hieman pureudutaan tulee se väkivallalla uhkailu sieltä pikkuhiljaa esiin. En ole alunperinkään mikään pesujen kannattaja, se lienee kaikille selvää, mutta kyllä tuollainen tyyppi pilaa koko porukan maineen. Olisi ihan mukava kuulla mitä mieltä esimerkiksi Taipale on noista sinun uhkailuistasi? Toivon tosiaan ettei hän tulevana ehdokkaana ole allekirjoittaassa toilailujasi.
tiedätte, että tysoni ei olisi välillä proffa, tai toisinpäin, vaikkei ole, mutta voisi olla vai voisiko? Hätä on pojilla, vai ovatko poikia. No, voisivat olla?
Sinulla se on tuo sanan säilä sitten terävä, ja monipuolinen. Oikeinko pitkään mietit tuotakin viestiä? Kokeilisit nyt jo vihdoin jotain muutakin.
Teissä on paljon samaa, itseasiassa tuolla on sulle osoitettu jossakin tätä väkivaltaa koskeva huomautus. Siellä on myös linkki missä "yllytetään menemään Taipaleen päälle" joku ottaa nyt Taipaleesta tosin pahaa vastustajaa tms. Älä käännä asiaa sille raiteelle mille se ei kuulu, eikä juna kulje.
Sinussa on samaa provoamistyyliä kun näissä otsikon mukaisissa muissa "muissa" kirjoittajissa.
Nyt manipuloit että Taipale uhkaa, menehän katsomaan ketjua missä toit tuota näkemystäsi esiin. Siellä on myös se linkki missä kehoitetaan tai provotaan että "mene Taipaletta pieksää, se olis helpompaa kun kyttää 8h päivässä foorumia. Kerran noin kovin ottaa se mies päähän, sillä siitä selviää" Tähän tyyliin joku kirjoittaa Taipaleen pään menoksi, ja se on tullut ajallisesti ennen kun sinun ajatuksesi.
Niin, siinäpä pulma. Sen ratkaisemiseen ei taida ihan tuollaisen nollan panokset riittää.
Terveisiä vain proffalle, jatka kriittisellä linjalla, näyttää siltä etteivät siitä kaikki pidä vaan väliäkö tuolla.
Sekin on tullut selväksi, että nimenomaan kannattaa käyttää nimimerkkiä. Persujen kannattajissa tuntuu olevan senverran väkivaltaisia yksilöitä, että hippasillehan tässä pääsee jos nimensä kertoo. Ei minulla sitäkään vastaan muuten mitään, mutta syy tulisi olla huomattavasti tärkeämpi kuin jonkin marginaaliporukan heikko ja muka loukattu itsetunto.
teeskenteli aikansa ja nyt samanlainen puskajussi muita herjaamassa!
Taidat nolla olla oikein varsinainen akateemikko?
Vai olisitko enemmän akateekoomikko?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=4500000000000079&posting=22000000037063635
Muistan tuon tekstin. Ymmärsin sen olevan taipaleen ajattelemattoman kannattajan tuottama. Ehkä kannattaisi joskus miettiäkkin mitä kirjoittaa, vaikka hieman hurmoksellisessa tilassa onkin.
alas ja mumisi mennessään;)
...jos ei,varmaan kiistää sen!
Taas kyllä muistan kaiken, enkä muista että olisin tuollaista kirjoittanut? Ehkäpä siksi, että en ole, vai olenko? Ei, en edelleenkään ole Luumi. Enkä muuten ole edes aikonut muuttua Luumiksi. Ja hellanlettas sentään. Perkele sanon! Täällä saa kyllä puusilmäksi ja vitun hölmöksi vieraita ihmisiä haukkua ja jos vähän vastaa niin... Huhhuh lapset sanoo setä ja lähtee ihan kohta kaupungintalolta kotiin. Tavataan portailla pian!
tunnustan ja kiistän kaiken? Siis mitähän sinä nyt tarkoitit? Maksan itselleni palkkaa, joten päätän myös sen kuinka päiväni kulutan. Mutta: kiitos huolenpidosta. Eheii... En ole Luumin Jari.
sä tähän Luumia sekoitat, pysy asialinjalla vaan jussipuska !
liikaa huumoria tänne,ei täällä sellaista ymmärretä!Onkos se huumoria,eikö,onko??Voi jestas avatkaa Nikelin ovet!
"Minulla on periaatteena jne."
Miksi nuo useat nimimerkkikirjoitukset ovat tyyliltään samanlaisia kuin omalla nimellä kirjoittamat.
Sehän on sallittua mutta älä jeesustele.
Kervisen avaama aihe on kolahtanut puskajusseihin!
työaikana ja monilta paloivat sulakkeet työpaikan koneilta ja kopiokoneista ?
näytti olevan aika reippaasti muidenkin koneissa kun tätä ketjua lukee.
Sanos Kervinen väliaika kommentti keskustelun tasosta!
Kannatan sananvapautta, mutta kehnolle keskustelun tasolle en mahda mitään.
Keskustelun tasosta huolimatta toivoisin, että ne, ketkä mainitsevat kirjoituksissaan jonkun väitteen jostakin nimellä mainitusta henkilöstä, esiintyisivät myös itse omalla nimellä.
Tuolla Kerviselle tsemppiä -otsikon ketjussa on huomauteltu minulle langetetusta tuomiosta kunnianloukkauksista, joten tässä yhteydessä vastaan tähänkin ja huomautan, että Kotkan käräjäoikeuden antama tuomio ei ole lainvoimainen.
Minulla on tuntuma, että muutamassa eilen ja tänään tahkotussa ketjussa eniten keskustelun tasoa on tiputtanut tuo mm 00000000001-nimimerkillä esiintynyt kirjoittaja. Kerviselle senverran, että olen tulkinnut tuon kirjoittajan kiihkeäksi perussuomalaisten ja erityisesti Taipaleen kannattajaksi. Niin että ampuvat ne omatkin puskista, sen osalta on turha esittää nirppanokkaisena loukkaantunutta.
tuttu ja turvallinen valinta,kotka kaipaa kokemusta ja vahvaa poliittista johtoa!
Parasta näissä keskusteluissa on se ettei kovin suuri joukko häiriinny. Samat 3 tai 4 ihmistä kinastelee keskenään.
arvelen satunnaisia lukijoita n. 600,ehkäpä vakituisempia lukijoita n.100.
eniron hausta löytyi enemmänkin enemmänkin, laskennassa aloituksia johon ei oltu vastattu, lukuina 650 - 800 jopa!
Muuallaoleva jättää mainitsematta, ketkä ne kaksi muuta hänen mielestään ovat, jotka keskusteluun innokkaan Muuallaolevan lisäksi osallistuvat.
voimaa, kymarin vaikea enää pitää Sdp,n propagandaa yhtenä ainoana totuutetna!