Olisi tarkoitus ostaa alumiininen vene moottori kahdella vavalla uisteluun ja huvi ajoon.Kantavuus 2-3henkeä.Tuo linder 410 Fishing olisi kyllä sopiva koska rannassa vene valkama on kapea(noin 2metriä kivien välissä),ja yleensä joudun käsittelemään venettä yksin.Onko kokemuksia veneestä/millä moottorilla olette käyttäneet?Valmistaja suosittelee 2-4 heppasta , mutta voisin kyllä ottaa hieman isomman 4 tahtisen jos sillä vielä uistelu onnistuu? Onko muita vastaavia alu veneitä markkinoilla? Tietenkin lasikuitu venneen saisi yli puolta halvemmalla mutta se on kolhuille herkempi ja raskaampi käsitellä ja vaatii isomman moottorin , mitä sanotte tietäjät , vanha vene on 3.15 pikä Kello aluvene 2hp Honda jonka sorsa-miehet ostaa väkisellä käsistä.
Aluvene sisävesille
Pv71
3783
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mulla on Linder 440 sekä Hondan BF5 nelitahtikone. Olen älyttömän tyytyväinen. Ihanteellinen uisteluvene...ja mikä parasta on kevyt käsitellä.
Eli ei kule liian kovaa tyhjäkäynnillä , se olikin tärkeä tieto kun vene on kevyt.Miten yksin ajellessa , tarviiko hiekkasäkkiä keulaan? Entä pohja ritilä , kannattaa varmaan itse ruuvailla laudasta vai onko hyvä ilman? Voipi olla että ostan itsekkin tuon 440:sen kun se ei ole paljoa kalliinpi ja 5 heppasella vissiin sitten tarjoaa jo jonkunlaista kulkuakin , ei taida kannattaa sitä isompaa laittaa..Thanks
Linderissä..ainakin tässä 440:ssä on ns. vesiköli joka aiheuttaa sen, ettei se kulje se kovempaa vaikka siihen laittaisi 8-heppaisen (olen nähnyt semmoisen tuolla Porkkalan kaupalla). Yksin ajellessa (itse painan ~120 kg) joudun istumaan keskituhdolla...joka onnistuu kun on prutkussa jatkovarsi. Itsellä on Linderin oma ritilä sarja ja se on kyllä must...koska vakavoittaa osaltaan varmasti tuon vesikölin kanssa venettä. Itse pystyn pläkällä ihan hyvin seisomaan ja heittelemään veneestä...ei ole kiikkerä. Yksinään ajaessa nopeus on 8-9 solmua..joka on ainakin minulle riittävä matkanopeus.