Minkä kokoinen tulis vauvelin olla rv33.. meillä arvioitiin äitipolilla ultralla painoksi 1,6kg ja sanoivat että aivan liian pieni. Ja onhan se pieni.. :(
painoarvio rv 33?
18
13316
Vastaukset
- 2100 g.
norm, nyt rv 36 oli 2500 g
- poikanen
meidät lähetettiin rv 33 neuvolasta polille ylim. Uähän ja tehtiin paino arvio,koska sf mittani oli niin pieni eikä kasvanut muutamaan viikkoon. Silloin vauvani paino näytti olevan 1900g. Ja siis ihan normaali kokoa.. Ei suuri eikä pieni..
- odotuskirjassa
lukee, että rv 33:lla paino olis n 1800g. Vai tarkoititko, että kun rv 33 on täynnä ja mennään rv:llä 34? Silloin keskimäärin kirjan mukaan on 2100g.
Kävin just eilen ultrassa rv:lla 31 (tarkka luku 30 2) ja painoarvio oli 1580g, kuulemma hieman keskikoon yläpuolella mennään mut ihan normaalirajoissa.
Oothan sä kuitenkin jo hyvillä viikoilla eikä tuo 1600g mikään kamalan pieni ole! Keskosiahan nykyään luokitellaan ultrapieniin, joita muistaakseni on alle kilon painoiset, ja hyvin pienipainoiset on alle 1,5kg. Sun vauva on jo yli noista molemmista luokista ja varmasti pärjää paljon paremmin, vaikka joutuisitkin synnyttämään etuajassa jonkun istukkatoimintahäiriön takia. - neljäs tulossa 26v.
rv 33 kolmas lapsi 1,7-2,2kg ja paino syntyessään 2630g mutta kuulemma johtu ihan geeneistä koska kummankin suvussa riittää pienikokoista porukkaa ja miehenikin syntyessään paino vain 2850g ja oli pieni.
sairaaloilla on nykyään pakkomielle saada odottajillesuuria lapsia tms tai jotain. mie joudun nyt 27 viikolla uuteen ultraan koska verstäni oli löydetty joku arvo joka oli ala-arvo normaalista ja sairaalan ylilääkäri sit päättäny että nämä mielellään otetaan kasvuseuranta ultraan koska koitetaan selvittää aiheuttaako se jokin ala-arvo pienikokoisuutta jne. selittäs mm miksi kolmas lapsemme oli pieni hento typykkä.
mut en usko et sulla hätää on. tai vauvallakaan. - oli rv 33
painoarvio oli 1.7kg ja kasvoi sirosti käyrällään.
syntyi 2.7kg, kasvu alkoi vikoilla viikoilla jätättään...- ihan terve
poika oli syntyessään=)
Istukka oli pieni, vain 330grammaa, ja napanuora virtauksissa oli ongelmaa.
Toiset ovat vaan pienempiä kuin toiset...
- lähteestä, mutta
*
Keskiarvo Vaihteluväli
Pituus 430 mm
Lakimitta 90 mm 82-98 mm
Vartalon ym. 300 mm 270-345 mm
Reisimitta 65 mm 60-70 mm
Paino 2450 g 1900-3000 g
Mutta tässä keskiarvoja ja vaihteluvälejä, tasan viikolta 33 0.
Eli teidän vauvan painoarvio alittaa kyllä tuon, mutta muista se on vain ARVIO!
Noinkin loppuvaiheessa kuin sinä oikeastaan jo oletkin, vaikuttaa jo vauvan asento ja mittaajan "käsiala".
mm reisiluun mittaaminen voi olla hankalaa, koska sitä on vaikeata mitat koko pituudelta.
Vauva voi myös olla kovin kippurassa asenossa, juuri pissannut jne jne...jolloin mitta vatsasta on pienempi.
Ja yleensä tulee mitatuksi vain tuo lakimitta, joka voi olla varsin kummallinen, koska jos vauva on esim perätilassa vielä, eli siis silloin lakimitta pienempi, ja se taas vähentää painoarviota..
Pitäisi mitat pään ympärys joka antaa todellisemman kuvan pään koosta.
Niinkuin jo tuossa aikasemmin kirjoitin, esikoisemme jätätti myös kovasti painossaan, mutta syntyi täysin terveenä.
Syntymäpainoksi arvioitiin 2.2kg ja meni tosiaan 500grammaa pieleen...
Eli yleensä painoarvio menee alakanttiin, eli arvioidaan pienemmäksi mitä on.
Menet varmaan kahden viikon kuluttua uusinta ultraan?
Vauvaa varmaan seurataan nyt tarkemmin, oliko lapsivettä mitenkä? entä napasuonivirtaukset?
Siis todennäkösesti kyseessä on vain vauvanne persoonalliset mitat, tai sitten peritty ominaisuus.
Oletko itse pieni?
Ethän tupakoi?
Jos siis lapsivettä on vähän, tai virtausvastusta on, kyseessä lienee istukkaperäinen ongelma.
Itse penäsin aina lääkäreiltä sitä voiko vauvassa olla jokin sairaus joka aiheuttaa kasvujätätyksen, mutta vastaus oli kielteinen, koska pitäsi olla paljon muutakin vialla, kuin paino.
Vauvanne kuitenkin varmaan on varmaan rakenteiltaan niinkuin kuuluu olla.
Mutta eiköhän hän siellä kasva ja vahvistu, voi ottaa vauhtia sitten loppuvaiheessa, tuskin mitään jättiläistä tulee, mutta varmasti sen kokoinen kun on tarkoitettu.
Meidän poikamme kasvoi syntymämsä jälkeen hyvin.
Nyt kohta 4kk, paino 5.6kg ja pituus 60cm.
Hyvää loppuraskautta, tsemppiä synnytykseen=)
t.pienen äiti myös - Minä vain katselin...
No ei tuo nyt auttamattomasti liian pieni ole. Sulla on ekassa ultrassa voinut laskettu aikakin heittää. Useinhan ne heittää viikollakin.
Viikolla 32 panoa pitäisi olla n.1500 ja viikolla 33 päälle 1800. Eli tilanne voi olla että sulla heittää viikotkin sen vähäsen. Toisaalta voi olla että ensi viikolla lapsi ottaa harppausviikon...
Itsellä heitti nimittäin sen viikon.. - rv 28+3
painoarvio 1500g.
- ......
Rv 32 1 painoarvio 1700-1800g, lääkärin mukaan hieman keskiarvoa pienempi oli. Syntyi rv 39 2 paino 2945g. Terve pieni tytönen pienipainoisuudestaan huolimatta.
- 2800 g
poika noil vkoilla ja vkolla 38 kun leikattiin (kapea lantio mulla) niin oli 3.5 kg
ootko itse pienikokonen? entä miehesi? se usein vaikuttaa. - kuin jättikään...
Itse painoin syntyessä 3800 g ja mies jotakuinkin samoin. Mä 160 cm ja mies 186 cm ja normaalipainoisia. Esikoinen oli 2945g ja 50 cm pitkä ja tämä toinen tulokas arvioitu syntyessään sitten samankokoiseksi. Rv 29 oli 1300g. Rv 33 oli 2100g. Rv 36 2500g.
Esikoisen painoarviot ainakin meni nappiin, kun silloin ultrattiin vkolla 38 oli 2800 g ja kun syntyi rv 39 3 oli 2945g.- rv 32+5
meillä rv 32 5 1900 g, musta vaikutti aika pieneltä, lääkärin mielestä ok.
- äippä2011
Meillä rv 30 3 painoarvio 1330g,
nyt rv 33 1 painoarvio 1554g
eli aikas hitaasti kasvanu :/ Toivottavasti ei mitään isompia ongelmia! - mamma77
Mulla synty kaksostytöt rv34 1 ja painoa oli A 1998kg ja B 1878 ja kehuvat et viikkoihin nähden ihan hyvän kokoisia vaikka syntyivät keskosena.
- OnnellinenÄippä
Meillä Rv 33 2 oli painoarvio 1905 g. ja sanoivat että keskikäyrällä tai ihan pikkiriikkisen sen alapuolella menee, mut niinvähä alle että kyllä voi sanoa että keskikäyrillä kasvaa.
http://www.tekay.fi/
Tuolta oikealta löytyy sellainen linkki kun painon kehitys, siitä saat auki uuden ikkunan johon voi syötellä viikot ja grammat, ja saat suuntaa siitä kuinka paljon alakäyrillä menee, vai meneekö käyrillä ollenkaan... - Nanna mamma
Esikoinen oli syntyessään 4170g rv 40 2. Toista lasta odottaessani ultrassa Rv 33 3 lapsen paino 2600g 2käyrällä, ennuste myöskin yli 4kg lapsesta.
- arvioita vain
painoarvio viikkoja 34 5 oli 2,5 kg, mutta syntymä painoksi arvioidaan alle 3kg reippaasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!1442480Näetkö feminismin uhkana
Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?1971173Tykkäätkö halaamisesta?
Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo1131081Hinduilu on suurta eksytystä
tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa389940Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi298901- 66868
- 53851
- 90850
- 46839
- 55789