iltaa, kysyisin sellasta että miten paljon sitä ennakkoa pitää oikeen ottaa ?? tottakai riippuu siitä kuinka kovaa kiekko lentää,matka jne mutta kun tuntuu jottei osaa yhtään...
perään ei oo vaikeuksia ampua mutta jos vähäkin kiekko menee sivuttain niin ei vaan tahdo osua. oon toistasataa panosta jo ampunu,tuntuu turhauttavalta. sorsastuskin lähestyy
kiekkoammunta, ei vaan ossoo
6
6965
Vastaukset
- Baikalin testaaja
Haulikkoammunnan opetus näin kirjallisesti on todella vaikeaa. Mielestäni paras lyhyt kirjallinen opastus haulikolla ampumiseen on Ulf Grubbströmin Metsstäjän kirjassa. Kirjahan on jo parikymmentä vuotta vanha ja siten metsästysasiota koskien siinä on paljon vanhentunutta tietoa, mutta tuo haulikolla ampumisen luku on sen varsinainen helmi, eikä se tieto vanhene.
Paras tapa oppia on ottaa valmentajaksi joku hiukan kokeneempi ampuja, joka seuraa ammuntaasi ja sitten kertoo tekniikkasi virheet ja neuvoo niiden korjaamisessa.
Tyypillisisä virheitä ovat:
Virhe 1, Väärä alkuasento: liian leveä tai liian kapea haara-asento tai huono rintamasuunta. Oikea alkuasentohan on lievä haara-asento, jossa oikeakätisellä vasen jalka hieman edessä ja rintamasuunta hieman ampumasuunnasta oikealle. Tämä siksi, että oikeakätisen on hyvä olla valmiiksi hiukan kääntyneenä oikealle, sillä hänelle oikealle lentävän kiekon seuraaminen on vaikeampaa kuin vasemalla lentävän seuraaminen.
Virhe 2, Kiekon seuraaminen vartalo jäykkänä ja asetta vain käsillä liikuttaen: Sopiva lievä haara-asento sallii vartalon kiertymisen. Jos aseen liikuttelu sivusuntaan tapahtuu jäykin vartaloin vain käsien varassa, ei homma toimi.
Virhe 3, Otetaan nn metriä ennakkoa, pysäytetään ase siihen ja laukaistaan. Yleinen aloittelijan virhe on pysäyttää ase ennen laukaisua tai juuri laukaistessa, jolloin osuma jää taakse. On vaikea sanoa mitään yksiselitteistä ennakon mittaa, koska oikein tehtynä ennakko syntyy "lennosta" siis kiekon ja aseen liikkeiden nopeuserosta. Siis lähdetään seuraamaan kiekkoa niin, että aseen kiihtyvä liike saavuttaa kiekon ja laukaisupäätös tehdään aseen tähtäyslinjan saavuttaessa kiekon. Muistetaan pitää aseen liike yllä myös laukaisun aikana ja vielä hetki sen jälkeenkin (Älä pysäytä!). Ennakko syntyy aseen liikkeen ja kiekon nopeuserosta ja laukaisuviiveestä, eli kun päätetään laukaista aseen saavuttaessa kiekon, aseen kiihtyvä liike ehtii sopivasti kiekon edelle(=ennakko) ennen kuin haulit lähtevät piipusta.
Muita vinkkejä:
Rento asenne ja rennot lihakset auttavat. Verryttele! Jos niska tai hartiat ovat jumissa on ampuminen vaikeaa.
Keskity omaan suoritukseesi, älä jää ihmettelemään trap-ringissä toisten suorituksia.
Älä hätäile. Jos et heti pääse kiekon mukaan, tee veto loppuun saakka yrittäen tavoittaa kiekko. Trapissa ainakin aikaa korjaamiseen on, ja hieman ylipitkältäkin matkalta oikealla kohdalla laukaisu voi pudottaa kiekon, mutta lähempää ohi tähdätty laukaus ei sitä tee koskaan.
Tässä nyt joitakin vinkkejä aluksi. Lisää löytyy alan kirjallisuudesta. Ja se paras apu, kuten jo aluksi totesin, kokeneemmilta kavereilta ampumaradalla.- aloittelija,.,
kyllä oli hyviä vinkkejä, nyt lähden hakemaan panoksia lisää ja eikun treenaamaan.
mulla on puolisuppea remingtonissa,saisiko olla väljempi? oon muuten tosiaanki pysäyttäny aseen aina ja sitte laukassu !
sekä ennakkoa oon vissiin ottanu aivan liian vähän.
noh ei auta kun mennä harjottelemaan. aloittelija,., kirjoitti:
kyllä oli hyviä vinkkejä, nyt lähden hakemaan panoksia lisää ja eikun treenaamaan.
mulla on puolisuppea remingtonissa,saisiko olla väljempi? oon muuten tosiaanki pysäyttäny aseen aina ja sitte laukassu !
sekä ennakkoa oon vissiin ottanu aivan liian vähän.
noh ei auta kun mennä harjottelemaan.Ennakon oppii melkein parhaiten, kun aloittaa ampumisen heittimen takaa ja alkaa kiertämään "rinkiä" jokaisen ammutun kiekon jälkeen.
Elikkäs ottaa aina pari metriä sivuaskelia siten, että kiekon lentorata muuttuu enemmän sivuttaiseksi kuin poistuvaksi. Satakunta laakia näin harjoitellen pysyy myös jahtikaudella melko hyvin muistissa sen kummemmin miettimättä.
- että nämä
kiekkopatruunat ovat keveinä latauksina
pirun paljon nopeampia mitä raskaammat
metsästyspatruunat, jos ammut täyttä
vauhtia puhaltavaa sorsaa kuten kiekkoja
on tuloksena varma pummi, ihan selvä asia
mutta tulinpahan muka maininneeksi.- Peltsi
Mittalin huvikseni eri patruunoiden nopeuksia ja hyvin samaa tasoa oli kiekkopatruunan nopeus verrattuna metsästyspatruunoihin. En muista merkkiä mutta 350 m/s paikkeilla oli nopeus. Hitain kuti oli winchester xx 12/89 61g nopeudella 328m/s ja nopein winchester super speed extra 40g 407m/s.
- ennakkoa tarvi
ottaa mulla ainaki osu ku ampu kohille
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1748483KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4537657Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763890Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521633716Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183074Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään552855Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442071- 1262066
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231893Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211841