Apua! Kun painelin eilen vasemman rinnan nänniä tunsi pikkuisen patin. Muttakun painan toista rintaa en tunne siinä mitään semmoista? Se vasen rintä on myös suurempi kun oikea. Olen aivan hermona tärisen koko ajan :( rinnassa ei ole tuntunut kipua tai neste vuotua.
Autakaa nopeasti!
12v tyttö
9903
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Voi lapsikulta, en vähättele mitä kirjoitit, mutta olisit aikasen harvinainen jos sinulla olisi syöpä.
Sinä kehityt, kasvat, kehosi muuttuu koko ajan.
Jos asia vaivaa, kysy koulun terkalta. Hän suhtautuu ihan varmasti asiallisesti.
Älä jää sitä miettimään yksin.
Kiitoksia paljon! Nyt voin unohtaa sen :)
Miksipä et kertoisi huoltasi äidillesi? mutta jos et voi on kouluterkkari oikea osoite, nythän koulu alkaakin taas.Joko muuten kuukautisesi ovat alkaneet,hormoonitoiminta saa aikaan rinnoissa monenlaista pahkuraa kierron aikana, mutta kerro ihmeessä asiasta, älä jää yksin murehtimaan. onnea elämääsi.
Kiitti, uskon et se on noista hormoneista ;) mutta jos tapahtuu jtn vakaavaa otan yhteyttä tänne sekä kouluterkkarille. Onko kellää muilla mielipiteitä tästä asiasta? Kertokaa ihmeessä :).
Voisko joku laittaa listan tai jonkun jossa sanottaan että onko mahdollista että minulla oisi rintä syöpä :( En itse usko mutta olisi ystävällistä jo voisit laittaa.
Kello siis 00.43 ja sinä istut tiekkarin ääressä näitä pohtimassa?
Eikö olisi helpointa jutella äitisi kanssa tai jonkun muun naispuolisen sukulaisen kanssa?
No meillä on kamu täälä yötä :D Nii tää on poikkeus tapaus ;)
Hei! Rinnat kehittyvät normaalisti hiukan eri aikana, siis eri tahdissa. Kehitysvaiheessa tulee nappimaiset kovat patit nännien alle. Tässä vaiheessa patit saattavat tuntua myös erittäin kipeiltä.
Jos rintasi eivät ole vielä kehittyneet, mikä on ihan normaalia, voit mielestäni olla huoletta. Jos ne ovat jo aiemmin kehittyneet ja tunnet nyt patin, mene heti vaikka kouluterveydenhoitajalle. Hän ohjaa sinut edelleen hoitoon. Voithan joka tapauksessa käydä kouluterveydenhoitajalla.
Uskoisin, ikäsi huomioiden, että kyeessä on rintojen normaali kehittyminen. Samat tuskat koin itse aikoinani. Hyvää syksyä sinulle!
Terveisin eläkkeellä oleva sairaanhoitaja
Uskon myös että se on kehityksestä.