Tämä liittyy keskustan politiikkaan mitä vankimmin, joten kuuluu tänne:
Suosituin suomalainen äänestyksessä Kekkonen jäi kolmanneksi Mannerheimin ja Rytin jälkeen. Venäjän vastaavassa äänestyksessä sikäläinen pitkäaikainen diktaattori ja Kekkosen esikuva Stalin nousi kaikkien aikojen toiseksi suosituimmaksi venäläiseksi. Ironista sikäli, että tuo Josif Vissarianovitš Džugašvili, myöhempi Stalin ei ollut venäläinen vaan georgialainen, eli oli maasta, jota venäläiset nyt tuhoavat.
Stalinia piti suurimpana venäläisenä neljäsosa venäläisistä ja puolet heistä sijoitti hänet kolmen suurimman joukkoon, Kekkosta suurimpana suomalaisena piti vain viidesosa suomalaisista, eli eivät kaikki kepulaisetkaan, kun varmaan myös kommunistimme äänestivät Kekkosta, ja vain runsas neljäsosa sijoitti hänet kolmen suurimman joukkoon.
Venäjän juuri suoritetun laajan kansalaisäänestyksen tulokset olivat seuraavat:
1. Pyhä Sergei Radonežiläinen, Venäjän tärkeimmän luostarin perustaja, joka siunasi venäläisten voitokkaan taistelun tataareja vastaan 1380, ja tuota taistelua pidetään Venäjän syntynä.
2. Josif Stalin, Neuvostoliiton diktaattori, jonka puhdistuksissa ainakin 15 miljoonan maan kansalaisen arvioidaan saaneen surmansa, mutta johti maansa toisessa maailmansodassa voittoon natsi-Saksasta ja loi mahtavan kommunistiblokin, jonka siivelle Kekkonen Suomenkin johdatti.
3. Vladimir Lenin, yläluokasta tullut vallankumousjohtaja, joka perusti proletariaatin diktatuurin.
4. Georgi Žukov, neuvostomarsalkka, joka johti mm. Stalingradin puolustusta ja myöhempiä voitokkaita taisteluja Saksaa vastaan.
5. Juri Gagarin, kosmonautti, ensimmäinen ihminen avaruudessa.
6. Aleksander Nevski, Novgorodin ruhtinas, joka löi ruotsalaiset 1240 Nevajoen taistelussa.
7. Mihail Lomonosov, Venäjän tieteen perustaja.
8. Aleksander Puškin, kansallisrunoilija, joka kuoli kaksintaistelussa, ja jonka tuotannon ainakin sivistyneemmät venäläiset osaavat ulkoa.
9. Nikita Hruštšov, puoluejohtaja, joka tuomitsi edeltäjänsä Stalinin rikokset ha aloitti vapaamman politiikan Neuvostoliitossa.
10. Sergei Koroljov, ohjus- ja avaruusteknologian kehittäjä, jonka ansioksi luetaan Neuvostoliiton avaruusohjelman menestys.
Huomiota kiinnittää se, ettei kymmenen joukossa ole yksikään tsaari, ei edes Pietari Suuri, eikä esim. Tolstoi tai Dostojevski, joita aiheesta voidaan pitää maailman kenties suurimpina kirjailijoina.
Nyky-Venäjän tunnetuimpiin kirjailijoihin lukeutuva Viktor Jerofejev sanoo nykyisestä Stalinin ihailijasta:
”Hän on vaikeasti sairas ihminen, hänellä on epäinhimillinen tauti – hän on sijoiltaan henkisesti. Älä yritä vakuuttaa häntä päinvastaisesta, et pysty siihen. Sulje kaikki emootiosi, sammuta silmäsi, luo häneen kylmä, välinpitämätön katse.
Miten hyvä, että puolet maasta rakastaa Stalinia. Paljon pahempaa olisi, jos koko maa rakastaisi häntä. Puolet maasta ei rakasta Stalinia – eikö se anna toivoa tulevaisuudesta!”.
Kekkosta rakasti vain neljäsosa suomalaisista, se antaa meille vielä suuremman toivon kuin on venäläisillä!
Stalin Kekkosta suositumpi
3
168
Vastaukset
- valitettavasti
Jos olisi elänyt viisi vuotta kauemmin, olisi tehnyt Kekkosesta suosituimman suomalaisen. Kaikissa kaupungeissamme ja kirkonkylissämmekin olisi ollut Kekkosen patsaita. Jotka tosin nyt olisivat jo kaadettu muualta paitsi Kepulandian aivan synkimmistä kunnista.
- Ihmetteleväinen
On niin hyvä kirjoitus, että pitäisi kehdata nimelläänkin se esittää.
Kekkonen oli Stalinin kädenjatke Suomessa, ja sama tehtävä hänelläpysyi myös Hrustshevin ja Brezhnevin aikana. Josef Stalin oli Urho Kaleva Kekkosen suuresti ihailema poliitikko. Harvoin on missään ylistetty vieraan maan kuollutta johtajaa, kuin Urho Kekkosen radiopuheessa Stalinin kuoleman jälkeen.
Tunnettu tosiasiahan on, että Urho Kaleva Kekkonen siirtyi Neuvostoliiton asiamieheksi, kun Jatkosota oli vielä kesken. Sen jälkeen Kekkonen toimi KGB:n palkkalistoilla kuolemaansa saakka.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2867963Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1754199Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1822490Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy302407Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17942097- 471600
- 491575
Maailman laiskin eläin: persu
Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s141507Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3421284- 1661245