tekee tavallisesta mukavasta pulliaisesta raivopäisen idiootin? Jonka ajotapa on se ainoa oikea ja jonka auto on upein ja jonka ajotaidot valovuosia muita autoilijoita edellä?
Minä mukaan lukien...
Minä mukaan lukien...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kaikkea ei voi vaan ymmärtää..Ei vaan voi..
kultapienesi ole.
Mitä olisit kommentoinut, jos nimimerkki olisi vaikka ollut Santeri?
...Santeri-kulta pieni?
juttu mutta niin se vaan taitaa olla.
Itsestäni ei sentään raivopäätä tule mutta vaikka kuinka rauhallisesti olisi liikkeelle lähtenyt niin aina joskus rauhallisuus katoaa.
Eniten rassaa se että tullaan perään roikkumaan eikä mennä ohi. Suoraan sanottuna, eipä mikään niin v...ta kuin perässä roikkuminen. Nytkin jos ajaa hämärässä varovaisemmin hirvivaaran vuoksi niin eiköhän aina joku PÄSSI tule perään kyttäämään aivan liian lähelle. Siinä jos hirven vuoksi joudut jarruttamaan täysillä niin se PÄSSI tulee perään että paukkuu.
Ja että tulisi selväksi keitä tässä tarkoitan. Te jotka kyttäätte ohitustilannetta aivan liian lyhyellä turvavälillä. Ettekö tajua että se ei helpota ohitusta eikä mitenkään edesauta tilannetta. Paremmin sieltä kauempaa näkeekin kuin ihan perseen takaa.
Turvallista matkaa kaikille ja varokaa hirviä, te PÄSSIT myös.
Minun perässäni ei roiku kukaan koskaan. Jos joku tulee perään, päästän ohi ja hitaammat jäävät automaattisesti taakse. Jos joku roikkuu perässäsi on se sinun omaa syytäsi.
toimia jos ajaa vain kauppaan kerran viikossa.
annappa monen sadan kilometrin taipaleella kaikille perseessäroikkujille tietä niin että ne menee ohi. ja myöhästyt sen takia
ohi päästäminen?
En ymmärrä miksi ohi ei voi mennä ilman päästämistä?
Jos ajaisin keskitietä, keskiviivan päällä, sitten sitä voisi jo sanoa estämiseksi.
Mutta jos ajaa niinkuin minä ajan, nopeusrajoitusten mukaisesti, tien oikeassa reunassa olevan viivan tuntumassa, miten siitä vielä pitäisi päästää ohi.
Ei ei ei.
Ne on ne pirulliset perseessäroikkujat vaan semmoisia, ei niiden järjenjuoksua voi ymmärtää.
Kerron vielä tilanteen esimerkiksi jotta selviäisi kaikille.
Ajan maantietä, siis yksi kaista per suunta, nopeusrajoituksen mukaista nopeutta ja vastaantulevaa liikennettä on lähes jatkuvana katkeamattomana virtana.
Joku joka ajaa ylinopeutta, saavuttaa minut ja on aikeissa ohittaa. Mutta kun vastaantulevia on koko ajan, ei voi lähteä ohittamaan.
Mutta kun on tolikka, jää siihen muutaman metrin päähän taakse roikkumaan.
Mitä minun pitäisi tehdä siinä?
Ajaa raunaviivan yli niin että renkaat rapisisivat soralla jotta se ylinopeutta ajava "pääsisi" ohi ja jolloin olisi kolme rinnakkain?
Entäpä jos vastakkaisesta suunnasta olisi tulossa samanlainen tilanne, sielläkin joku "päästettäisiin" ohi jolloin olisikin neljä rinnakkain.
Niin se menee että se menee ohi joka on menossa, menee päästämättä kun siihen tulee oikea tilaisuus, eikä roiku sitä ennen perseessä vaan riittävän kaukana takana, T U R V A V Ä L I n säilyttäen.
Mutta toisaalta jos aiot ohittaa, niin hankala on ohi päästä jos yrität tehdä sen "riittävän kaukaa". Eli jos mä yritän ohittaa sut ja kyttään 100 m:in päässä puskuristasi, niin en pääse ikinä ohi! Aina ennen ohitusta täytyy tulla lähemmäksi "kyttäämään" ohituspaikkaa.(ei tietenkään puskuriin kiini). Siinähän ei kyllä ole mitään järkee jos tulee yhtenäistä jonoa vastaa, että ajelee puskurissa kiinni ja kyttäilee.
100 metriä on lyhyt matka kun nopeus on 100km/h.
Ja kuinka äkkiä se siitäkin lyhenee jos edelläajava jarruttaa äkkiä.
Ihan tosissani olen kun sanon että kyllä n. 100 metrin päästäkin edelläajavaa pystyy toteamaan turvallisen ohituspaikan ja kun sen on todennut, survaisee sopivan vaihteen "silmään" ja eiku hanaa, ei siinä tarvi roikkua.
Ja jos sittenkin arvoi tilanteen väärin ja sieltä ilmestyykin vastaantulija, ohitustilanteen voi perua helpommin jos autot eivät aja liian lähekkäin, helpompi löytää väli johon palata.
Olisi edes 50 metriä se "kyttäys" etäisyys mutta ei se joillakin ole autonmittaa enempi, olet varmaan itsekin havainnut?
Kyllähän 100 m:in päästä on vaikea lähtee ohitusta aloittaa, koska silloin kuin pääset perään, niin tulee mutka vastaan tai kerkiää tulee mäen takaa jo vastaan tulija.
Ja toisaalta kun lähtee kelaa vauhtia tarpeeks kaukaa, niin siinähän syntyy vaaratilanne, koska ohittajalla on vauhtia esim. 120km/h ja ohitettavalla 75km/h.
Eli jos olet melkein saanut ohitettavan kiini ja tuleekin joku vastaa, niin joudut aika tiukasti jarruttaa, ettei aja toisen perään.
No toisaalta jos itse pitää turvaväliä, niin ainahan siihen väliin joku nokkansa työntää.
50 metrin kyttäys väli on kyllä ihan ok, kuten kirjoitat ja tottahan se on, ettei kaikilla kyttäys väli ole kuin 2 metriä korkeintaan.
Yksi Urpo nenänkaivaja, joka nysvää edelläsi, eikä mene vaikka pääsisi. Silloin palaa hihat ja loistoauton moottori saa bensaa riittävästi Urpon kyykytykseen.
Urpo nuuskii parissa sekunnissa katalysaattorini kananmunatuoksuja, miettien näkikö juuri äsken komeetan lennon
Googlaa Roadrage tai Highway madness.
Voisiko kyse olla huonosta itsetunnosta? Ihminen tuntee, että
hänestä ei ole oikein mihinkään, ja eihän se sellainen tunne varmaan
mukava ole. Jotain siis pitää tehdä, jotta tuntisi pätevänsä edes
jossain. Liikenne, tai pikemminkin auton ratti, on siihen turvallinen
paikka. Siellä kun ollaan auton suojassa piilossa, eikä tarvitse
kohdata muita liikkujia kasvokkain, niin uskaltaa öykkäröidä.
Eri asia sitten on, auttaako tuo kolhittua egoa paranemaan. Epäilen.
Onneksi noita raivopääidiootteja on suhteellisen vähän. Valitettavasti
he vain aiheuttavat muille haittaa suhteettoman paljon.