Olen jo monena vuonna syönyt epäsäännöllisesti ja liikaa, siis syömiseni on ollut sitä, että syön tylsyyteen ja vaikkei olisi nälkä. Olen nyt 18-vuotias.
Viimevuonna minulla oli noin vuoden kestävä laihuuskausi, jolloin laihdutin itseni niin hoikaksi, että ehkäpä minulla jopa oli anoreksia...
Nyt olen kuitenkin jo viime syksystä asti palannut vanhaan ruotuun, eli nykyään syön taas aivan järjettömällä tavalla ja turhaan, syöminen oikeastaan pyörii mielessäni melkein jatkuvasti...
Kotona syön todella epäsäännöllisesti ja varsinkin iltaisin herkuttelen ja syön lisää ja lisää vaikka olisin ihan täynnä ja ähkyssä.
Kavereiden seurassa taas tulee mässättyä karkkia tai mitä milloinkin, mutta seurassakin tuntuu että syöminen on välillä pääosassa.
Olen nyt lihonut jo siihen malliin, että en taas kestä mahaani. Juuri siksi kerran aloin laihduttaa, koska vihasin läskimahaani, vaikka muualta kropasta olen suht. hoikka.
Nyt taas mahani on aivan kamala ja löysää läskiä, inhottaa... mutta tuntuu, etten saa tätä syömis- ja mässäilyrutiinia lopetettua.
Miksi en vain voi osata syödä kuten normaalit ihmiset, ilman että aina menee överiksi?
Järjetöntä syömistä
3
2028
Vastaukset
- minullakin
Mulla on kausia jolloin syön kuin mikäkin, tuntuu että olen elossa vain silloin kun saan ahmia, tää saattaa kyllä johtua lääkityksestäkin.. Sitten mulla on kausia jolloin pystyn vastustamaan kiusausta niin pitkälle että olen alipainoinen. Nyt taas menossa kovaa vauhtia siihen suuntaan, että syön koko ajan. Tekee vaan niin älyttömästi mieli ruokaa, ja tuntuu etten ole koskaan täynnä. Saatan kevyesti syödä kokonaisen pizzan ja sitten vaikka kilo karkkia päälle ja sitten tuntuu että vielä tekisi mieli jotain. Paino on vaihdellut todella paljon vuosien mittaan, anorektisesta, 35 kilosta 105:teen kiloon ja nyt painoa noin 50. Mä pelkään lihomista, mutten pysty oleen syömättä.
- kirjotan tännekin
Mulla on ollut monta vuotta ahmintaa.. ja kun kans puhun asiasta vaikka avomiehelleni niin "älä ahmi" tai "ahmi jotain kevyttä". Mutta sillon kun ahmin en voi hallita itseeni. Ahmin voita lusikalla purkista, kilottain leipää, jäätelöä, suklaata. päviän kalorit menee helposti yli 4000kcal.. ja sit kun en ahmi niin yritän syödä alle 1200kcal jotta en lihois. ja ei, en ahmi koska syön muuten liian vähän. vaan syön vähän koska ahmin, en halua lihota. vaikka söisin joka päivä n.1500 terveellisesti niin silti ahmin.
Mun paino on ollu alimmillaan 56 ja ylimmillään 102kg. en jaksa tätä
- no soluton
Melkeinpä sama täällä, syön tylsyyteen vaikka ei olisi nälkä. Kamala ummetus enkä kestä enään tätä oloa plus turvonnutta paskamahaa.
Sen verran voin sanoa, että et ole ainoa. Ratkaisua ei ole. Sori.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse934732Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133902Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2053774Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.882169Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751951Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791328- 1311224
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1611193- 531085
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä33942