Minulla on muutama kymmenen kilometriä kävellyt nahkaiset Catmandoo vaelluskengät. Miten ne saisi mukautettua jalkaan hiukan vähemmillä kivuilla kuin vain kävelemällä lisää?
Kuulin eräoppaalta, vitsikö oli, että kengät märäksi ja jalkaan ja sitten saunaan istuskelemaan tunniksi. Vaikuttaa vitsiltä, vai!
Kertokaa muita kikkoja.
Vaelluskenkien mukauttaminen
8
1507
Vastaukset
- sitä
kuvitella että kastaa ne kiehuvaan veteen ja kävelee ämpärit jaloissa :D
- jalkaan kannata
laittaa ollenkaan jos kipuja tuntuu, heitä niillä vesilintua. Ja osta vaikka kumpparit jotka ei purista.
- -eräsmies
Itsellä meni kenkäliikkeessä varmaan tunti kenkiä valitessa, mutta eivätpä sitten ole jalatkaan kipeytyneet, edes uutena kävellessä.
Kenkävalintasi on siis mennyt pahemman kerran pieleen, jos noin tuskasta on.
- kulkija Kaitsu
Kengät mukautuu jalkaan vain kävelemällä; uusia kenkiä sisäänkävellessä jalat voivat toki ajoittain turtua/puutua,(kengät ovat painavammat,jäykemmät ja paksupohjaisemmat,ja se vaikuttaa nilkan ja koko jalan liikkumiseen) mutta jos se aiheuttaa suoranaista kipua, niin sitten olet kyllä valinnut jalkoihisi todella huonosti sopivat kengät = väärät jalkineet !
Valitettavasti ! - tällai..
Vaimo osti muutama viikko sitten hyvälaatuiset vaelluskengät ja käytti niitä iltalenkeillään, että notkistuvat.
Nyt kävi Kuusamossa kiertään 13 kilometrin karhunkierroksen kantakengillä, kun vaelluskengät unehtu kotia.
Hyvä reissu lie ollut sai sekä sielu, ruumis ja auto liikuntaa.... autolle edestakainen matka 700 kilometriä.
Olisi niitä patikkapolkuja ollut lähempänäkin.- Kalle 487
Mitäpä vaelluskengillä on väliä,kun on tanssikengät mukana.Oliko vaimo oppinut edes uutta asentoa?
- kalliita
vaelluskenkiä haltit,nike,ynnämuita ostin armejan maiharit ei paina eikä hierrä.On vaivasenluu oikeassa jalassa,kannattaa kokeilla.
Riippuu monosta, mutta jos on goretexiä tai vastaavaa niin nepä ei mokomat tahdo venyä kunnolla. Itte yritin parikolmesataa kilsaa ennenkuin annoin periksi. Parempi ostaa suoraan sopivat tai sitten lajk:n maiharit,ne mukautuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.172186Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä
Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain1891778Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0162071729Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt1011399Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno431274Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu531091Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas1651085- 891004
Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.147918Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks14871