Olisitko tällaisen yhteisön jäsen, jossa lapsesikin voisi sinut ilmiantaa? Naapureista puhumattakaan..
Haluaisitko kuulua porukkaan, jossa et syvimpiä tuntojasi ja epäilyjäsi pysty purkamaan kenellekään, kuin ehkä aviopuolisolle?
Haluatko kuulua yhteisöön, jossa koko elämäsi ja hyvinvointisi on juoruakkojen (munilla ja ilman) ja selkäänpuukottajien varassa.
Haluatko kuulua sakkiin, joka kyttää jokaista askeltasi ja tekemistäsi, raportoiden siitä eteenpäin?
Haluatko kuulua porukkaan, jonka pitää saada tietää kaikkein intiimeimmätkin asiasi?
Haluatko kuulua yhteisöön, joka katsoo oikeudekseen rangaista sinua pelkästään huhupuheiden ja juorujen perusteella? Vailla minkäänlaista mahdollisuutta saada tietoa, millä perusteella sinua syytetään ja vailla minkäänlaista puolustusmahdollisuutta.
Haluatko kuulua porukkaan, jota sinun oman olemassaolosi nimissä pitää rakastaa sydämesi pohjasta ja rukoilla porukan johtomiesten menestyksen puolesta, kaikesta huolimatta miten sinua siellä kohdellaan?
Arvaatteko mikä tällainen yhteisö on nimeltään?
Haluaisitteko kuulua tällaiseen yhteisöön?
3
397
Vastaukset 3
- vastaus on
Emme!
Kahdeksanteen on helppo vaatata, jotta pysyttäisiin palstan aiheessa: vanhoillislestadiolaisuus. - ei kiitos lahkoja!
Nuo ovat lahkon tuntomerkkejä uskonnon uhrien tuki sivuston mukaan. En halua mihinkään lahkoon aivopestäväksi tai alistettavaksi vaikka lahkon nimi olisi mikä tahansa ja vaikka se olisi mitenkä autuaaksi tekevä omasta mielestään.
- kirj. kuuluu muualle
ei keskusteluun uskonasioista tällä palstalla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1771610
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.106832En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203608- 129578
- 48556
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50538- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510- 42496