Yks kaveri on klubissa mukana ja antanu työpaikallaan tyyppien sijoittaa rahaa omalle tililleen. Summat on ollu välillä 500-4000€ ja jokainen niistä on sitten kotiuttanu moninkertaisesti enemmän takas ku mitä on laittanu. Nyt on sitten tätä klubilaista uhattu väkivallalla ja annettu ymmärtää, että "käy todella huonosti" jos hiiskuukaan näistä työkavereista jotka sijoitti hänen tilinsä kautta. Näitä voitolle jääneitä alisijoittajia on yli kymmenen kappaletta, että mistään pikkurahasta ei ole kyse.
Tällänen tilanne
eräs vaan
51602
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos ei ole vastuuta ottaa niskoileen, vaan sysää kaikki mukaan kuseen on kyllä mulBeri jätkä.
On vaa melko suolaista alkaa maksamaan takaisin rahoja jotka on klubista nostanu. Sillä on edelleen oma potti, noin 6000€, kasvamassa korkoa, mutta näille alisijoittajille on nostanu moninkertaisia tuottoja.
Niinpä niin, tyhmyydestä sakotetaan; aina pitäis olla tietoinen mitä on tekemässä...
Suomalainen oikeusistuin olisi kyllä syystäkin aika eri linjoilla sinun kanssasi. No, hyvällä tuurilla tyyppi on maksanut työkavereilleen tilisiirtoina, jolloin ne tulevat poliisitutkinnassa esille. Työkaverit voivat saada lisäksi syytteen uhkailusta kaupan päälle:-)
Antaa niiden kantaa vastuu seurauksista, jotka ovat rikoshyödystä nauttineetkin. Minunko pitäisi maksaa mulkero-työkavereiden ponzi-voitot omasta taskustani, kun rikoshyötyä joutuu palauttamaan?
Vai on sinua uhattu väkävallalla. No onpas kamalaa.