Milloin on paras aika uudistaa perennapenkki??

Tuppuratuu

Olisi tarkoitus siis kaivaa ränsistymään päässyt perennapenkki kokonaan tyhjäksi, lisätä reilusti uutta multaa ja istuttaa osa kasveista takaisin, jakaa jaettavissa olevia kasveja, poistaa huonosti menestyvät tai "rumat" sekä hankkia muutamia uusia kasveja. Voinko tehdä työn nyt syksyllä vai odotanko kevääseen?

2

593

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • halun mukaan

      Aivan kumpi vaan käy.Niinkuin tuossa edellisessä sanoin,itse tykkään vaihdella ja istutella keväällä,syksyllä on muuta puuhaa.

    • perennafani

      Nyt on ehdottomasti paras aika, siis loppukesällä - ei liian myöhään syksyllä. Ehtii hyvin juurtumaan vielä ja istutukset pärjäävät kyllä tulevan talven, ilman kosteus edesauttaa mukavasti eikä näistä sateistakaan haittaa ole ;)Kuivana keväänä ja kesänä juurtuminen hidastuu ja joudut kastelemaan istutuksia todella paljonkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      132
      1603
    2. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      144
      851
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      224
      828
    4. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      35
      755
    5. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      73
      737
    6. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      717
    7. 49
      672
    8. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      63
      598
    9. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      80
      598
    10. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      551
    Aihe