Kukkien mullan vaihto

kun ei olekaan parveketta?

En keksinyt minne kysymykseni olisin laittanut, niin laitoin sitten tänne.

Vaihdoin kukkien alusmullat aina ennen parvekkeella muovimatolla, mutta nyt muutin asuntoon, jossa ei olekaan parveketta ja tosi pieni kylppäri ammeen takia ym. Voi ei!

Noh, mä sain palmun hoidettua, mutta vastaisuuden varalta (tai kun palmu ei mahdu enää kylppäriin)... tai vaikka parveke olisikin... miten te hoidatte multien vaihdon kerrostaloissa.

6

1500

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tosissasko oot ..?

      Hesaria tai isoa jätesäkkiä aukileikattuna alle, vaikka lattialle, ja senkun multaa vaihtamaan, helppo kääriä roskiin, kun homma on tehty !

    • kirjaimellisesti

      Jos kasvi on jo iso, ei sitä kaikkea multaa tarvii vaihtaa. Eikä joka vuosi edes, pintamullan tuorestus riittää. Irrottelet reunoista pienellä pistolapiolla, kaivelet pois mitä saat irti, varot isoimpia juuria. Sitten täyttelet tilalle tuoreempaa multaa. Jos ruukku pitää välttämättä vaihtaa, niin nostat purkista toiseen sen kasvin, kun ensin olet vähän tyhjentänyt vanhaa ja täyttänyt uutta. Hesaria alle ja imuri viereen. Kyllä se onnistuu ilman pahoja sotkuja! T: Kattoa kutittavan lyyraviikunan omistaja

    • Marjo27

      Meillä vaihetaan mullat keitttiön pöydällä, oli se kukka minkä kokonen tahansa. Alle vaan sanomalehteä ja eiku hommiin.

      Ei kaikesta tartte tehä niin vaikeeta.

    • Aina on onnistunut

      Tiskialtaaseen muovia ja sanomalehteä.Ei tarvi kumarella lattialla ja on helppo siivota ,kunhan pitää huolen ettei multaa mene viemäriin.

    • Lusidia

      Justiin keittiönpöydällä oli mullanvaihto operaatio. Sanomalehtiä alle. Kihveli viereen ei sotke, niin ja tietenki hanskat käteen. sitten jomullan vaihdosta nautiin eikä selkä kipeydy :)

    • joseffiini

      MInä vaihdan mullat sängyssä silkkisen helmikirjaillun päiväpeitteeni päällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      125
      4071
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      2962
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      113
      2504
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      46
      2071
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      249
      1669
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      45
      1603
    7. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1557
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1406
    9. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1390
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1201
    Aihe