Kukkien mullan vaihto

kun ei olekaan parveketta?

En keksinyt minne kysymykseni olisin laittanut, niin laitoin sitten tänne.

Vaihdoin kukkien alusmullat aina ennen parvekkeella muovimatolla, mutta nyt muutin asuntoon, jossa ei olekaan parveketta ja tosi pieni kylppäri ammeen takia ym. Voi ei!

Noh, mä sain palmun hoidettua, mutta vastaisuuden varalta (tai kun palmu ei mahdu enää kylppäriin)... tai vaikka parveke olisikin... miten te hoidatte multien vaihdon kerrostaloissa.

6

1601

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tosissasko oot ..?

      Hesaria tai isoa jätesäkkiä aukileikattuna alle, vaikka lattialle, ja senkun multaa vaihtamaan, helppo kääriä roskiin, kun homma on tehty !

    • kirjaimellisesti

      Jos kasvi on jo iso, ei sitä kaikkea multaa tarvii vaihtaa. Eikä joka vuosi edes, pintamullan tuorestus riittää. Irrottelet reunoista pienellä pistolapiolla, kaivelet pois mitä saat irti, varot isoimpia juuria. Sitten täyttelet tilalle tuoreempaa multaa. Jos ruukku pitää välttämättä vaihtaa, niin nostat purkista toiseen sen kasvin, kun ensin olet vähän tyhjentänyt vanhaa ja täyttänyt uutta. Hesaria alle ja imuri viereen. Kyllä se onnistuu ilman pahoja sotkuja! T: Kattoa kutittavan lyyraviikunan omistaja

    • Marjo27

      Meillä vaihetaan mullat keitttiön pöydällä, oli se kukka minkä kokonen tahansa. Alle vaan sanomalehteä ja eiku hommiin.

      Ei kaikesta tartte tehä niin vaikeeta.

    • Aina on onnistunut

      Tiskialtaaseen muovia ja sanomalehteä.Ei tarvi kumarella lattialla ja on helppo siivota ,kunhan pitää huolen ettei multaa mene viemäriin.

    • Lusidia

      Justiin keittiönpöydällä oli mullanvaihto operaatio. Sanomalehtiä alle. Kihveli viereen ei sotke, niin ja tietenki hanskat käteen. sitten jomullan vaihdosta nautiin eikä selkä kipeydy :)

    • joseffiini

      MInä vaihdan mullat sängyssä silkkisen helmikirjaillun päiväpeitteeni päällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      91
      1487
    2. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      83
      1022
    3. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      67
      917
    4. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      361
      861
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      170
      835
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      92
      773
    7. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      605
    8. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      63
      556
    9. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      33
      501
    10. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      128
      497
    Aihe