Selvitin

En oikeastaan yllättynyt

talvisen minuun kohdistuvan mustamaalaus ja haukkumaketjun alkulähteet. Lähdin paikasta A paikkaan B. Eka paikkaan jäi ystävä jonka kanssa soiteltiin usein kuulumisia ja juteltiin tyttöjen kesken, miehistäkin. Paikassa A oli myös tuttu jolla oli ystävä paikassa B, jossa minäkin silloin olin. Jostain syystä ystäväni rupesi kertoilemaan yleisesti, vääristellen ja väritellen kertomiani asioita paikassa A. Siellä oleva tuttu taas soitteli ajankulukseen omalle tutulleen paikkaan B. Juttuja ei tunnistanut enää alkuperäisiksi kun ne saapuivat paikkaan B paikan A tuttuni juoruilemana. Ihan mielenkiinnosta olen pyytänyt entistä ystävääni kahville tai juttelemaan. No ei tietenkään hän tule, aina joku tekosyy. En usko että omatunto painaa vaan pikemminkin pelko juoruilun alkulähteen paljastumisesta. Mitä tästä opimme. Minä opin sen että niin hyvää ystävää ei olekaan johon voisi täydellisesti luottaa.

3

739

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yhden epäonnistumisen

      viedä uskoasi ystävyyteen. Joskus voi erehtyä, mutta silloin kannattaa etsiä parempaa. Jatka etsimistä ja kyllä se tosiystävyyskin kohdallesi vielä osuu.

    • Anonyymi

      niinpä.

    • Anonyymi

      Tässä on se juttu kuten sinullakin, että luulet pyörittäväsi verkostoa omia tarkoituksia varten, mutta saatkin sitten tuta oman nokkeluutesi. Itse kerron tuollaisille tiedon lypsäjille aina jotain poikkitaiteellista :) .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      100
      1829
    2. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      68
      1797
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      136
      1655
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      97
      1401
    5. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      32
      1328
    6. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      314
      1233
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      58
      1175
    8. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      130
      1082
    9. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      271
      1031
    10. Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta

      Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa
      Hindulaisuus
      446
      923
    Aihe