Helsinkiläiset

teillä on neuvolakäyntejä alkuraskauden aikana?
Mulla oli eka neuvola viime viikolla (viikot9 0). Seuraavan kerran käskettiin varata aika rakenneultran jälkeen, joka on mulla 22.10. Tässä tulee siis 2 ja 1/2 kk väliä ennen seuraavaa neuvolaa. Onko joka paikassa näin vai ollaanko meidän tk:ssa säästölinjalla???
4231
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Espoossa on kans harvakseltaan käynnit. Luulin, että niitä olis ensisynnyttäjillä noin kerran kuussa, mutta mulla tuossa alkuvaiheessa oli 8-9 viikon välein. Nyt loppukolmanneksella on kyllä joka toinen viikko ainakin toistaiseksi ollut.

Äänestä

Ekassa raskaudessa eka käynti neuvolassa rv 7 ja neuvolalääkäri rv 12. Seuraava neuvola rv 22. Siin välissä oli ultrat.

Nyt tokaa odottelen. Eka neuvola rv 8 ja toka rv 11. Nää on määräytynyt mun mielestä kesän mukaan. Tiettynä aikana kesästä supistetaan varsinkin alkuraskauden käyntejä. Mä en käynnyt nyt ollenkaan rv 12 neuvolalääkärissä.Nyt kohta meen lähden neuvolaan ja on tänään rv 17 3

Äänestä

ovat neljän viikon välein, sekä ensi- että toissynnyttäjillä. n. rv 8 on ensimmäinen neuvola, rv 12 lääkäri (ja lyhyt neuvola) ja seuraava käynti taas n. rv 16 ja sitä rataa. Sitten lopulta kahden viikon välein ja ihan lopussa viikon välein.

Äänestä

Itselläni olisi tullut kesällä noin 3 kk:n väli ensimmäisen ja toisen neuvolan välillä. Soitin kuitenkin vähän ensimmäisen ultran jälkeen neuvolaan ja pyysin päästä jo aikaisemmin, ja pääsinkin sitten jo noin viikko sen ekan ultran jälkeen. Vetosin ensisynnyttäjän epävarmuuteen ja mielestäni liian pitkään aikaväliin, niin joustavasti sitten lisäsivät sen yhden neuvolan. Kannattaa siis rohkeasti kysyä, niin pääsee edes sydänääniä kuuntelemaan jo aikaisemmin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miten usein kirjoitti:

teillä on neuvolakäyntejä alkuraskauden aikana?
Mulla oli eka neuvola viime viikolla (viikot9 0). Seuraavan kerran käskettiin varata aika rakenneultran jälkeen, joka on mulla 22.10. Tässä tulee siis 2 ja 1/2 kk väliä ennen seuraavaa neuvolaa. Onko joka paikassa näin vai ollaanko meidän tk:ssa säästölinjalla???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu