Vanhukset vellilinjalle - vähänkö hävettää !!!

Savolaisukkeli

6

497

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maailmaa seuraava

      vanhusten ruokailuissa toisena ateriana laitoksissa jo iät ajat. Veteraanit eivät ole päässeet kuntoutukseen vuosittain vaikka niin on määrätty. Se on paljon olennaisempaa kuin iltaruokailun tason laskeminen. Tuntuvat taas saavan suunvuoron ne itsekkäämmät veteraanit, kun toiset jäävät kokonaan paitsi. Tasan eivät mene asiat vaikka sodassaoli "veljeä ei jätetä"

    • kepua ja

      muita porvareita,niin kyllä heikompiosaisilta otetaan.Heti nostivat ruuan hintaa 10:llä prosentilla.Ja tulevat veronkevennykset prosentteina,porvarien eduksi.

    • ENÄÄ

      Mitään rajaa.Kylläpä pisti vihaksi kun luin aamulla jutun lehdestä.Ei niitä veteraaneja enää paljon jäljellä ole niin vieläkö niitä loppujakin nöyryytetään soppajonoon laittamalla.Miten noin tunteeton ihminen voi olla kuntoutuskeskuksen johdossa jolla ei ole mitään rajaa mistä säästetään, sillä pitkässä juoksussa ei nämä säästöt voi olla kuntoutuskeskuksen etukaan.Jos minä itse tarvitsisin ko,palveluja mitä keskus tarjoaa,niin varmasti etsisin palvelut muualta kiun "kunnonpaikasta".

      • ja todella

        "törkeää" ja ala-arvoista kohtelua ja käytäntöä tuollainen erottelu! SS:sta ilmeni, ettei missän muussa vastaavassa paikassa ole moista tyhmyyttä ja törkeyttä.

        Mitä se kertoo? Voi kuvitella järjen köyhyyttä heiltä jotka ovat moisen päätöksen takana.
        Sitäpaitsi lehdestä ilmeni, ettei ole olemassa mitään erillistä ruokarahaa. Mistä se 10e /ateria on temmattu?

        Ja kympillä saa kyllä kunnon aterian jo useissa ruokaravintoloissa seisovasta pöydästä, joten kummastuttaa vielä enemmän miksi esitetty 10e/ateria on liikaa? Kierrän mokoman paikan kaukaa vastedes ja sille voisi antaa uuden nimen:
        Kunnoton paikka.


      • hienoa

        Seurata viime päivien lehdistä kuinka voimakkaasti ihmiset ovat reagoineet ja puolustaneet veteraanien ruokailua kuntoutuskeskuksessa.Meidän vuoro on puolustaa veteraaneja että he saavat loppuelämäkseen arvoisensa kohtelun minkä he ovat ansainneet.Eikä se kohtelu saa olla missään tapauksessa noin nöyryyttävää mitä ko.laitoksessa harjoitetaan.Osoittaisi paikan johdolta suoraselkäisyyttä pyytää julkisesti anteeksi alaarvoisia lausuntoja ja tekoja veteraaneilta!


    • Onhan tuo täysin käsittämätöntä, säästää sotaveteraanien ruoka-annoksia vieläpä perustellen terveysvaikutuksilla. Eiköhän se harveneva ja vanheneva joukko ole tienannut liha-ateriansa loppuelämäkseen.

      Kunttari on saanut tiedotusvälineissä ja mielipidepalstoilla erityiskohtelun ja toivottavasti sama linja jatkuu. Tällöinhän kansa voi äänestää jaloillaan ja mennä sinne, missä palvelu toimii ja hinta on kohdallaan.

      Toisaalta minulla on aikalailla suuria pettymyksiä Kunttarin lihatarjonnasta, joten en muutoinkaan enää ole hakeutumassa syömään sinne. Hinta-laatusuhde on aivan perseillään ja kun siitä annetaan palautetta, on seurauksena suuttuminen. Lupasin vuosia sitten ao. hovimestarille, etten minä eikä minun sidosryhmäni tule enää käyttämään Kunttarin palveluja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      968
    2. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      732
    3. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      656
    4. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      36
      646
    5. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      635
    6. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      69
      616
    7. SAHIMÄKI LOPETA

      Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve
      Ähtäri
      44
      596
    8. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      43
      560
    9. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      112
      525
    10. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      500
    11. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      172
      484
    12. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      461
    13. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      62
      396
    14. Jos olet aidosti jostakin

      kiinnostunut, niin yrität myös lähestyä irl. 😁
      Ikävä
      52
      383
    15. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      30
      381
    16. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      42
      378
    17. Tiedätkö kun on

      Ikävä sinua melko usein.
      Ikävä
      17
      372
    18. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      96
      353
    19. Kuhmolaiset valittaa kaikesta

      Ootte te kyllä yksiä sanonko mitä... Kaikesta uudesta ja kaupunkia kehittävästå löytyy aina muutama vinkuja kun ei mene
      Kuhmo
      9
      348
    20. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      22
      348
    Aihe