Vanhukset vellilinjalle - vähänkö hävettää !!!

Savolaisukkeli

6

467

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maailmaa seuraava

      vanhusten ruokailuissa toisena ateriana laitoksissa jo iät ajat. Veteraanit eivät ole päässeet kuntoutukseen vuosittain vaikka niin on määrätty. Se on paljon olennaisempaa kuin iltaruokailun tason laskeminen. Tuntuvat taas saavan suunvuoron ne itsekkäämmät veteraanit, kun toiset jäävät kokonaan paitsi. Tasan eivät mene asiat vaikka sodassaoli "veljeä ei jätetä"

    • kepua ja

      muita porvareita,niin kyllä heikompiosaisilta otetaan.Heti nostivat ruuan hintaa 10:llä prosentilla.Ja tulevat veronkevennykset prosentteina,porvarien eduksi.

    • ENÄÄ

      Mitään rajaa.Kylläpä pisti vihaksi kun luin aamulla jutun lehdestä.Ei niitä veteraaneja enää paljon jäljellä ole niin vieläkö niitä loppujakin nöyryytetään soppajonoon laittamalla.Miten noin tunteeton ihminen voi olla kuntoutuskeskuksen johdossa jolla ei ole mitään rajaa mistä säästetään, sillä pitkässä juoksussa ei nämä säästöt voi olla kuntoutuskeskuksen etukaan.Jos minä itse tarvitsisin ko,palveluja mitä keskus tarjoaa,niin varmasti etsisin palvelut muualta kiun "kunnonpaikasta".

      • ja todella

        "törkeää" ja ala-arvoista kohtelua ja käytäntöä tuollainen erottelu! SS:sta ilmeni, ettei missän muussa vastaavassa paikassa ole moista tyhmyyttä ja törkeyttä.

        Mitä se kertoo? Voi kuvitella järjen köyhyyttä heiltä jotka ovat moisen päätöksen takana.
        Sitäpaitsi lehdestä ilmeni, ettei ole olemassa mitään erillistä ruokarahaa. Mistä se 10e /ateria on temmattu?

        Ja kympillä saa kyllä kunnon aterian jo useissa ruokaravintoloissa seisovasta pöydästä, joten kummastuttaa vielä enemmän miksi esitetty 10e/ateria on liikaa? Kierrän mokoman paikan kaukaa vastedes ja sille voisi antaa uuden nimen:
        Kunnoton paikka.


      • hienoa

        Seurata viime päivien lehdistä kuinka voimakkaasti ihmiset ovat reagoineet ja puolustaneet veteraanien ruokailua kuntoutuskeskuksessa.Meidän vuoro on puolustaa veteraaneja että he saavat loppuelämäkseen arvoisensa kohtelun minkä he ovat ansainneet.Eikä se kohtelu saa olla missään tapauksessa noin nöyryyttävää mitä ko.laitoksessa harjoitetaan.Osoittaisi paikan johdolta suoraselkäisyyttä pyytää julkisesti anteeksi alaarvoisia lausuntoja ja tekoja veteraaneilta!


    • Onhan tuo täysin käsittämätöntä, säästää sotaveteraanien ruoka-annoksia vieläpä perustellen terveysvaikutuksilla. Eiköhän se harveneva ja vanheneva joukko ole tienannut liha-ateriansa loppuelämäkseen.

      Kunttari on saanut tiedotusvälineissä ja mielipidepalstoilla erityiskohtelun ja toivottavasti sama linja jatkuu. Tällöinhän kansa voi äänestää jaloillaan ja mennä sinne, missä palvelu toimii ja hinta on kohdallaan.

      Toisaalta minulla on aikalailla suuria pettymyksiä Kunttarin lihatarjonnasta, joten en muutoinkaan enää ole hakeutumassa syömään sinne. Hinta-laatusuhde on aivan perseillään ja kun siitä annetaan palautetta, on seurauksena suuttuminen. Lupasin vuosia sitten ao. hovimestarille, etten minä eikä minun sidosryhmäni tule enää käyttämään Kunttarin palveluja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      374
      3214
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      315
      1526
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1312
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1311
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1305
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1255
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1155
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1062
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      25
      960
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      857
    Aihe