Tietokanta -appletti ei toimi ODBC -linkin kautta. Bluej ilmoittaa "access denied java.lang.RuntaimPermission accessClassInPackage.sun.jdbc.odbc". Muut java -ohjelmat saavat yhteyden ko. kantaan. Missä vois olla vika?
Applet ei toimi
Jasu
7381
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Asensin täältä Javan, klikkasin oikeasta ylälaidasta Free Download:
http://www.java.com/en/index.jsp
Käynnistin koneen uudelleen ja työpöydälle ilmestyi pikakuvake (kahvikuppi) Java Web-start ja kun kilkkaan sitä tulee ruutuun Java Web Start Application Manager. Sitten meneekin jo sormi suuhun.... Käyttis on Win 98
Nyt olet sitten asentanut mm. selaimellesi java-tuen. Joten selaimellasi toimii esim. java-appletit. Onneksi olkoon!
Selaimen asetuksissa annat oikeuden käyttää javaa. Kerro nyt vastaus minun kysymykseen :).
Apletin turva-asetukset eivät salli tuollaista.
ODBC-silta lienee ollut omassa koneessasi?
Homma onnistuu mikäli palvelimella, josta apletti ladataan sijaitsee samassa koneessa tietokanta. Siihen voidaan ottaa (samaan koneeseen) yhteyttä jdbc-sillan kautta.
Muita mahdollisuuksia on eräänlaiset "routtereiden" kirjoittaminen, mutta perusta tässä on siis että turvalliset apletit eivät ottele yhteyksiä eri puolelle maailmaa, eivätkä pääse tietenkään clientkoneen odbc-asetuksien kautta kirjoittamaan esim. paikalliselle levylle.
Appletti sijaitsee samalla koneella kuin tietokanta. Onko esim. jotain asetuksia joita voi muuttaa?
Mutta suosittelen valkavasti, etten muuta aplettien permisson asetuksia.
Jos apletti on samalla koneella, harkitsisin vakavasti apletin muuttamista Frameksi, sillä ko. tilanteessahan apletin käytöstä ei ole mitään hyötyä.
Apletin voi myös allekrijoittaa, ja ko. sigin omaavalle apletille sitten antaa joukon etuoikeutettuja oikeuksia. Aiheena tämä java security on kyllä kovin laaja, eli jos ei todellista tarvetta ole, niin ehdotan että kierrät ongelman käyttämällä Frame:a apletin sijaan (Tee siitä executable jar, niin käyttökin on helpompaa).
Mä en ulkoa muista, mitä kaikkea täytyy säätää, mutta sunin nettisivulta löytyy ohjeita.
Tutustu aiheisiin:
-security
-applets
-permission
-signed applets
tai Googleta applets permission
Otan vihjeestä vaarin. Suuret kiitokset!