Lentoliikenne Suomeen

Turku jää sivuun

YLE kertoo tänään tällaista
http://www.yle.fi/uutiset/talous/oikea/id98597.html

Halpalentoyhtiöt rynnivät Suomeen
Julkaistu 12.08.2008, klo 12.56 (päivitetty 12.08.2008, klo 13.00)


Kuva: easyJet airline company ltd.

Suomi kiinnostaa yhä enemmän Euroopan suurimpia halpalentoyhtiöitä. Vaikka kallis polttoaine rasittaa lentoyhtiöiden kannattavuutta ja muualla linjoja vähennetään, avataan Suomeen uusia reittejä. Kuluttajalle kova kilpailu tietää edullisempia lipunhintoja.



Lentoliikenne on tällä hetkellä vaikeuksissa kalliin polttoaineen ja entistä ympäristötietoisemman matkailun seurauksena, ja osa lentoreiteistä onkin jouduttu lopettamaan.

Kuitenkin esimerkiksi Euroopan toiseksi suurin halpalentoyhtiö ja neljänneksi suurin lentoyhtiö, brittiläinen EasyJet käynnistää pian uuden reitin Helsingin ja Lontoon välille. Samaan aikaan Euroopan kolmanneksi suurin halpalentoyhtiö, saksalainen AirBerlin kaksinkertaistaa lentonsa Helsingistä Düsseldorfiin.

Latvian valtion ja lentoyhtiö SAS:n omistaman Air Balticin potkurit käynnistyvät lokakuussa Tampereelta Riikaan.

Halpalentoyhtiöt ovat innostuneet Suomesta ennen kaikkea siksi, että koko lentobisneksen kannattavuus on korkeiden polttoainehintojen kurimuksessa niin pahassa kriisissä, että nyt satsataan jokaiseen vähänkin kannattavaan yhteyteen, mille ei ole kilpailevaa maayhteyttä.

Tämän vuoksi kilpailu siirtyy Pohjois-Euroopan reiteille, missä myös lentomatkat ovat pitkiä.

EasyJetin suhdetoimintajohtaja Oliver Aust lupaa pudottaa Helsingin ja Lontoon lentolippujen hinnan puoleen Finnairin ja British Airwaysin tasosta.

Taistelu markkinaosuuksista on kovaa. Suuret ja rikkaat yhtiöt pakottavat, vaikka oman kannattavuutensa kustannuksella, pienemmät pois pelistä fuusioitumaan. Yhdistymisiä on jo nähty, mm. Norjassa, Espanjassa ja Saksassa. Kiristynyt kilpailu pakotti fuusioon jo norjalaisen Norwegianin ja FlyNordickin. Samoin espanjalainen Vuelling on fuusioitunut ClickAirin kanssa. Saksassa on tekeillä fuusio Germanwingsin ja laivayhtiö Hapag Lloydin kesken.

Euroopassa toimii tällä hetkellä noin 20 halpalentoyhtiötä. Niistä suurimmat ovat irlantilainen Ryanair, brittiläinen EasyJet ja saksalainen AirBerlin.

Esimerkiksi Ryanairilla lensi viime vuonna 50 miljoonaa matkustajaa. EasyJetillä 38 miljoonaa ja AirBerlinillä 28 miljoonaa.

EasyJetin aloittaessa Helsingin ja Lontoon Gatwickin väliset päivittäiset lennot ovat kaikki kolme Euroopan suurinta halpalentoyhtiötä ensimmäistä kertaa edustettuja Suomessa.

Suurimpien halpalentoyhtiöiden kannattavuus on viime kuukausina laskenut, mutta matkustajamäärät kasvaneet edelleen.

YLE Uutiset

5

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turkulainen094382

      Olitko unohtanut Wizz Air joka keskittyy Turun halpalentoihin. Wizz Air lentää nykyään kolme kertaa viikossa Gdanskiin ja aloittaa ehkä ensi vuonna jos ei aiempaa lennot Turusta Budapestiin.

      • Anonyymi

        Tampere kuopio hinta kolme ja puoli sataa. Pariisiin pääsee alle satasella hihhh mikä hintaero


    • International

      Paikallinen kestoaihe, Turku Airportin asema ja tulevaisuus kansallisessa ja kansainvälisessä kilpailussa voi vaatia joidenkin realiteettien huomioimista.

      1. Suomessakin lentokentät ovat nykyään siviililiikenteen suhteen konserninsa tulosyksikköjä.
      2. Open Air -avoimuus vapautti kansalliset lento-operaattorit kotimaan kenttä- ja liikennevalvoitteesta mutta avasi kentät kaikista lento-operaattoreista vapaasti kilpailtavaksi (!).
      3. Halpalentoyhtiöt keskittyvät edullisimmille kakkoskentille n. 1-2 h vaivattomalle maayhteysetäisyydelle
      väestökeskittymän ykköskentästä, vrt. Heathrow-Luton, mm.
      Kakkoskentänkin on kuitenkin katettava tietty väestöpotentiaali sekä sujuvat maayhteydet palvelualueella.
      Ota harppi, aseta piikki Tampere-Pirkkalaan ja kynä Turku Airportiin. Pyöräytä. Toista piikillä Turku Airportissa. Voi tuottaa talousmaantieteellisen oivalluksen.
      4. Lentokenttä on kuitenkin matkustajan perillepääsyn kannalta vain osa liikennepalveluinfraa. Tampereelta on jo kauan ollut loistavat juna- ja moottoritieyhteydet pääkaupunkiseudulle sekä naapuritalousalueiden keskuksiin. Turussa vasta v. 2008 valmistuva moottoritie pääkaupunkiseudulle voi käytännössä tarkoittaa kaikessa jälkeenjääneisyydessään myös sitä, että Finnair saattaa arvioida Tku-Hki syöttöliikennetarpeensa muultakin kuin velvollisuuspohjalta.

      Turku Airportin kansainvälisyys on käytännössä Blue 1:n Kastrupin ja Arlandan syöttöliikenteessä. Lentoyhtiöt ovat taloudellisesti kovilla ylitarjonnan ja kustannusten kanssa. Jos Turusta operoivat yhtiöt eivät saa koneita täyteen, erityisesti business-luokkia, niin Turku Airportin tulevaisuus voi olla autourheilussa. Halpalentoyhtiöistä ei kannata haaveillakaan, koska siinä pitäisi hanskata syöttöliikenneputkeen verrattuna kolminkertainen määrä ensilentoelämyksellisiä puoleen hintaan kentältä, jolla ei ole toimivaa palvelulogistiikkaa edes taksipalvelun kanssa, muusta maasyöttöliikenteestä puhumattakaan.

      Kaikki on tietysti turkulaisittain hyvin, kun kehitystoimet keskitetään Tampere-Pirkkalan kadehtimiseen ja Turkuun lentämättömien yhtiöiden moittimiseen.

    • Turku Suomen Ilmailun Ykkönen

      Täältä se alun perin kaikki alkoi.

      Sitten tuli alamäki, josta Turku ei ole toipunut, vaan ei pidä heittää kirvestä kaivoon. Älkää lentäkö Helsinki-Vantaalta, käyttäkää SAS:sia sen sijaan. Vaatikaa lomalentoja lähteväksi Turusta.

      Turulla on muutama etu puolellaan verrattuna muihin Suomen kaupunkeihin. Olemme Tukholman ja Pietarin välissä, pk-seutu aivan vieressämme. Euroopasta on lyhyin matka Turkuun ja siinä säästää polttoainetta. Turun sijainti on edelleenkin Suomen paras, se vain tulisi osata hyödyntää ja markkinoida.

      • International

        Turusta on Suomea vaikuttavasti alkanut moni asia. Siitä on ihan sanontojakin.

        Olen samaa mieltä, että Turku Airportin sijainti oli maamme parhaita merentakaista Länsi-Eurooppaa ajatellen. On ollut jo kauan. On kuitenkin liioittelua olettaa, että Turku Airportilla olisi enää sijaintinsakaan puolesta mahdollisuuksia muuhun kuin syöttöliikennekentäksi, jollaisia ovat yli 90 % maailman kentistä, siis kappaleittain, ei volyymilla mitattuna.
        Turkulaisten lähimmät kansainväliset reittilentoliikennekeskukset ovat ja tulevat olemaan Köpis, Tukholma ja Hki. Kaikilla myös halpisfirmoja pitkäaikaisesti lennättävää palvelukapaa ja ostovolyymia. On aikamoinen markkinointiteko Tampereelta, että on saatu säännöllistä halpalentopalvelua Hki-Vtaan lisäksi Suomen kokoisessa markkinassa! Tietysti jo ajat sitten valmistunut moottoritie pääkaupunkiseudulle mahdollisti kakkoskentän statuksen.

        Lomalentokoneet eivät tule vaatimalla. Ne tulevat jos saavat megasillitynnyrinsa paremmalla katteella täyteen Turussa kuin jossain muualla.
        Mitään ei saa muilta vaatimalla. Pitäisi itsekin tarjota ja tehdä jotain. Turun lentoliikennepalvelut elävät samassa aikataulussa kuin Turun tieyhteydet mm. pääkaupunkiseudulle.

        Kuuluuko turkulaisuuteen, että kaikkea pitäisi saada, heti ja paljon, mutta toteuttaminen jääkin sitten vuosien kuluttua muiden tehtäväksi ja muiden kuin turkulaisten hyötynäkökohdista.

        No, kuluuhan paikallinen aika niinkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      95
      3313
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      88
      3063
    3. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      20
      1883
    4. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1882
    5. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      32
      1809
    6. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      21
      1721
    7. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1687
    8. Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!

      Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi
      Tv-sarjat
      34
      1409
    9. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1329
    10. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1327
    Aihe