Markantalo hälytti hätäapua Espooseen

Taloussanomat 12.08.2008

Yt-neuvottelujen jälkeen alkaneet yllättävät sairauslomat uhkaavat Markantalon Espoon myymälän pyörittämistä. Markantalo on joutunut pestaamaan hätäaputyövoimaa sisarketju Gigantista.

Kodintekniikkaketju Markantalolla on ollut vaikeuksia pitää Espoon myymälää avoinna. Monet työntekijät ovat jääneet viime viikkoina sairauslomille. Yllättäviä poissaoloja on ollut niin paljon, että myymälän avaaminen on ollut vaakalaudalla.

– Eilen aamulla Espoossa oli kolme työntekijää. Sillä määrällä ei asiakaspalvelua voida kunnolla hoitaa. Tavaratalopäällikkö onnistui kuitenkin saamaan liikkeeseen lisää tekijöitä, Markantalon ja Gigantin toimitusjohtaja Irmeli Rytkönen kertoo.

Rytkösen mukaan Espoon sairastelut alkoivat Markantalon yhteistoimintaneuvottelujen päätyttyä kesäkuun lopussa.

Työnantaja on vaatinut työntekijöitä kirjoittamaan uudet työsopimukset, jotka merkitsevät palkanalennuksia. Tilanne kärjistyi pahiten Espoossa, jossa työntekijöitä on lähtenyt kilpailijoiden palvelukseen.

Työntekijäpulasta huolimatta Markantalo on onnistunut pitämään Espoon myymälänsä avoinna. Espoon myymälässä on työskennellyt muun muassa Gigantin myyjiä. Rytkönen kertoo, että Espooseen on tullut töihin myös Markantalon työntekijöitä eri puolilta Suomea.

– Espooseen on tullut innostuneita tekijöitä muun muassa Kemistä ja Jyväskylästä. Emme voi kuitenkaan luvata heille pysyvää paikkaa, Rytkönen sanoo.

Vanhoja Markantalon työntekijöitä on ollut työttömänä Market Markantalon myymälöiden sulkeuduttua tänä keväänä. Euromarketien yhteydessä toimivia myymälöitä oli 12.

Espoon myymälä kiinnostaa Rytkösen mukaan siksi, että Espoon Markantalo maksaa muuta Suomea parempaa palkkaa.

Markantalon myyjällä
ei asiaa Giganttiin

Markantalon pääluottamusmies Ilkka Liettilä ihmettelee Gigantin työntekijöiden käyttöä Espoossa.

– Markantalon työntekijöillä ei ole ollut mahdollisuuksia siirtyä Giganttiin korvaaviin töihin. Yhtiön johto on vedonnut aina siihen, että kyseessä on juridisesti kaksi eri yhtiötä.

Kesälomalta palannut Liettilä kiersi ensi töikseen katsomassa Espoon myymälää. Rekrytointiongelmat pistivät pääluottamusmiehen silmään.

– Liikkeessä oli paljon ulkopuolisia. Paljon näkyi olevan ammattimiehiä Gigantista, muun muassa myymäläpäällikkö.

Rytkösen mukaan Espoon myymälässä on vain muutama giganttilainen. Hän uskoo, että tilanne palaa normaaliksi elokuun jälkeen.

http://www.taloussanomat.fi/kauppa/2008/08/12/markantal o-halytti-hataapua-espooseen/200820791/12?offset=40#com ments

1

1749

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ostaja.

      eiköhän oikeita ratkaisuja tehneet,
      jos asiakkaan etua katsot.

      aina pitää laittaa pois myyjät jotka ei asiakkaita mielytä,

      tuo on siihen laillinen tapa.

      Kaippa he sairaat paranevat, tai joutuvat seuraavalle "mustalle listalle"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2531
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      86
      1437
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      943
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      920
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      36
      810
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      105
      804
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      716
    Aihe