Viimeisen kuukauden ajan korkotaso on pysynyt suht vakaana. Mitä tästä voidaan päätellä? Onko korkojan nousun pysähtyminen vain väliaikaista? Onko laskun pohja saavutettu?
talous
ja korkotaso
2856
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Yksi esitetty vaihtoehto on, että alentunut öljynhinta antaa tilaa keskuspankeille alentaa korkoja elvyttääkseen taantuvaa taloutta niin Yhdysvalloissa kuin jopa Euroopassa (kun pahimmista inflaatiopeloista taas vaihteeksi on päästy). Tätähän koronlaskua on jo ainakin puoli vuotta ennusteltu...mutta EKP ei ole tehnyt.
Mutta miten homma kehittyy, sitä ei kukaan tiedä.
Todellisuudessa markkinakorot ovat jo lähteneet laskuun. Se näkyy markkinoilla noteerattavissa euribor-koroissa, jotka ovat hiljakseen lähteneet laskuun. Kehityssuunta lienee pysyvää laatua ja ennakoi tulevia ohjauskoron laskuja. Euriboreissa tämä lasku näkyy jo paljon aikaisemmin.