Työssä jaksaminen

Miten olette muut jaksaneet käydä töissä? Itse olen hoitotyössä ja vasta palailin loman jälkeen töihin, mutta tuntuu jo nyt ettei töissä jaksa tehdä mitään. Vatsa tuntuu töissä todella raskaalta ja tuntuu, että yöaikaan vauva liikkuu sitten paljon enemmän kuin aiemmin, eikä anna nukkua. Liekö vaikutusta vuorotyöllä (iltaa ja aamua). Samoin iskias-särkyä melko paljon, mikä tekee tietenkin hieman väsyneeksi.Mietin jo täytyykö jäädä sairaslomalle. Toisaalta pelottaa, että täytyykö sitä sitten olla äippäloman alkuun asti eli lokakuun alkuun.Mies sitä mieltä, että heti saikulle, kun ei enää jaksa ja tietenkin itsekin samoilla linjoilla olen, onhan tämä raskaus niin isoilla rahoilla aikaansaatu ettei riskejä oteta.
Minkalaisia kokemuksia muilla on töissä jaksamisen suhteen? Onko yleistä hoitoalalla sairaslomat loppuraskaudesta? Vai olenko vain yksinkertaisesti laiska?
82894
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

olen nyt rv 34 ja oleskellut mammalomalla jo viikon. Aloitin siis sen 50pv ennen la:ta. Sitä ennen vietin 3 viikkoa sairaslomalla ihan samasta syystä. Teen seisoma työtä, ja pitkään paikallaan seisominen alkoi ottaa selästä joten pomo keksi muuta tehtävää loppu ajaksi,mut väsymys vei voiton. Pitkään meni ennen kuin olen saanut rauhoitettua itseni niin ettei stressi enää paina. Itse tiedät parhaiten mikä olosi on,mutta sen sanon,mitä minullekin neuvolassa vakuuteltiin. Sinä ja vauva olette tärkeimmät. Unohda stressi ja paineet töissä,anna muiden hoitaa hommat,jos olet väsynyt.pitää levätä. Vointeja ja jaksamista :)

Äänestä

ja alussa oli ihan kaamea se väsymys..olisin vaan nukkunu,mutta nyt tää muuttu just sellaseks mitä en olis ikin halunnu.sellanen outo väsymys. niiku väsyny kaikkeen muuhunkin kun työhön..väsyny kaverinkin tarinoihin.väsyny kosketukseen.kaikkeen. antasin taivaspaikkani kun saisin yhen päivän olla autiolla saarella koiran kans ja maata ja syyä.mut ei. ajan työkseni linjuria,ja siinä nykysin rahti työnkuvana..en tajua miten selviän esim kahen kk pääst kun nytkin jo aivan säpäleinä oon..

Äänestä
  • Olen myös hoitoalalla töissä ja jaksaminen alkaa hiljalleen mietityttää. Se on paremminkin sääntö kuin poikkeus,että hoitoalalla joutuu jäämään saikulle ennen ä-loman alkua. Kokemuksesta tiedän, että itsekin joudun todennäköisesti jäämään saikulle jossain vaiheessa. Nyt rasitus tuntuu eri toten jaloissa... turvottaa, suonikohjuja...
    Aseta oma ja lapsen terveys työnteon edelle. Laiska et ole,hoitotyö on usein fyysiseti rankkaa jo ilman raskauttakin.

    Äänestä

olin tuossa vaiheessa jopa kaksi kuukautta saikulla äippäloman alkuun asti, alkas supistella kivuliaasti ja kohtu laskeutu, olin prenalla, ja täyslevossa kotonakin.

minuakin tässä odottaa vielä 7viikon työputki raskausviikoille 28-35 et saas nähdä kuinka jaksan sitten.

ota saikkua, vauva tärkeämpi

Äänestä

Ite kans olen hoitoalalla ja suppareitten takia jäin saikulle 29 viikolla.. Ite olin sillä asenteella töissä, et jos rupee tuntumaan pahalta, haen saikkua. Ja nyt oon saikulla äippäloman alkuun asti. Yksi tuttuni painoi kans hommia, vaikka supisteli ja sai verenvuotoa ja joutu makaamaan prenalla päiviä. Että jos pahalta tuntuu, laita lapsesi etusijalle!! Kaikkea hyvää loppuajalle!!

Äänestä

Heipä hei!

Tällä hetkellä eletään rv 33 5.

Itse olin hoitotyössä (vanhustyössä) ja tein 3-vuorotyötä.

- rv 20 lopetin yövuorot, jatkoin aamu- ja iltavuorojen tekemistä.

- rv 32 1 eka sairaslomapäivä

- rv 32 6 jäin sairaslomalle, jolla olen äitiysloman alkuun saakka.


Työterveyshoitajani kehoitti, etten turhaan jää 50 päivää ennen äitiyslomalle, vaan 30 päivää ennen. Jos tarvetta ilmenee jäädä aiemmin pois, niin silloin hän kehoitti hakemaan s-lomaa. Hän sanoi, ettei turhaan kannata tuhlata äitiyslomaa "alkupäästä" 20 päivän verran. Sairaslomaa kyllä saa.

Meidän alan töissä riskit ovat liian suuret ison mahan kanssa. Itse jännäsin vauvan, itseni ja asiakkaan puolesta. Mahan kanssa alkoi olla hankalaa kumartaessa, pitkään kävellessä/seisoessa ja muutenkin olo alkoi olla tukala. Supistukset lisäsivät syytä jäädä pois. Nyt kun olen viettänyt aikaa kotosalla, huomaan, etten todellakaan kykenisi olemaan töissä. Maha kasvaa näillä viikoilla aikalailla ja olo tulee "ahtaammaksi". Nyt vain hoidan itseäni ja odotan tulevaa.

Tsemiä sulle, kuuntele itseäsi. Sinä tiedät parhaiten, koska on oikea aika jäädä pois. Kukaan ei tule sinua kiittämään, jos vanhinko sattuu tai väsytät itseäsi liikaa. Varmasti tiedät, ettei meidän alalla työt lopu. Saattaa aluksi tuntua vaikealta hakea saikkua ja ilmoittaa, että jää pois, mutta se kaikki on sinun ja vaavin hyvinvointia ajatellen varmasti paras ratkaisu. Kaikki raskaudet ovat erilaisia, kukaan ei voi sanoa, kuinka pitkään juuri sinun tulee jaksaa. Kannattaa tehdä viisas päätös, ennen kuin se on liian myöhäistä.

Hyvää odotusta sinulle:)

Äänestä

Itse hoitoalalla, raskas työ, jaloilla koko päivä, nostelua jne. Molemmissa raskauksissa jäin sairaslomalla n. 28 - 30 raskausviikoilla. EN olisi voinut kuvitellakaan, että olisin ollut äippäloman alkuun ainakaan tässä toisessa raskaudessa, koska vkolla 38 lähden jo synnyttään ja tosi raskas olo oli jo ainakin rv 33 lähtien kun isompi maha jne. Töitä tehden ne oireet ja vaivat oli, kipua jne. Kun on saikulla, nauttii raskaudesta eri tavalla. Ja lisäksi nostot loppuraskaudessa ovat jo riski. En tosin liian aikaisin suosi saikkua, koska oma kuntokin voi vain rapistua ja toisaalta eihän raskaus ole sairaus. Mulla esim. oli tosi paha raskauspahoinvointi vkolle 18, jonka takia taas en ollut saikulla yhtään päivää.

Äänestä

Minä taas työskentelen vakuutusyhtiössä korvauskäsittelijänä. Nyt alkaa 23. rv. Olen joutunut jo nyt olemaan sairaslomilla: parista päivästä periin viikkoon. Työn on henkisesti niin raskasta, että työssä tulee fyysisesti paha olla. Joka päivä saa kuunnella ihmisten valitusta ja huutamista. Haluan suojella vauvaa ja itseänikin. Olen ajatellut hakea saikkua viimeistään kuukautta ennen äitiysloman alkua. Siihen on vielä kahdenksan työviikkoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rv27 kirjoitti:

Miten olette muut jaksaneet käydä töissä? Itse olen hoitotyössä ja vasta palailin loman jälkeen töihin, mutta tuntuu jo nyt ettei töissä jaksa tehdä mitään. Vatsa tuntuu töissä todella raskaalta ja tuntuu, että yöaikaan vauva liikkuu sitten paljon enemmän kuin aiemmin, eikä anna nukkua. Liekö vaikutusta vuorotyöllä (iltaa ja aamua). Samoin iskias-särkyä melko paljon, mikä tekee tietenkin hieman väsyneeksi.Mietin jo täytyykö jäädä sairaslomalle. Toisaalta pelottaa, että täytyykö sitä sitten olla äippäloman alkuun asti eli lokakuun alkuun.Mies sitä mieltä, että heti saikulle, kun ei enää jaksa ja tietenkin itsekin samoilla linjoilla olen, onhan tämä raskaus niin isoilla rahoilla aikaansaatu ettei riskejä oteta.
Minkalaisia kokemuksia muilla on töissä jaksamisen suhteen? Onko yleistä hoitoalalla sairaslomat loppuraskaudesta? Vai olenko vain yksinkertaisesti laiska?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu