Näin se

Huomenna sitten Suomen Tasavallan Presidentti päättää sen.Kuka on sisäministeriön kansliapäällikkö.
7101
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Halonen päättää huomenna kyseisen asian.Koska hänellä on siihen Suomen preustuslain mukaan täysi oikeus.Kyseisessä asiassa ei ole siis mitään laitonta toimintaa havaittavissa.

Äänestä
  • Juuri silloinhan Halosta voisi syyttää toimettomuudesta.Jos hän ei käyttäisi Suomen perustuslain suomaa päätösvaltaa.
    Presidentihän hoitaa nyt vain virkaansa.Ei mitään muuta.

    Äänestä

  • pahvisale kirjoitti:

    Juuri silloinhan Halosta voisi syyttää toimettomuudesta.Jos hän ei käyttäisi Suomen perustuslain suomaa päätösvaltaa.
    Presidentihän hoitaa nyt vain virkaansa.Ei mitään muuta.

    ja on käyttämässä valtaoikeuksiaan oman puoluesisaren suosimiseen. Siihen sitä ei ole tarkoitettu,
    vaan esimerkiksi siihen, että valtioneuvosto tuo presidentille erittäin erimielisen esityksen.

    Silloin olisi aivan oikein ja suositeltavaa, että presidentti ratkaisee asian.

    Äänestä

  • korruptiokytkentöjään kirjoitti:

    ja on käyttämässä valtaoikeuksiaan oman puoluesisaren suosimiseen. Siihen sitä ei ole tarkoitettu,
    vaan esimerkiksi siihen, että valtioneuvosto tuo presidentille erittäin erimielisen esityksen.

    Silloin olisi aivan oikein ja suositeltavaa, että presidentti ratkaisee asian.

    Suomen Tasavallan Presidentillä on täysi oikeus päättää kansliapäälliköistä.
    Ei presidentin tarvitse selitellä päätöstään mitenkään.

    Äänestä

Presidentti Halonen tekee täysin oikean päätöksen.
Pätevin tulee valittua kansliapäälliköksi.
Valtioneuvosto voi esittää jotakin kansliapäällikön virkaan.Mutta presidentti sitten kumminkin päättää asian.Näin se on Suomen lakien mukaan toimittava.

Äänestä
  • oksettava tyranni siellä kyllä käyskentelee, pitelee kynsin hampain kiinni demarilinnakkeen viimeisistä raunioista, millään muulla ei ole mitään väliä.

    Äänestä

  • punikkireppana.. kirjoitti:

    oksettava tyranni siellä kyllä käyskentelee, pitelee kynsin hampain kiinni demarilinnakkeen viimeisistä raunioista, millään muulla ei ole mitään väliä.

    Presidentti käyttää vain Suomen perustuslain mukaista valtaa.Mistään muusta ei ole kyse.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


demokratia toimii kirjoitti:

Huomenna sitten Suomen Tasavallan Presidentti päättää sen.Kuka on sisäministeriön kansliapäällikkö.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu