Auto on Octavia vm. 2003 ja vanhemmalla korilla.
Olisiko autolle mitään etua/järkeä teetättää ruostesuojaus; korillehan on luvattu 10v puhkiruostumattomuustakuu ja miten taakuun laita suojauksen jälkeen? Jos vaikka pitäisin sitä vielä 10v.
Ko. Skoda on nyt täysin ehjä ja ruosteeton.. vielä.
Octavia I - ruostesuojaus
3
1310
Vastaukset
- TT-Citikka
puhkiruostumattomuustakuun ehtoihin, se kun ei korvaa paljoakaan. Vaatii lisäksi säännöllisiä tarkastuksia, joiden jälkeen mahdolliset puutteet korjataan auton OMISTAJAN kustannuksella. Suojauksen teettäminen tuo paremman lopputuloksen helpommin - jos suojaaja osaa ammattinsa.
- köo
eikös autossa ole ihan sinkitty kori. jos on niin tuskin kannattaa suojata, eihän sinkkikori mätäne juuri ollenkaan? eikö
- parempaakin käyttlöä
Skodassa on sinkitty kori. Pohjassa on todella paksu ruosteensuojakerros (taitaa olla PVC:tä) tehtaan jäljiltä. Kaikissa kulmissa on sisälokarit. Kotelot on kuumavahasuojattu, joten todennäköisesti sisältäpäin ei ruostumista tapahdu (tämä olisi juuri se puhkiruostumattomuustakuun alainen tapahtuma). On vain huolehdittava, että koteloiden vedenpoistoreijät pysyvät auki.
Ocu ei lähde ruostumaan, jos ei ole alustaa raapaistu oikein kunnolla johonkin tai muuten kolaroitu. Tietenkin maalipinnasta on pidettävä huoli ja kiveniskemät peitettävä paikkamaalilla tai vahalla vähintään. Ainoat arat paikat on joitakin tukivarsia ja akseliston osia, jotka ilmeisesti on vain mustaksi maalattu, edes sinkityksestä niissä en menisi takuuseen. Noihin ilmestyy paikoitellen pintaruostetta selvästi alle 10 vuodessa. Tämän voi halvalla estää suihkuttamalla ruoste-estoa tai edes ohutta ruostesuoja-ainetta silloin tällöin noihin kohtiin (varsinkin kannattaa katsella moottorin alta). Tämä muutaman euron satsaus mielestäni riittää - kaikki muu on hukkaan heitettyä rahaa.
Mulla on kohta 10-vuotias ruosteeton Octavia enkä usko ruostekorjauksia tarvittavan seuraavienkaan 10 vuoden sisällä!
Alustanpesu säännöllisesti ja korin pesu sekä vahaus pari kertaa vuodessa tekee hyvää. Ocun pintamaalikerros vaikuttaa ohuehkolta mutta siistinä on silti näillä toimilla säilynyt ekat 10 vuotta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1285983
- 574336
- 582751
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s282588Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161855- 151524
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹341382Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗241341- 271177
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest431121