Voisko joku ystävällisesti valaista mua ja kuvailla miltä supistukset tuntuu? Voiko niitä verrata esim. orgasmiin tai ripulin aiheuttamiin kouristuksiin? Esikoiseni syntymään on enää pari viikkoa aikaa. Vauveli potkii ja pyörii ihan vimmatusti ja masuni on koko ajan hellänä. Veikkaisin kipukynnykseni olevan keskimääräistä korkeampi joten en osaa huolestua jokaisesta vatsan väänteestä. Olen useasti kuullut mammojen kertovan et supistusten aikana vatsa tulee ihan kivikovaksi.
Miltä supistukset tuntuu?
Miia
2551
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Joo, kyllä ne tuntuivat siltä, että maha koveni.
Tarkoitan nyt sellaisin ennen synnytystä tulevia supistuksia. Minulla ne olivat ihan kivuttomia, mutta kuitenkin sellaisia, että kävellessäkin piti
loppuaikoina pysähtyä pitämään tauko, kun ei kivun takia vaan pystynyt jotenkaan kävelemään supistuksen aikana, kun maha kovettui.
Synnytyksessä ne supistelut olikin mulla nivusissa. Tämä kai vaihtelee eri synnyttäjillä missä tuntuu. Ja silloin kyllä teki TOSI kipeetä, mutta ei siihen kuole ;)
kyl ne ainakin mulla tuntuu myös siltä,et masu kovettuu kokonaan navasta alaspäin,ristiselkääkin vihloo kummasti ja nivusia "vetää" ihmeellisesti.
ja koko ajan tuntuu siltä,kun menkat olisi alkamassa :D en tiedä johtuuko siitä et vauva asettuu lähtökuoppiin?
milloin sulla on laskettu aika? ja mistäpäin olet?