"ylimääräinen" pyllyreikä

Mahamma

Hei!

Meidän pojalta löydettiin syntyessään ylimääräinen reikä pyllysilmän yläpuolelta. Minä en koskaan hoksinut kysyä, että mikä sen virallinen nimi on, tietääkö joku?

Se ei ole onkaloitunut vaan on vain reikä (monestihan ne onkaloituu). Kuulemma sikiöaikainen jäänne siitä kun lihakset alkaa "irtoamaan", mutta siitä yhdestä kohdasta on jäänyt irtoamatta.

6

7350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8kk pojan äiti

      Moi,

      meillä löytyi myös tuollainen. Lastenlääkäri huomasi laitoksella tarkastuksen yhteydessä ja sanoin sitä ensin hännänpaikaksi :D

      Oikea nimi on siis fistelli, jos nyt osasin sen oikein kirjoittaa. Ei ole vaarallinen, jos ei ole onkaloitunut. me kävimme muistaakseni ultrassa pojan ollessa noin kuukauden ikäinen. Silloinkaan ei kunnolla nähty sen tilannetta, mutta tod. näk. ei siis onkaloa vaan pieni pinnallinen reikä.

      Ohjeena jatkolle saatiin että pitää putsata huolella ja seurata jos vuotaa eritettä. Mitään ei kuitenkaan ole tullut eikä ole tulehtunut tai muutakaan ja ihan normaalisti on pesty ja hoidettu.

      Kyllähän tuollainen ensin vähän pelästyttää, mutta on kuulemma aika yleinen ja loppujenlopuksi harmiton juttu ;)

      • tarja 2

        myös sellainen,mutta hänellä vähän "pahempana"
        Muistaakseni parin kuukauden ajan miltei joka päivä kävivät sairaalalaa sen puhdistuttamassa ja pari kertaa muistaakseni jouduttiin tekemään joku pieni leikkaustoimenpidekin,koska se ei saa mennä pinnan kautta umpeen vaan sen täytyi umpeutua sisältä päin.


      • ikää 30v
        tarja 2 kirjoitti:

        myös sellainen,mutta hänellä vähän "pahempana"
        Muistaakseni parin kuukauden ajan miltei joka päivä kävivät sairaalalaa sen puhdistuttamassa ja pari kertaa muistaakseni jouduttiin tekemään joku pieni leikkaustoimenpidekin,koska se ei saa mennä pinnan kautta umpeen vaan sen täytyi umpeutua sisältä päin.

        En ole koskaan kuullutkaan, että tätä ylimääräistä reikää voi vaivata jokin.

        Itselläni on siinä häntäluun kohdalla normaalia syvempi aukko, sellainen kuoppa.
        Lapsillani tätä ei ole, vaan heillä on häntäluun kohdalla vain pieni "painauma", josta erottaa, että siinä on se häntäluu.

        Onko kyseessä sama asia kuin minulla?
        Itseäni se ei ole koskaan mitenkään vaivannut. Joskus hikoillessa sitä kutittaa, ei muuta.


      • mahamma

        Kiitos kovasti vastauksistanne! :) Juuri tuo fistelli se taitaa olla ja samat ohjeet mekin saimme sairaalasta. Tuo nimi vain jäi minulta saamatta ja se on vaivannu minua tähän asti.

        Poika on jo pari vuotias eikä siihen reikään ole koskaan vielä mitään erityistä tullut. Normaalisti putsattu ja katsottu, että ei punoita tai muuta.

        Onneksi on tosiaan ihan harmiton, mutta kyllä siitä poti aikoinaan hirveästi syyllisyyttä.


    • Anonyymi

      Minullakin on tuollainen reikä/kuoppa tuossa pyllysilmän yläpuolella.

      Erikoiseksi tekee, minun tapauksessa se, jos minulla on tulehdus tai sairaus, mistä en tiedä mitään, vasta silloin alkaa erittämä läpikuultava ja lämmintä nesteettä, ei muuten.
      Silloin tiedän, että nyt on kropassa jotain vialla!

      Ja kyllä pidän huolta, että se reikä on puhdas, puhdistan ja kuivaan.

    • Anonyymi

      AKA tuplapursotin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      71
      4245
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2710
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2417
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      15
      2412
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      2203
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      109
      2183
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2131
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      607
      1937
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1915
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1673
    Aihe