"ylimääräinen" pyllyreikä

Mahamma

Hei!

Meidän pojalta löydettiin syntyessään ylimääräinen reikä pyllysilmän yläpuolelta. Minä en koskaan hoksinut kysyä, että mikä sen virallinen nimi on, tietääkö joku?

Se ei ole onkaloitunut vaan on vain reikä (monestihan ne onkaloituu). Kuulemma sikiöaikainen jäänne siitä kun lihakset alkaa "irtoamaan", mutta siitä yhdestä kohdasta on jäänyt irtoamatta.

6

7599

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8kk pojan äiti

      Moi,

      meillä löytyi myös tuollainen. Lastenlääkäri huomasi laitoksella tarkastuksen yhteydessä ja sanoin sitä ensin hännänpaikaksi :D

      Oikea nimi on siis fistelli, jos nyt osasin sen oikein kirjoittaa. Ei ole vaarallinen, jos ei ole onkaloitunut. me kävimme muistaakseni ultrassa pojan ollessa noin kuukauden ikäinen. Silloinkaan ei kunnolla nähty sen tilannetta, mutta tod. näk. ei siis onkaloa vaan pieni pinnallinen reikä.

      Ohjeena jatkolle saatiin että pitää putsata huolella ja seurata jos vuotaa eritettä. Mitään ei kuitenkaan ole tullut eikä ole tulehtunut tai muutakaan ja ihan normaalisti on pesty ja hoidettu.

      Kyllähän tuollainen ensin vähän pelästyttää, mutta on kuulemma aika yleinen ja loppujenlopuksi harmiton juttu ;)

      • tarja 2

        myös sellainen,mutta hänellä vähän "pahempana"
        Muistaakseni parin kuukauden ajan miltei joka päivä kävivät sairaalalaa sen puhdistuttamassa ja pari kertaa muistaakseni jouduttiin tekemään joku pieni leikkaustoimenpidekin,koska se ei saa mennä pinnan kautta umpeen vaan sen täytyi umpeutua sisältä päin.


      • ikää 30v
        tarja 2 kirjoitti:

        myös sellainen,mutta hänellä vähän "pahempana"
        Muistaakseni parin kuukauden ajan miltei joka päivä kävivät sairaalalaa sen puhdistuttamassa ja pari kertaa muistaakseni jouduttiin tekemään joku pieni leikkaustoimenpidekin,koska se ei saa mennä pinnan kautta umpeen vaan sen täytyi umpeutua sisältä päin.

        En ole koskaan kuullutkaan, että tätä ylimääräistä reikää voi vaivata jokin.

        Itselläni on siinä häntäluun kohdalla normaalia syvempi aukko, sellainen kuoppa.
        Lapsillani tätä ei ole, vaan heillä on häntäluun kohdalla vain pieni "painauma", josta erottaa, että siinä on se häntäluu.

        Onko kyseessä sama asia kuin minulla?
        Itseäni se ei ole koskaan mitenkään vaivannut. Joskus hikoillessa sitä kutittaa, ei muuta.


      • mahamma

        Kiitos kovasti vastauksistanne! :) Juuri tuo fistelli se taitaa olla ja samat ohjeet mekin saimme sairaalasta. Tuo nimi vain jäi minulta saamatta ja se on vaivannu minua tähän asti.

        Poika on jo pari vuotias eikä siihen reikään ole koskaan vielä mitään erityistä tullut. Normaalisti putsattu ja katsottu, että ei punoita tai muuta.

        Onneksi on tosiaan ihan harmiton, mutta kyllä siitä poti aikoinaan hirveästi syyllisyyttä.


    • Anonyymi

      Minullakin on tuollainen reikä/kuoppa tuossa pyllysilmän yläpuolella.

      Erikoiseksi tekee, minun tapauksessa se, jos minulla on tulehdus tai sairaus, mistä en tiedä mitään, vasta silloin alkaa erittämä läpikuultava ja lämmintä nesteettä, ei muuten.
      Silloin tiedän, että nyt on kropassa jotain vialla!

      Ja kyllä pidän huolta, että se reikä on puhdas, puhdistan ja kuivaan.

    • Anonyymi

      AKA tuplapursotin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2240
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      853
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      796
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      528
      737
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      67
      661
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe