SUUPIELEN HAAVAT

Mihinköhän tän heittäisi?

Onko teillä kokemusta suupieliin ilmaantuvista "haavoista"...iho menee rikki suun puolin ja toisin...kestää kauan, ennenkuin paranee ja ilmenee etenkin jos olen flunssainen ja/tai stressaantunut.

Tulee ekana mieleen joku vitamiinipuutostila, mutta kun "ahdan" itseeni noita vitamiinejakin ihan kiitettävästi...

Mikähän tuohon auttaisi..?
72928
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Juu, mulla kanssa tahtoo aueta suu pielet tasasen tahtiin. Vaikka itsekin syön vitamiineja. Minulle on kerrottu, että a-vitaviimin puute tekisi tämän. Minulla se ole niin. Flunssaisena kyllä aukeaa ja joskus jotkin ruoka-aineet kuten tomaatti (ulkomainen) aukaisee suun.
Mulla sinkki auttaa pitämään haavat ummessa ja bebanthenin voide.
Ärsyttävä "vaiva" mutta kyllä senkin kanssa pärjää :)

Äänestä
  • ...ja minulle sanottiin, että b-vitamiinin puute tekisi sen, mutta kun itse syön SEKÄ a-, että b-vitamiineja...!

    Äänestä

Käy hiv testeissä

Äänestä
  • Olen jo käynyt.

    Äänestä

Jalka-silsaan tarkoitettu sienivoide auttaa. Ainakin mulla. Haavat paranee tosi nopeasti.

Toinen on sitten sinkkipasta, eli sitäkin saa apteekista.

Yleensä tuo repeily ja halkeilu johtuu B-vitamiinin puutteesta.

Äänestä
  • Edellisessä viestissäni on www-sivut, mistä löytyy faktatieto suupielen haavoista. Ne eivät johdu B-vitamiinin puutteesta. Olet saanut avun sienilääkkeestä, koska suupielen haavat = sieni-infektio. Sieni tulee suun limakalvolta pesimään suupieliin. Yli puolella ihmisistä suun normaalifloorassa on hiivasieni. Katso www-sivut.

    Sinkkipasta on auttanut siksi, kun sinkkiä käytetään muutoinkin haavojen hoitoon. Esim. vauvan taivealueiden hiertymiin käytetään sinkkivoidetta. Ruokakaupoissa myytävä Natusan sinkkivoide on helpommin levitettävä kuin apteekin sinkkipasta. Mutta paras lääkitysohje löytyy www-sivuilta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


anne. kirjoitti:

Mihinköhän tän heittäisi?

Onko teillä kokemusta suupieliin ilmaantuvista "haavoista"...iho menee rikki suun puolin ja toisin...kestää kauan, ennenkuin paranee ja ilmenee etenkin jos olen flunssainen ja/tai stressaantunut.

Tulee ekana mieleen joku vitamiinipuutostila, mutta kun "ahdan" itseeni noita vitamiinejakin ihan kiitettävästi...

Mikähän tuohon auttaisi..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu