Maksupäätteet.

Mitä varten ensimmäisenä vaihtoehtona tarjotaan aina Visa luottokorttia?

Tietysti sitä varten, että luotosta asiakas maksaa aina korkoa.
7889
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ei luotosta aina, minä en koskaan ole korkoa maksanut, koska eka kk on korotonta,

jos maksaa laskun kokonaisuudessa kun se tulee, ei tule kuluja.

mutta luottotilille maksaminen on selvempää, tulee vain ostokset tiliotteeseen siististi,

kun pankkipuolella ne tulevat sekaisin ottojen, palkan ja laskujen sekaan, sekä yleensä kapeaan lokeroon usealle riville, eli sekavaa.

Äänestä
  • Silloin, kun minulla vielä oli luottokortti, piti siitä maksaa etukäteen 250:- mk/vuosi. Nyt kun on vain pankkikortti, sitä ei tarvitse maksaa.

    Maksaneeko nykyisin 50 euron nurkilla/vuosi tai enemmän?

    -Roope-

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    Silloin, kun minulla vielä oli luottokortti, piti siitä maksaa etukäteen 250:- mk/vuosi. Nyt kun on vain pankkikortti, sitä ei tarvitse maksaa.

    Maksaneeko nykyisin 50 euron nurkilla/vuosi tai enemmän?

    -Roope-

    Esim omassa "nimeltämainitsematon tavaratalo-masterissa" ei ole vuosimaksua. Jos oston maksaa heti ensimmäisestä laskusta, ei korkoa tai tilinhoitomaksua mene.
    Eli tähänkin väitteeseen vastaus on "väärin", kaikissa luottokorteissa ei ole kiinteää maksuakaan

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    Silloin, kun minulla vielä oli luottokortti, piti siitä maksaa etukäteen 250:- mk/vuosi. Nyt kun on vain pankkikortti, sitä ei tarvitse maksaa.

    Maksaneeko nykyisin 50 euron nurkilla/vuosi tai enemmän?

    -Roope-

    K-Plussa MasterCard -kortin ominaisuudet
    "Kortissa ei ole avaus- eikä vuosimaksua."

    Hinnoittelu
    ...... tilinhoitopalkkio 4 euroa kuukaudessa vain, jos käytät korttisi korollista luottoa.


    Tietysti s-ryhmällä on täysin ilmainen,

    Äänestä

Maksupäätteissä tarjotaan aina ensimmäisenä kansainvälistä maksutapaa eli luottokortti-vaihtoehtoa ja sen jälkeen vasta kansallista eli pankkikorttia.
Jos kortilla on vain yksi maksutapavaihtoehto (=luottokortti), valintaa ei tietenkään tehdä.
Tämä tulee olemaan käytäntö koko SEPA-alueella, johon kuuluu 31 maata.
Luotosta maksetaan korkoa vain, jos sitä käyttää. Jos maksat Visa-laskusi heti kokonaan, et käytä luotto-ominaisuutta etkä maksa korkoa, Visasi toimii maksukorttina.

Äänestä
  • Terveisin

    -Aarre-

    Äänestä

Kauppias ei hyödy siitä mitään millä kortilla maksatkaan, sen sijaan siitä Visalla maksamisesta on kauppiaalle enemmän kuluja kuin että maksaisit pankkikortilla tai käteisellä. Luottokunta ottaa kauppiaalta tietyn prosenttiosuuden kauppasummasta mikäli kortilla maksat, joten kuluja niistä vain on.

Se miksi se Visa-tarra yleensä on näkyvimmässä paikassa (ensimmäisenä), on että se on yleisin maksuväline kansainvälisesti. Kassatädit kysyy kaupassa yleensä vain tyyliin "pankki vai visa", joten ne mitää sulle tuputa.

Maksupäätteet on vain asiakkaita varten, jotta saisit joustavan maksutavan. Kauppiaille/myyjille siitä on aina ja pelkästään VAIN kuluja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aarre kirjoitti:

Mitä varten ensimmäisenä vaihtoehtona tarjotaan aina Visa luottokorttia?

Tietysti sitä varten, että luotosta asiakas maksaa aina korkoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu