Kotkan kaupungin johto voisi alkaa sanoista tekoihin. Väkeä pihalle ja reilusti. Kaikkea kaupungin tekemistä kuvaa parhaiten yksi tekee kolme katsoo tehokkuus. Terveyspalveluissa yksi tekee, neljä katsoo kauniita ja rohkeita.
Aloittakaa aluksi 20% vahennyksellä, pitkässä juoksussa 50% pitäisi saada ulos erittäin helposti. Tarkoittaa myös kaupungin talon kattoremonttia, jossa 3-4 ylintä kerrosta puretaan samalla pois.
Näin normaalin työssäkäyvän veroprosenttikin kohtuullistuu eikä joka vuodenvaihde tarvitse kirjojaan muuttaa veropakolaisena kaverilleen Helsinkiin. Maksaisin mielelläni kunnallisveroni kotikuntaani, mutta tällaiseen surkeaan talouden hoitoon en halua osallistua.
En paljon muita kaupungin palveluita kaipaa, kuin lumien aurausta sekä katujen ja puistojen kunnossapitoa. Kakaroille voisi pitää leikki- ja urheilupaikat kunnossa, niin ei tarvitse alkaa pöhistä sipparissa pilleripäissään ihan lapsesta.
Merimuseo oli kaikkein suurin huijaus alustava budjetti tehtiin tahallaan alimitoitetuksi ja sitähän oli sitten hyvä korotella, eihän projektia voinut keskenkään jättää. Kunnon kusetus eikä ketään edes viety nakkikioskin taakse?
Toivottavasti mitään uutta vastaavaa ei aloiteta vähään aikaan, nyt on aika tehostaa!
Kotkan kaupunki
10
472
Vastaukset
- Anonyymi
Kotkaan muutto on mielessä olen eläkkeellä ja toiminut toimistotyöntekijänä sairaalassa ja terveyskeskusessa. Olen saanut hoitoalan koulutuksen lääkärinvastaanotolle. Siksi kysyn työn mahdollisuutta , kun siinä oppisi tuntemaan paremmin paikkakuntaa, Asunnot on edullisia ja kaunis kaupunki.Laita tänne ruusut ja risut, vaikka tieto pätkätyöstä tai muuta tietoa.
- Anonyymi
Tänään on juuri Kyminlinna vaihtanut omistajaa. Tämä tietää satojen tuhansien vuosimaksuja taas veronmaksajille ja veroprosentin korotusta.
- Anonyymi00008
Kyminlinnaan tulee puisto ja asuntoja kotkalaisille.
- Anonyymi
meripäiville jotain noiin Voivaveneitä... off-shore poqwer boats.
- Anonyymi00004
Par 3 golf kenttä koivulassa
8 lla eurolla 2x9 reikää
Ei Green cardia ei jäsenyyksiä
Matalan kynnyksen paikka
Mailoja tarvittaessa
Opetusta ilmaiseksi
- Anonyymi00005
Kuntaliitoksesta on pian 50 vuotta, mutta vieläkö on organisaatiossa ne
1000 suojatyöpaikkaa ja päätöksenteko huippukankeata .- Anonyymi00006
Nyt on 2000 suojatyöpaikkaa ja hyvinvointialueella taitaa olla useampi tuhat.
- Anonyymi00007
Kotkan kaupunki ostaa Sunilan tehtaan ja käynnistää sen uudelleen.
Kotkan kaupungin palkkalistoille tulee 1000 uutta suorittavan portaan työntekijää. - Anonyymi00009
Kotkan väkiluku kasvaa lähes 20-kertaiseksi ja mitoitamme toimintojakin sen mukaan.
- Anonyymi00010
Autotehdas on tulossa ja lentokonekasaamo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.932168Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n452132Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501855Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861271
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311100Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men581048- 68969
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285910