Pitkä matka synnärille

Onko muilla odotettavissa pitkä matka synnyttämään tai onko jo kokemusta? Haluan lähteä Tammisaaren sairaalaan vaikka lähempänäkin olisi isoja sairaaloita mistä valita. Jos ei mitään hurjaa hoppua tule, niin sinne mennään ja ajoaikaa olisi reilut 1,5h. Mietiskelen vain että miltähän olon pitäisi kotona tuntua että lähtisin tarpeeksi ajoissa liikenteeseen. Ja toisaalta, en haluaisi lähteä liian aikaisinkaan jotta eivät käännytä heti takaisin kotia.

Ensimmäinen alatiesynnytys on kyseessä (toivottavasti!) joten ei ole pelkoa että erityisen nopeasti lähtisi synnytys etenemään.
3408
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

sitten kun itsestä tuntuu siltä.. tuo matka on aika pitkä istua autossa supistelevana, joten saatatte joutua pysähtelemään. Ja kannattaa ottaa mukaan hyvin lämmitetty kaurapussi tmv. jos vaan mahdollista, tai vaikka parikin, laittaa toisen sitten vaikka kylmälaukkuun, niin pysyy paremmin lämpimänä.
Eihän sieltä sairaalasta ole pakko kotiin lähteä, vaikkeivat ottaisikaan sisään; aina voi jäädä johonkin "palloilemaan", tylsäähän se voi olla, mutta varmaan järkevämpää kuin ajella tuollaista matkaa edestakaisin.
Olen omalla kohdallani myös miettinyt samaa asiaa, tosin kakkosen synnytys kyseessä. Lähin sairaala 2,5km päässä mutta haluan synnyttää 100km päässä olevassa sairaalassa.

Äänestä
  • viettänyt "iloisen" vuorokauden esikoista ulos saattaessa. Sisään kirjauduttiin joskus yhdeksältä aamulla ja illalla kymmeneltä poika tuli ulos.
    Eivät meitä pois ajaneet vaikka lähempää oltiin.

    Käytiin lähistöllä muutaman tunnin kävelyllä mutta muuten oltiin aikalailla sairaalassa.

    Itsellä oli silloin noin 3-5-8min välein supistuksia ja nyt kun en ole enää ensikertalainen niin veikkaan että lähdetään liikkeelle vasta sitten kun ensimmäinen kirosana kapuaa huulille :) Mutta ihan niin kauan ei sinun ole syytä odottaa.

    Äänestä

Toivottavasti ehdit synnyttää Tammisaaressa, sillä HUSin johto päättää 21.9. sen sulkemisesta.
http://bb.uplink.fi/
Näin ollen matkaa täältä Hangosta synnyttämään tulee sitten jatkossa 125 km jos Jorviin siirretään
Hangon ja Raaseporin synnytykset nin matka aika on melkein 2 tuntia. Mihinköhän pääkaupunkiseudun synnyttäjät siirretään kun LUSin 600 vuotuista synnyttäjää täytyy mahtua Helsingin sairaaloihin ja ruuhkaa kuuluu oevan nyt jo?
Joten ainakin virallisesti HUSin kanta siis näyttää olevan että tuollainen parin tunnin matka on ihan ok synnyttämään lähtiessä, jopa ruuhka-Suomessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tammisaareen kirjoitti:

Onko muilla odotettavissa pitkä matka synnyttämään tai onko jo kokemusta? Haluan lähteä Tammisaaren sairaalaan vaikka lähempänäkin olisi isoja sairaaloita mistä valita. Jos ei mitään hurjaa hoppua tule, niin sinne mennään ja ajoaikaa olisi reilut 1,5h. Mietiskelen vain että miltähän olon pitäisi kotona tuntua että lähtisin tarpeeksi ajoissa liikenteeseen. Ja toisaalta, en haluaisi lähteä liian aikaisinkaan jotta eivät käännytä heti takaisin kotia.

Ensimmäinen alatiesynnytys on kyseessä (toivottavasti!) joten ei ole pelkoa että erityisen nopeasti lähtisi synnytys etenemään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu