Ihastuin bileissä kaverini kautta tuttuun mieheen, (jolla vaimo ja lapsia) ja menin tunnemyrkyssä (maha kuralla ja pää pehmeänä) laittaamaan asiasta tekstarin krapulassa. Ajattelin helpottaa omaa oloani ja hahmottaa tilannetta. Mies ei varsinaisesti ottanut ihastumisasiaan kantaa, vastasi neutraalisti ja ystävällisesti, josta päätellen hänellä ei ollut ihastustunteita.
Nyt olo on helpottunut kun ei tarvi enää kohkata itsekään, mutta nolottaa ihan kamalasti. En tiedä toisaalta, olisinko saanut tilannetta itsekseni rauhoitettua. Olen itse onnellisesti naimisissa ihanan miehen kanssa ja säikähdin kamalasti tätä ihastumista. Ajattelin, että halua saada asian selvitettyä niin etten häntä satuta. Nyt ymmärrän, että muihinkin voi näköjään ihastua, vaikka rakastaa toista. Ja tämä oli nimenomaan kuin alakoulussa pihkaantumista.
Tilanne nollattu, mutta tekstari ei ehkä ollut tarpeellinen... Morkkis!
Nyt olo on helpottunut kun ei tarvi enää kohkata itsekään, mutta nolottaa ihan kamalasti. En tiedä toisaalta, olisinko saanut tilannetta itsekseni rauhoitettua. Olen itse onnellisesti naimisissa ihanan miehen kanssa ja säikähdin kamalasti tätä ihastumista. Ajattelin, että halua saada asian selvitettyä niin etten häntä satuta. Nyt ymmärrän, että muihinkin voi näköjään ihastua, vaikka rakastaa toista. Ja tämä oli nimenomaan kuin alakoulussa pihkaantumista.
Tilanne nollattu, mutta tekstari ei ehkä ollut tarpeellinen... Morkkis!
Vastaukset 6
Vanhimmat
vähän sama juttu.. itse olen nainen joka olen parisuhteessa. Olwb ménnyt ihastumaan toiseen mieheen joka on sinkku. Itseni kannalta voisin haluta selvittää asiat ja kertoa ihastukselle että haluan jatkaa nykyisessä suhteessa ja unohtaa ihastyksen. Mutta en kuitenkaan ole varma onko ihastus molemmin puolista niin tuntuu todelta nololta mennä selittämään ihastuksesta jos toinen ei olekaan ollut ihastunut ja kunnioittanut parisuhdettani. Ollaan ihastuksen kanssa viestitelty ahkerasti mutta en kuitenkaan ole hänen tunteistaan varma.. =)
tavallaan niin noloa, koska hän on sinkku. Itse toimin täysin impulsiivisesti, joten olen huono neuvomaan. Ja ihastuskin oli laimeaa kun sillä viestittelyllä poistui. Toisaalta se oli kyllä kivempi tunne kuin nolotus. Toisaalta ihastuksen kohteelle se luulisi olevan joka tapauksessa imartelevaa...
Ihmisiin voi ihastua ilman sen kummempia lähestymisyrityksiä. Sä oot törkilö kun tiedät miehen olevan varattu ja menet lätisemään ihastumisesta.
Pidä nainen ihastusmölyt mahassa, äläkä yritä rikkoa perhettä ja viedä lapsilta isää.
Et sä rakasta miestäsi jos vonkaat vierasta, et arvosta omaa perhettäsi yrittämällä vokotella muita.
Ken on onnellisesti naimisissa ei ala sössimään elämäänsä.
ja selvitetty ko. ihmisen kanssa. Asiallisesti. Piste. En todellakaan halunnut vokotella/viedä lapsilta isää. Lähinnä saada sen ihastustunteen itseltä pois ja se onnistuikin. Eli ei sen vakavampi ihastus tämä. Järkevää olisi toki ollut mölyjen mahassa pito, mutta en ole järkevä ihminen.
Minun tunteistani miestäni kohtaan tai onnellisuudestani et voi tietää mitään. Eikä tämä elämä tähän sössiintynyt :) Se olis kamalaa.
Mäkin menin lähettelee viestejä, vähän huppelissa, muuten en kyllä olis kehdannut.
Näin häntä joka päivä ja halusin kadota taivaan tuuliin, nolotti aivan pirusti.
Onneksi hän ei levitellyt asiaa eteenpäin, se vasta oliskin ollut...
Mulla oli flirttiä erään miehen kanssa tossa pitkin viime syksyä ja talvea aina kun nähtiin. En ottanut selvää hänen ajatuksistaan, enkä oikein omistanikaan. Pienellä viekkaudella sain hänet soittamaan minulle ja sen jälkeen jonkin ajan kuluttua alkoi tekstailu, aivan järjetön rumba ja se jatkuu edelleen. Olemme molemmat tahoillamme varattuja, mutta välillämme on nykyään enemmänkin kuin pelkkää flirttiä.... Pelottaa edelleenkin, miten huonosti tässä käy, mutta lopettaakaan en osaa. :-/