Olen yrittäjä ja hyväntahtoisuuttani (tyhmyyttäni) lainasin työntekijälle keväällä 5000 euroa henk.koht. rahoistani. Työntekijä otti myöhemmin lopputilin ja ulosottovähennysten jälkeen sain vain noin 1000 euroa lainaa takaisin lomarahoista yms. Mitään kirjallista paperia lainasta ei ole, mitä nyt tiliotteesta näkee että on siirretty ko. summa tilille laina viitteellä ja joitain tekstiviestejä todisteena että henkilö myöntää ettei ole velkaansa maksanut. Nyt kun olen velkaani tivannut takaisin, on tullut vain haistatteluja vastaukseksi.
Mitä voin tehdä muuta kuin käydä ampumassa äijää polveen ja lusia 4 vuotta?
Mitä voin tehdä muuta kuin käydä ampumassa äijää polveen ja lusia 4 vuotta?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Voit myydä tuon saatavan velan paikalliselle "mopojengille". Ne ostaa tuon velan sinulta puoleen hintaan eli noin 2000€ ja perivät sen sitten itse korkoineen velalliselta. Et itse joudu sotkemaan käsiäsi mitenkään, jos sattuu perinnässä työtapaturma esim. velallinen kuolee. Tappiota tietysti teet tuossa mutta saapahan velallinen kivuliaan muistutuksen loppuelämäkseen. Siitä ilosta voi aina vähän maksaa.
Tuon ylläolevan idioottimaisen ohjeen sijaan suosittelen lainmukaisia perintätoimia.
Ensinnäkin näyttökysymyksistä: Olet maksanut summan tilisiirrolla, viestikentässä maininta siitä, että kyseessä oli laina. Lisäksi sinulla on tekstiviestejä, jotka varmistavat kyseessä olevan lainan. Kaiken tämän huomioonottaen ei ole vaikeaakaan todeta, että kyseessä on laina.
Suosittelen, että lähetät velalliselle seuraavaksi kirjeen, jossa eräännytät velan. Tyyliin: "Vaadin x.x.2008 lainaksi antamani summan takaisinmaksua kuukauden kuluessa tililleni ..." ja nimi alle. Lähetä tämä kirjallisesti ja ota pari todistajaa katsomaan, kun pistät kirjeen postilaatikkoon.
Kun rahoja ei kuulu (odota ensin kuukausi 7 päivää), lähetät maksukehoituksen. "Huomautan, että saatavani x euroa on erääntynyt maksettavaksi. Vaadin välitöntä suoritusta tililleni ..." ja nimi alle. Kirje jälleen postiin.
Parin viikon päästä tästä voitkin sitten käydä jättämässä vastaajan kotipaikan käräjäoikeuteen haastehakemuksen. Ihan toimiva apuväline tuollaisen kirjoittamiseen löytyy osoitteesta http://www.lakitampere.com/lomake-velkomus.php jonne syötät tarpeelliset tiedot:
"Helsingin käräjäoikeudelle"
"Oma Nimi"
"Oma Nimi ja Oma Osoite"
"Vastaajan nimi"
"Vastaajan osoite"
"Velkasaaminen 1.3.2008"
"Helsingin käräjäoikeus on toimivaltainen asiassa, koska vastaajan kotipaikka on Helsinki"
"Kantaja vaatii, että vastaaja velvoitetaan maksamaan kantajalle 5000 euron velasta maksamatta oleva osuus 3000 euroa, ja sille korkolain mukaista viivästyskorkoa eräpäivästä lukien (eräpäiväksi merkitset sen päivän, jonka tuohon eräännyttämiskirjeeseen laitoit),
sekä korvaamaan kantajan oikeudenkäyntikulut tässä asiassa korkolain mukaisine viivästyskorkoineen siitä lukien, kun kuukausi on kulunut tuomion antamisesta. Oikeudenkäyntikulujen määrä on tähän asti 220,00 euroa."
"Perustelut: Kantaja on lainannut vastaajalle 5000 euroa 1.3.2008, joka summa on maksettu tilisiirrolla vastaajan tilille lisätietomerkinnällä 'laina'. Vastaaja on tähän mennessä lyhentänyt velkaa siten, että maksamatta on 3000 euroa. Vastaaja ei ole eräännyttämisilmoituksesta ja maksukehoituksesta huolimatta suorittanut maksamatta olevaa määrää. Vastaaja ei ole milloinkaan reklamoinut saatavan perusteesta, vaan on tekstiviesteillä 1.6.2008 ja 1.7.2008 vahvistanut velan olemassaolon."
"Kirjalliset todisteet: Jäljennös tiliotteesta, josta ilmenee velan pääoman maksaminen vastaajan tilille 1.3.2008 sekä oikeaksi todistetut jäljennökset vastaajan lähettämistä tekstiviesteistä."
"Todistajat: "
ynnä muut tiedot...
Tämän jälkeen printtaat lomakkeen ulos ja kuskaat vastaajan kotipaikan käräjäoikeudelle. Oikeus käsittelee asian aikanaan, ja jos vastaaja ei kiistä saatavan perustetta, saat yksipuolisen tuomion, jossa vastaaja velvoitetaan maksamaan summa sinulle. Tässä yhteydessä vastaajalta palavat myös luottotiedot.
Oikeuden päätöksen kanssa voitkin sitten marssia ulosottomiehen juttusille ja pyytää häntä perimään saatavasi ulosottotoimin. Lopputulos riippuukin sitten siitä, kuinka paljon muita velkoja kaverilla on ulosoton piikissä ja paljonko tuloja hänellä on. Joko saat rahasi tai sitten et. Kuluja tulee joka tapauksessa jonkin verran sekä oikeudenkäynnistä että ulosotosta.
Jos kanteen nostaminen ulosoton onnistumisen epävarmuuden kannalta mietityttää, voit käydä myös tiedustelemassa ulosottorekisterin tilannetta jo etukäteen. Jos näyttää siltä, että piikissä on jo paljon tavaraa, ei välttämättä kannata lähteä prosessiin.