Olen ostamassa rivitaloa 80m2 missä kaukolämmitys (se on kai vastikessa ) ja vesi maksu eriksen 14€/m3 ,minusta tuntuu että törkean kallis tämä käyttövesi maksu. Tai mitä?
En oikein ymmärä tätä talousarviotta ,minkä sain kiint.välittäjältä
Olisi hyvää jos joku vastaisi kellä on kaukolämpö ja vesi maksut päälle
Kaukolämpö +vesikulutus
5
1461
Vastaukset
- ....
Onko huoneistossa vesimittaria?
Jos on niin voitte itse vaikuttaa vesimaksuun tarkkailemalla vedenkulutusta.
Maksatte vesiennakkoa ja yhtiön tavan mukaan sitten lasku tasataan 1-2 krt vuoden aikana eli jos olette maksaneet liikaa saatte rahaa takaisin ja jos liian vähän maksatte lisää.
Rivitaloissa maksua nostaa kiinteiden kulujen kohdistuminen pienemmälle osakasmäärälle. Tarkoitan kiinteillä kuluilla perusmaksuja ja mittarivuokria. - Mitataan vain lämmin vesi?
Vesimaksu on 14€/m3. Onko se kylmä vai lämmin vesi? Tuskin niistä kummastakin peritään samaa hintaa?
Veden hinta sisältää myös jäteveden hinan ja hinnat vaihtelee paikkakunnittain, mutta vesi jäteveden voisi laskea olevan jotain 3€/kuutio, tämä olisi siis kylmän veden hinta. Kuumassa vedessä pitää lisäksi maksaa veden lämmittämisestä ja se voisi nostaa hintaa 4-10€ riippuen siitä että kuinka kuumaksi käyttövesi on lämmitetty ja millä se lämmitetään.
Mutta jos lasketaan niin että yhtä käytettyä lämminvesikuutiota kohden käytetään myös pari kolme kuutiota kylmää vettä, niin tuo 14 euroa per kuutio on varmaan aika lähellä todellista käyttöveden kustannusta.- alkp.
Lämminvesi maksu on 14€/ m3
- kuluuko paljon?
alkp. kirjoitti:
Lämminvesi maksu on 14€/ m3
Kylmän veden kulutus on siis laskettu mukaan lämpimän veden hintaan? Silloin tuo maksu on melko lailla oikein. Paljonko sulla kuluu lämmitä vettä kuukaudessa? Miten se on suhteessa muiden kulutukseen?
Veden käyttö voi olla melko holtitonta, jos sitä ei ole joutunut oikeasti maksamaan todellisen kulutuksen mukaan.
- Yhtiökokous
Mikäli taloyhtiö perii "korkeaa" hintaa vedestä taloyhtiöt tarvitsevat rahaa ja vesimaksu on todella helppo ja halpa tapa kerätä varoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83533599Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2263011Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy622501Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1781552Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har231440Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään601397Kuka lääketeollisuuden lahjoma "professori" on tämän takana
Lääkäri Ari Miettinen on otettu kiinni poliisin toimesta. Ari on avoimesti tuonut esiin lääketeollisuuden bisneksen vast31308Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j141025- 611002
- 92945