Onko kukaan laskenut, milloin leasing (huolto-leasing) kannattaa? Ajan n. 25 000 km/v yrityksen ajoja, jotka nyt nostan km-korvauksina. Entä jos ottaisin osakeyhtiöni, jossa olen ainoa henkilö ja omistaja, nimiin leasing-auton, voisiko yritys maksaa sen kaikki kulut, ja saisin itselleni täyden autoedun? Katsotaanko se työsuhde-eduksi silloin. Minulle riittäisi pienehkö auto, esim. Opel 1,6 tms.
Milloin leasing-kannattaa
3
682
Vastaukset
- AitoRealisti
(Huolto) leasing ja työsuhde auto ovat kaksi eri asiaa, toinen on rahoitustapa ja toinen työsuhde etu. Yrityksesi voi myös ostaa auton ja antaa sen sinulle työsuhdeautoksi, ei sitä ole pakko liisata.
Pääsääntöisesti liisaus ei kannata koskaan, ajattele asia niin että jos sinulla on vaihtoehtoina ostaa hyödyke suoraan tuottajalta tai ottaa siihen kolmas osapuoli väliin niin totta kai saat halvemman hinnan kun ostat suoraan. Lisäksi liisareihin sisältyy "piilokustannuksia" kuten esim se että auto on pakko vaihtaa uuteen liisausajan lopussa, jos ostat auton niin voit ajaa sillä niin kauan kuin näet sen järkeväksi.
Toki sitten jos sitä rahaa ei ole eli jokin rahoitus on kuitenkin hankittava niin tulee punnita liisaus kontra laina. Tällöinkin tosin liisaus on miltei aina kalliimpi kuin laina ja samat piilokustannukset ovat mukana.
Liisaus on tehty helpoksi ja huolettomaksi paketiksi, missä lienee niiden suosio. - osturt.com
Eikä ole pensasyöppökään.
Reilut puolitoistavuotta sopimusta jäljellä - ei ikinä
vuokraaminen on aina rahan heittämistä olan yli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie3626525Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta744224Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom433594Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava1373519Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole953494Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut2453453Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll943242Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1042753Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi242635Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html2242505