Onko kukaan laskenut, milloin leasing (huolto-leasing) kannattaa? Ajan n. 25 000 km/v yrityksen ajoja, jotka nyt nostan km-korvauksina. Entä jos ottaisin osakeyhtiöni, jossa olen ainoa henkilö ja omistaja, nimiin leasing-auton, voisiko yritys maksaa sen kaikki kulut, ja saisin itselleni täyden autoedun? Katsotaanko se työsuhde-eduksi silloin. Minulle riittäisi pienehkö auto, esim. Opel 1,6 tms.
Milloin leasing-kannattaa
3
690
Vastaukset
- AitoRealisti
(Huolto) leasing ja työsuhde auto ovat kaksi eri asiaa, toinen on rahoitustapa ja toinen työsuhde etu. Yrityksesi voi myös ostaa auton ja antaa sen sinulle työsuhdeautoksi, ei sitä ole pakko liisata.
Pääsääntöisesti liisaus ei kannata koskaan, ajattele asia niin että jos sinulla on vaihtoehtoina ostaa hyödyke suoraan tuottajalta tai ottaa siihen kolmas osapuoli väliin niin totta kai saat halvemman hinnan kun ostat suoraan. Lisäksi liisareihin sisältyy "piilokustannuksia" kuten esim se että auto on pakko vaihtaa uuteen liisausajan lopussa, jos ostat auton niin voit ajaa sillä niin kauan kuin näet sen järkeväksi.
Toki sitten jos sitä rahaa ei ole eli jokin rahoitus on kuitenkin hankittava niin tulee punnita liisaus kontra laina. Tällöinkin tosin liisaus on miltei aina kalliimpi kuin laina ja samat piilokustannukset ovat mukana.
Liisaus on tehty helpoksi ja huolettomaksi paketiksi, missä lienee niiden suosio. - osturt.com
Eikä ole pensasyöppökään.
Reilut puolitoistavuotta sopimusta jäljellä - ei ikinä
vuokraaminen on aina rahan heittämistä olan yli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",335231Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1442455- 1482172
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee541957Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171830"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!571327Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1761144Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää75995Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.314894Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa175840