gegon munat rytyssä

APUAAA!!!!!!

Help me, eli olen vasta ottanut gegon ja kasvattaja sanoi että saattaa vielä munia, no eilen oli tullut piilokoloon jossa kova pohja kaksi munaa, ne molemmat ovat kuin imastu puoliksi tyhjiksi, vähän kuin rusina =( =((
Onko toivoa että niistä tulisi poikasia??? Miksi ne on kurtussa, onko liian kuivaa vai onko ne itse talsinut päälle, kun oli just oviaukon kohdalla? Koitan kehitellä munille lämpöisen ja kostean paikan, munista ainakin toinen oli aika painava, kuin siellä jotakin olis, mutta onko kellään ollut vastaava munaa josta olis oikeasti tullut poikanen???
Muna on samassa asennossa kuin löytäessä, perus asiat tiedän, mutta rusina munasta en ole kuullut!!

4

748

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eipä kai

      Sorry, mutta tuskinpa sieltä mitään tulee. Hedelmöittymättömiä ovat nääs :(

      • on kyllä

        ollut poika gegon kanssa ja kuulema muninut edellisellä omistajalla kesällä, olis kyllä outoa jos olis hedelmöittymättömiä, mutta mahdollista sekin.


    • Keggis

      ..ole toivottomia tapauksia. Jos sait niille sopivan haudontaympäristön aikaiseksi, niistä voi tullakin vielä jotain. Munat saattavat olla aluksi hieman rytyssä, mutta alkavat siitä sitten saada muotoaan. Jos kuitenkin ovat pidemmän aikaa rytyssä, alkaa olla selvää, ettei nistä mitään tule.

      • -geggo-

        . . . .noista enää mitään tulee jos on munittu kuivaan paikkaan. Ainakaan jos on kyse leopardigekoista.
        Niiden pitäisi munia kosteaan boksiin johon turpeen sekaan hautaavat munansa.
        Hieman lytyssä voivat aluksi olla, mutta imevät ympäristöstä kosteutta ja tulevat kimmoisan tuntuisiski.
        Mutta tämä siis vain leopardigekoista tai vastaavista.

        Voihan sitä haudontaa yrittää. Eipä siinä paljoa häviä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      223
      6583
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      111
      4993
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      145
      4748
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      45
      3216
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      104
      2873
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      65
      2319
    7. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      69
      1823
    8. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      135
      1808
    9. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1704
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      58
      1565
    Aihe