Tätä meidän kirjoittelua täällä, lestadiolaiset paheksuvat "seläntakana puhumisena", mutta moniin tragedioihin johtanutta perätöntä pahanpuhumista omiensa keskuudessa, he eivät paheksu.
Miksi juoruaminen ei ole syntilistalla?
10
425
Vastaukset
- tarkoitus pyhittää
keinot.
- hyvistäkin
ihmisistä.
Jokainen vl- on epäilyksen alainen, joka asiasta, jos ei sitä voi julkisesti, seurakunnan edessä muuksi muuttaa. Jatkuvasti. - ok.asia,
toisista välittäminen, toisen tukeminen, rohkaisu, on uskonnollisuuden kautta kääntynyt itseään vastaan..
- korvike.
SRK on synnillistänyt elokuvat, "iltamat", musiikin, television ja kaiken muunkin sellaisen, mikä saattaa etäännyttää taivasikävästä joten rinnalle on tullut vl-yhteisössä niin suosittu juoruiluviihde.
- lähimmäisen
huolenpidoksi. Se on silloin vieläkin pahempi synti.
- Perkelekin osaa rakastaa
lähimmäisen kirjoitti:
huolenpidoksi. Se on silloin vieläkin pahempi synti.
- itseltäsi
Koska syntilista on vain sinun päässäsi.
- acim lai nen
Koska vanhoillislestadiolaisuudessa uskotaan seurakuntaepäjumalaan eikä niinkään Jumalaan, kontrolloidaan ketkä palvelevat vanhoillislestadiolaisten jumalaa. Juoruaminen on luonnollinen osa tällaista kontrollia. Muistan itse kun vielä asuin Suomessa tapauksen että joku vl-vanhempien poika oli hankkinut korvakoruja käyttävän tyttöystävän. Tämä tyttöystävä tiedettiin "uskottomaksi" tällä perusteella. Sairaalloisen epäkypsää hengellisessä mielessä.
- puhelinlaskuja
siksi, että kotona oleva äitimme istui päivät pitkät juoruamassa vl-naisystäviensä kanssa puhelimessa.
- minä oon
ollu seurakuntapäivillä ja siellä kyllä tehtiin selväks, että juoruaminen on syntilistalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 437427
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543703Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu473556- 623318
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/523040- 513004
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod352825Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint302484IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1941886- 471551