Tiistain mietteitä

Pekka Jukkala

Tänään ravataan Kajaanissa ja totutusti Teivossa.
Kummassakaan ei mitään ***-pelikohteita, mutta tässä muutamia ajatuksia.

Kajaani
2L 11 Expressionless(50%) aloitti kilpailu urnsa viimeksi Kajaanissa, jossa se juoksi johtavan takana, mistä nousi maalisuoralla johtavan rinnalle, mutta sillä kertaa ei ollut asiaa kovassa lopetuksessa aivan ohitse. Tämän kertainen vastus hieman helpompi ja tamma parantaa varmasti saatuaan startin alle ja takarivistäkin se on yksi päivän todennäköisimmistä voittajista.

3L 8 Suikin Rilla(33%) on uralaan pilannut paljon laukkohin, kuten viimeksikin Teivossa, jossa se laukkasi toiseksi viimeisessä kaarteessa Johtavan rinnalta jääden pahoin. Ori paikkasi kuitenkin laukkansa mallikkaasti kirien v700m/ 27 vauhtia vielä toiskesi super lahjakkaan JOIHERIN jälkeen. Valmentaja Seppo Suurosella on Suikun Rilasta kovat odotukset ja tässä tehtävässä se on pelin arvoinen.

4L Ennakoon tasainen lähtö, jossa suosikit 1 Alfa Amor(30%) ja 3 Bluecode Oscar(20%) käyvät jo kammapilun alussa piikki paikasta. Avaus voi mennä ylikovaksi ja nostakin yllätys merkiksi V4 peliin mukaan umpi surkeasta lähtöpaikasta huolimatta numeron 11 Iron Wing. oriin esitykset ailahtelevat melkoisesti, mutta Iron wing pystyy lyhyeen terävään spurttiin ja mahdollisen ylivauhtisen avauksen johdosta Iron Wing(10%) on V4 tavaraa

5L Toisen kohteen suosikiksi nostan viime vuoden Villimiehen tammakilpailun voittaneen numeron 10 Larabee(33%). Vieremän rutiinissa se oli nihkeä, mutta paransi siitä hiukan ja oli kohtuullinen viimeksi ylivieskassa. Arvo Torvinen kertoo, että startit ovat vieneet tammaa odotetusti eteenpäin ja tässä sille sopivassa "lahjasarjassa" on jo menestytäkin odotettavissa.

Teivo

6L 1 Amarillo Fri(12%) loukkasi Juhannuksen jälkeen hieman jalkaansa ja sitä hoidellessa on kertynyt pikku tauko. Ruunaa on kuitenkin treenattu jo reilu kuukausi ja on Esa vaahteran mukaan aivan hyvältä, vaikka radalla ei olekkaan käyty, mutta kotona on päästelty ja henget pitäisivät olla auki. Amarillo Friille on sattunut loistava lähtöpaikka, josta se nopeana lähtijänä saa aluksi keulapaikan, jonka se luovauttaa numerolle 6 tai 7. Amarillo Frii kirii selästä palan matkaa lujaa ja tässä se pystyy ainakin totosijalle tilan tullessa. Kelin salliessa kengittä ajaminenkin on mahdollista ja se on tuonut ruunaan yleensä yhen vaihteen lisää.

7L 8 Will Be Sugar(40%) tähtää Antti Teivaisen ajamana ulkoradaltakin keulapaikalle, josta se on vaikeasti lyötävissä. Valmentaja Pentti Karjalaisen mukaan tamma tuntui viikonlopun viimeistelyssä erittäin hyvältä ja hyvillä mielin saavutaan Teivoon. Vastus on sopiva ja mielestäni Will Be Sugaria kuuluu tässä tehtävässä kokeilla varmana, jos rata ei ole märkä, sillä se pudottaa tamman mahdollisuuksia merkittävästi

3

532

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • A.Taivainen

      Siinä on nähty vaivaa vihjeiden kirjoittelemisessa. Pitääpäs kokeilla tänään peesailla, kun itsellä ei ole oikein mitään pelikohteita

    • juwelin pöljä

      Eiks se oo V4 rivimaksu 0, 20 eli 20 senttiä? Vaan paljonko sitten saa , jos kerroin on sanotaan nyt vaikka 150, 0. 300 euroako ?

      • Vaan kerro

        se tulos 0,20, näin 150x0,20€=30€


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      191
      1214
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      122
      1068
    3. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      810
    4. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      48
      804
    5. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      750
    6. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      60
      659
    7. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      33
      652
    8. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      48
      652
    9. Nainen, mitä ajattelet minusta?

      Mitä tuntemuksia saan aikaan sinussa? :/
      Ikävä
      52
      617
    10. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      50
      595
    Aihe