Kutsunnoissa käyneet

Elikkä miten kutsunnoissa menetellään? Kutsutaanko jokainen yksitellen johonki huoneeseen keskustelemaan lääkärin ym. muiden ihmisten kanssa, vaan miten se homma menee? Mietin vaan, että kaikkia asioita ei halua muiden kuullen toitottaa.
61819
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Oma kokemus vuoden 2007 lokakuulta...

Aamulla piti tulla aikaisin seurakuntakodille, sinne oli varattu iso tila. Aluksi siellä pidettiin puheenvuoroja (kunnanjohtaja, seurakunnan pastori, poliisi, eversti) ja sitten näytettiin video.

Seuraavaksi oli pienimuotoinen ruokailu ja odotusaika, jonka jälkeen takaisin saliin. Siellä annettiin papereita ja tuntolevyt, jonka jälkeen lääkärintarkastukseen.

Meillä oli kaksi eri huonetta ja kaksi eri lääkäriä, mitään järjestystä sinne ei ollut vaan porukka kävi tarkastuksessa saapumisjärjestyksessä. Oma käynti oli lyhyt; "onko muutoksia terveydentilassa", *leima*, "voitte poistua" (aika n.25sek.) :D

Lääkärin luota pääsin jonottamaan kutsuntalautakunnan eteen, saapumisjärjestys sinnekin. Yksi erillinen huone ja pitkä jono... No pöydän takana istui eversti, joku kirjuri? ja kunnanjohtaja, kyseltiin mieltymyksiä ja päätettiin palveluspaikka, tulostettiin palvelukseenastumismääräys ja "voitte poistua".

Yksinkertaisuudessaan ei mitään erikoista, kaikki keskustelut on todellakin yksityisiä. Jonotellessa ja odottaen se aika siellä menee.

Äänestä
  • Meillä oli vuonna 2004 kutsuntatilaisuus ammattikoulun auditoriossa. Muut noin 200 tyyppiä istuivat yleisössä ja jokainen kutsuttiin yksitellen auditorion "lavalle" juttelemaan skapparin kanssa.

    Lääkärintarkastus oli ennen tätä tavallisessa terveyskeskuksessa, johon tuli aika postissa.

    Äänestä

  • meillä... kirjoitti:

    Meillä oli vuonna 2004 kutsuntatilaisuus ammattikoulun auditoriossa. Muut noin 200 tyyppiä istuivat yleisössä ja jokainen kutsuttiin yksitellen auditorion "lavalle" juttelemaan skapparin kanssa.

    Lääkärintarkastus oli ennen tätä tavallisessa terveyskeskuksessa, johon tuli aika postissa.

    Nyt kun aloin miettiä tuota kutsuntatilaisuutta, se oli muutenkin todella outo.

    Ammattikoulun pääovella oli kaksi sotilaspoliisia aseiden kanssa, ja he pyysivät jokaiselta sisäänpyrkivältä henkilöllisyystodistuksen nähtäväksi. Joitakin aikuisia käännytettiin ovelta, koska heidän nimeään ei ollut kutsuntaan osallisuvien listalla.

    Armeija on siitä pelottava paikka että siellä ei kauheasti ole viranomaista joka valvoisi näiden skapparien toimintaa, siinä missä siviilissä on kaikenlaisia virastoja ja viranomaisia.

    Äänestä

  • meillä... kirjoitti:

    Nyt kun aloin miettiä tuota kutsuntatilaisuutta, se oli muutenkin todella outo.

    Ammattikoulun pääovella oli kaksi sotilaspoliisia aseiden kanssa, ja he pyysivät jokaiselta sisäänpyrkivältä henkilöllisyystodistuksen nähtäväksi. Joitakin aikuisia käännytettiin ovelta, koska heidän nimeään ei ollut kutsuntaan osallisuvien listalla.

    Armeija on siitä pelottava paikka että siellä ei kauheasti ole viranomaista joka valvoisi näiden skapparien toimintaa, siinä missä siviilissä on kaikenlaisia virastoja ja viranomaisia.

    Aika kummalliselta kyllä kuullostaa. Meillä ei tainnut olla ainuttakaan spollea siellä, henkkarit kyllä tarkistettiin (näytettiin sille everstille). Suhteellisen rento päivä oli muutenkin, ainakin omasta mielestäni.

    Ja siis koulun terkkarilta varattiin aika lääkärintarkastukseen jo edeltävänä keväänä. Kutsuntatilanteessa vain tarkistettiin muutokset, silti kutsunnoissa meni n.6h...

    Äänestä

Näin meillä viime vuonna:

-Auto seurakuntatalon pihaan ja ovesta sisään,vastassa luutnantti ja pari varusnmiestä.Toivotettiin tervetulleeksi ja käskettiin laittamaan takki narikkaan.
Sitten aulassa istui joku eukko,joka kysyi henkkareita ja "onko lääkärissä käyty?".
Sitten alas saliin istumaan.Ensin puhui majuri pari sanaa,sitten vanha eversti,kunnanjohtaja ja pastori.
Sitten "kunniavieraat" poistuivat.
Paikalle tuli jo aulassa nähty luutnantti,hän kertoi intistä about 40min.Sitten katsottiin videota intistä.
Sitten mentiin syömään,jonka jälkeen mentiin yläkerran pieneen saliin,josta sitten yksitellen ihan mielivaltaisessa järjestyksessä mentiin juttelemaan lääkärille,josta toiseen huoneeseen,jossa istui poliisi,majuri ja yli-luutnantti.
Paperi nivaska annettiin majurille,joka katsoi papereita ja sanoi "ai että Helsinkiin haluat?"
sitten sanoin että kyllä.Sitten luutnantti tulosti palvelukseenastumismääräuksen ja majuri kätteli ja toivotti tervetulleeksi Isosaareen 2009 tammikuussa ja hyvät viikonloput.
Sitten vaan takas himaan..

Äänestä

...niin että aluksi kaikki kokoontuvat saliin ja videoscreenillä esitetään armeija/militaristi propagandaa.Sitten jokainen kutsutaan yksitellen sukunimijärjestyksessä.Kapiaisten edessä seistään yksin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


epätietoinen123 kirjoitti:

Elikkä miten kutsunnoissa menetellään? Kutsutaanko jokainen yksitellen johonki huoneeseen keskustelemaan lääkärin ym. muiden ihmisten kanssa, vaan miten se homma menee? Mietin vaan, että kaikkia asioita ei halua muiden kuullen toitottaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu