Nyt se sit tuli,synnärin tuomio,lääkäreitä ei ole toiminta ei jatku.
Mutta kuka haluaa sellaisen työpaikan jonka jatkuvuudesta ei ole mitään tietoa,kuka lähtee muuttamaan mahdollisesti perheen kanssa eripaikkakunnalta kuusamoon sellaisen työn perässä,jonka tulevaisuudesta ei tiedä,ei kukaan.
Ei paljon houkuta.
Ja ketkä tästä saa kärsiä,äidit,perheet ja viattomat vauva parat.
Matka ouluun on pitkä,ja kaikki eivät sinne ennätä,vaan joudutaan tilailemaan sepeä vastaan.
Tai lapsi syntyy jonnekkin matkan varrelle.
Ja mitä sitten jos lapsi syntyy keskosena jo kuusamossa,tai matkan varrella,matka ouluun voi olla keskosvauvalle kohtalokas.
Tämä on aivan kamala tilanne odottaville äideille,ja heidän perheilleen ja nostaa kyllä ainakin minun stressiä,jota ei nyt saisi olla jottei synnytys käynnistyisi etuajassa.
Itse odotin kuin kuuta nousevaa tuota synnärin aukeamista,että jos joutuu osastolle lepoon saa ainakin maata kuusamossa,eikä oulussa kaukana lapsista ja miehestä.
Yritä tässä nyt sitten ottaa rennosti.
Mutta kuka haluaa sellaisen työpaikan jonka jatkuvuudesta ei ole mitään tietoa,kuka lähtee muuttamaan mahdollisesti perheen kanssa eripaikkakunnalta kuusamoon sellaisen työn perässä,jonka tulevaisuudesta ei tiedä,ei kukaan.
Ei paljon houkuta.
Ja ketkä tästä saa kärsiä,äidit,perheet ja viattomat vauva parat.
Matka ouluun on pitkä,ja kaikki eivät sinne ennätä,vaan joudutaan tilailemaan sepeä vastaan.
Tai lapsi syntyy jonnekkin matkan varrelle.
Ja mitä sitten jos lapsi syntyy keskosena jo kuusamossa,tai matkan varrella,matka ouluun voi olla keskosvauvalle kohtalokas.
Tämä on aivan kamala tilanne odottaville äideille,ja heidän perheilleen ja nostaa kyllä ainakin minun stressiä,jota ei nyt saisi olla jottei synnytys käynnistyisi etuajassa.
Itse odotin kuin kuuta nousevaa tuota synnärin aukeamista,että jos joutuu osastolle lepoon saa ainakin maata kuusamossa,eikä oulussa kaukana lapsista ja miehestä.
Yritä tässä nyt sitten ottaa rennosti.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Vaikka tänne oltais saatu lääkäri niin silti sitä pidettäis varpaillaan koska nuo meidän ihanat päättäjät eivät voi tietää mitä synnytys on!
Se pitäisi sattua näitten päättäjien omalle kohdalle miltä tuntuu kun äiti ja vastasyntynyt ovat vaarassa. Mitä hyvinvointi palvelua tämä oikein on?
No mut hei, onneksi Ruka on niin siisti mesta ja kenen rahoilla?
Kyllä sana kiirii muuallekin mikä tilanne täällä on synnärillä niin ei ne lääkärit tosiaan tuu tänne keikkkaa heitää...
Kiitos ja kumarrus Kuusamon päättäjät!
ei voi olla totta, olen jo vuosia sitten muuttanut kuusamosta pois, mutta kuullut siitä et synnäri hiipuu pois, siis niin epäreilua minusta, mutta kävinpä kahtomassa rukaa, herran jesta s mikä paikka. rakennetaan hienoa paikkoja hienoinen parkkihalleineen, ja kaupunki maksaa ja tukee, mutta miksi ei peruspalveluja voi tukea, jos ei ihmisiä kuusamos asu ei oo tulojakaan,
matka on jo pitkä, entäs sit posio, taivalkoski salla, matkat vaan pitenee pikku teitä.
kuusamon päättäjille pitäs selkää antaa, ja keskittyä terveydenhuoltoon, joka siellä ei pelaa, ei kuulemma ees päivystykseen pääse samana päivänä, et sama ku ei meniskään.
ja se et pienet lapset jää kuusamoon, miten isä saa olla mukana, matka on pitkä ja äiti voi joutua olemaan pitkän ajan pois oulussa, miten järkätä toisten lasten hoito, eihän sitä päättäjät mieti, eihän niiden ongelma ole!
voimia sinne kuusamoon ja ympärikunnille, voimia jaksaa synnyttää ouluun!!
Itse olen synnyttänyt sekä Oulussa että Kuusamossa. Jos tekisin vielä kolmannen lapsen niin olisin vaikka valmis maksamaan että saisin hänet Oulussa synnyttää. Kuusamossa synnytettäessä en saanut minkäänlaista turvaa enkä tukea synnytyksessä hoitohenkilökunnalta. Synnytyksessä asiat eivät sujuneet toivotulla tavalla ja kätilö alkoi ääneen miettimään mitä nyt tulisi tehdä, ei kuulemma aivan muistanut ku hänen sanojen mukaan synnytyksiä sattuu vuorolle niin harvakseltaan. Olipas sitten mukava siinä supistusten välissä neuvoa miten sitä kiputippaa käytettiin ja sänkyä säädettiin..jipii! Lapsi syntyi terveenä, loppu hyvin kaikki hyvin. Mutta ei tämä kokemus ainakaan luottamusta nostattanut.
Tässä vaalien kynnyksellä kannattas alkaa miettimään viime talven äänestystuloksia, ketkä äänesti vastaan ja ketkä puolesta. Jos vaikka saatas sieltä valtuustosta niitä vanhoja käiväröitä pois ja vähän nuorempaa tilalle. Ei voi vähätellä Rukan osuutta kuusamon verokassaan mutta rajansa kaikella. Nuorien perheiden asemaa kiristetään kokoajan jo muutenki, eli asutuskeskukset kutsuvat herkästi, on ilmaisia tontteja sun muita lapsiavustusia.
Kepulandia on kepulandia.
Mitä se auttaa kun valtuuston nuorin ja vielä "nainen", jos ehki naiseksi voi sanoa äänesti synnarin lopettamisen puolesta!!!! Siis HALOO!! on tainnut Kepun politbyroo sekoittaa tyttölapsen pään, kun nuin pölöjiä päätöksiä pani puoltamaan. Oikeesti tämä jo ylittää koomisuuden rajat ja reilusti ;-D
Kyllä nyt viimeistään nuoret häipyy kuusamosta ja ei ole pelkoa,et palumuuttajia enää riittää.
Huvittaa et siikaluoma ehdotti 200€ vauvarahaa, ku eipä sellainen pikkuraha ketään innosta vauvoja tekemään varsinkaan nyt kun synnytyskin siirtyi kokonaan ouluun.
Kyllä tuli mieleen et hakisko piruuttaan kunnallisvaali ehdokkaaksi et sais käydä laittamassa päättäjät kuriin!
kyllä niitä lääkäreitä kuusamoon sais kun vähä satsais palkkoihin ja tarjois jotain extraa.
Hävettää ihan et kuusamo muka on olevinaan kaupunki mut ei ehki pysty synnyttämään täällä.
Kyl nyt tulee vielä kusiset paikat ku alkaa porukka häippästä ni mitäpä sit, kun ei enää löydy työntekijöitä vanhusten hoitoonkaan.
Se on saletti et alamäki vasta alkaa...
Nyt tarttis saada pian hölmöt pois valtuustosta eli kaikki yli 40v. ja nuoret ja viisaat tilalle!!
Paras tapa "kostaa" ois alkaa tekemään lapsia oikein urakalla ;-D Eli kaupunki joutuu maksamaan kyydit majoitukset ouluun.. Semmonen 300 lasta vuodessa tois ihan hyvät kustannukset perusturvalle. Sen jälkeen asua muutama vuosi ja muuttaa pois!! Kaikesta näkee että perusturvan johtajakin on jo tuhkamuna lesta!! Kun omat lapset on siitetty ni voidaan vetää synnäri kiinni. Ja näin eriarvoisuus taas kukoistaa.. Joo tosipuheessa ei tänne jää kukaan. Ei muuta ku keula kohti oulua tai jyväskylää. Perkele asuttakoot ja maksakoot lestat ja keput kaikki kaupungin verot tulevaisuudessa kun kerta ovat tämänkin pitäjän tähän pisteeseen paskademokratiallaan ajaneet. Mie en jää maksamaan sentinlatiakaan!!!
Asiaa tuossa yläpuolella.Kyllähän Jaakko ja Hannu suuressa viisaudessaan tämän saivat aikaiseksi.Turha valtuutettuja syyttää,kannattaa kuitenkin loppuvuodesta muistaa äänestettäessä kuka oli mitäkin mieltä.
Iso pyörä alkoi pyöriä heti kun ekan kerran oltiin lopettamassa synnäriä,jopa viroissa olleet kätilöt alkoivat hakeutua muihin tehtäviin,kukapa haluaa työskennellä epävarmuudessa?
Mikäli Sanna olisi valittu aikoinaan ylilääkäriksi,kyseinen osasto eläisi ja kukoistaisi,ja tämäkin keskustelu ketju olisi turha.
Lissulle suuri kiitos,että näinkin pitkälle saatiin viivytettyä lakkauttamista.
Itse vielä lisääntymis iässä,kaksi lasta,kolmaskin haluttas saada,mutta kyllä lisääntyminen saa jäädä "harjoitus asteelle",sillä en halua ajaa yhtään ylimääräistä Oulun reissua.
Lopuksi suuret kiitokset Synnärin henkilökunnalle hienosta palvelusta.
ketä muutakaan kuin LESTOJA, niitä on täällä Kuusamossa aivan liikaa ja nämä sisäpiirinsuosijat pilaavat monta muutakin asiaa.
Oon joskus vähän pihalla näistä ihmisistä eli antakaapa tulla niitä nimiä joita EI MISSÄÄN TAPAUKSESSA kannata äänestää!
Miksi useat odottavat äidit ja muutkin potilaat haluavat Oys:n hoitoon. On kuulemma paremmat laitteet ja erikoislääkärit ym. ym. ja matkahan ei kestä kuin vajaa kolme tuntia?
...oulusta... Ja tuo synnärin alas ajohan oli pientä alkua paljo suuremmalle .... Olen aivan varma, ett koko kirran puoli kaikkineen lasketaan alas... kohta lähdetään päivystykseenki Ouluun...et silleen....
Kuusamo ei halua nuoria eikä vanhoja. Kyllä se kuolee...